21 בספטמבר 2014

סמיח אל-קאסם || לילה, בפתחו של פדריקו

סמיח אל-קאסם (1939 - 2014)


סמיח אל-קאסם || 
לילה, בפתחו של פדריקו

סמיח אל-קאסם, ״לילה, בפתחו של פדריקו״, תרגם מערבית: סלמאן מצאלחה, מאזניים, גליון 9-10, ינואר 1989

سميح القاسم، ليلاً، على باب فدريكو، ترجمة للعبرية: سلمان مصالحة، شهرية ”موزنايم“، عدد 9-10، يناير 198916 בספטמבר 2014

דיכוי ראש

ראשים מתגלגלים - היסטוריית הראשים הערופים

סלמאן מצאלחה || דיכוי ראש

אירוע שהתרחש לפני שנה וחצי במלחמת העדות הניטשת בסוריה סימל את אשר עתיד לקרות בהמשך. כוחות אסלאמיסטים השתלטו על העיר אל-מערה בצפון מערב סוריה ולא פסחו על מתן טיפול לפסל של משורר ערבי נודע, אבו אל-עלאא אלמערי, מן המאה ה-11. משורר-פילוסוף זה הביע לא אחת בשיריו ספקות באשר לדתות: ״עורו עורו, הו פתאים! הן כל דתותיכם מעשי הונאה ונְכָלִים של הקדמונים.״

14 בספטמבר 2014

עמירה הס || שאלות למנהיגי חמאס

אז מה בעצם השגתם?
לולא אסר צה"ל על כניסתנו לרצועה ולו הסכימו בכירי התנועה האיסלאמית להתראיין לתקשורת הישראלית, זה מה שהייתי שואלת

עמירה הס || 
שאלות למנהיגי חמאס


1. האם אתם דבקים בעמדה שהמלחמה האחרונה הסתיימה בניצחונכם?

2. ניצחון פלסטיני או ניצחון החמאס?

3. הצלחתם לבלבל את הצבא החזק באזור. זהו הניצחון?

4. לתיירות הישראלית נגרמו הפסדים. תקציב החינוך הישראלי יקוצץ. תקציב הביטחון יעלה. ביישובי עוטף עזה מתוסכלים, חשים נבגדים וחסרי ביטחון. אם זהו הניצחון, האם ולמה המחיר ששילמו עזה ותושביה כדאי?

5. ידעתם מראש שהמערב ירוץ ויבטיח לשלם את מחיר השיקום של עזה ותושביה לאחר ההרס שגרמה ישראל. זה מה שהוא עושה מאז 1994 (גם בגדה), קצת מטעמים הומניטריים ובעיקר משיקולים פוליטיים: כדי להשאיר את הרשות הפלסטינית במקומה (בתפקיד סוכנת השיקום) וכדי שמערכת האיזונים עם ישראל לא תזדעזע יתר על המידה. לולא ידעתם שהמערב והאו"ם יתגייסו לשיקום — האם הייתם פועלים בדיוק כפי שפעלתם?

6. אתם שומרים לעצמכם את הזכות לבחור בדרך המלחמה (המאבק המזוין) בשביל הפלסטינים, אבל על כל משימה אזרחית שיש לבצע אתם עונים: זהו תפקיד ממשלת הפיוס. אין פה סתירה וצביעות?

7. דמי השכירות ברצועה עלו, בגלל הירידה בהיצע (בתים שישראל הרסה) והפיכתם של כ–100 אלף בני אדם לפחות לחסרי בית. עלו גם שיעורי העוני והאבטלה. מהי התוכנית שלכם להורדתם?

8. כושר הלחימה של לוחמיכם השתפר לעומת 2008–2009 (אם כי גם אז התפארתם בכושר לחימה זה, ולא שיכנעתם אף אחד חוץ מנאמני חמאס). ברור שלמדתם משגיאות והקדשתם זמן רב לאימונים צבאיים. האם שיפור כושר הלחימה ושכלול הנשק שבידיכם הפכו מאמצעי למטרה, ולכן משהושגו — אתם רואים בכך ניצחון?

9. אמרתם שהסכם הפסקת האש עם ישראל הוא הישג גדול. מה יש בו, בדיוק, שגורם לו להיות כזה הישג? אנחנו, ההדיוטות, לא הצלחנו להבין. בינתיים הסגר לא הוסר וישראל לא מתכוונת להסירו, חיל הים הישראלי ממשיך לירות על דייגי עזה ולעצור אותם בצאתם להתפרנס מהים ותושבי עזה חיים באותו כלא שבו כולאת אותם ישראל כבר כעשרים שנה.

10. למה ויתרתם על הדרישה המקורית לערבויות בינלאומיות כדי שישראל תעמוד בהתחייבויותיה?

11. המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות וסקרי דעת קהל מצא בסקר אחרון שתמיכת הפלסטינים בכם זינקה. האם לדעתכם התוצאות היו דומות גם לולא הצלחתם לפטור את עצמכם מראש מעולה של האחריות לשיקום אזרחי ולהטיל אותה על ממשלת הפיוס, שיוצאת לגמרי נעבעך במדגם?

12. מעמדכם לפני המלחמה היה בשפל. הזהו ניצחונכם — שהתמיכה בכם זינקה אל על?

13. האם כששקלתם אם להיכנס להסלמה צבאית (לדעתי אתם וישראל גם יחד בחרתם בכיוון ההסלמה הצבאית, לא רק ישראל) — עמד לנגד עיניכם הסיכוי הסביר שמעמדכם הציבורי ישתקם, כפי שהוא משתקם תמיד אחר מערכות צבאיות?

14. לפי הסקר, 43% מתושבי הרצועה שתחת שלטונכם רוצים להגר (20% רוצים להגר מהגדה המערבית). האם אתם מתנערים מאחריות לשיעור גדול זה של יורדים בפוטנציה?

15. הצגתם את ההתנתקות (פינוי ההתנחלויות ברצועה) כניצחון הדרך הצבאית שלכם. אבל מה שקרה זה ניתוק עזה מהגדה המערבית, מטרה שהיתה עמוד התווך של מדיניות ישראל מאז 1990. הדרך הצבאית שלכם רק עזרה לכוונה המקורית של ישראל להנהיג בעזה משטר אחר, שונה ונפרד מזה שבגדה המערבית. מה התשובה שלכם לזה?

16. בגלל ההתנתקות ישראל מרשה לעצמה לשקר שנגמר כיבוש הרצועה (מה שאינה מרשה לעצמה לטעון לגבי הגדה). לכן, כפי שנהגה בהתקפותיה נגד לבנון הריבונית, גם ברצועה היא חוצה גבולות ועוברת קווים אדומים: הורסת, כותשת והורגת בלי חשבון. האם אין זו חובתכם להביא בחשבון עובדה זו, שלכובש המתיימר להיות מותקף אין אלוהים?

17. אתם טוענים (בצדק, לדעתי) שדרך המו"מ של אש"ף ואבו מאזן הוכיחה את אפסותה וכישלונה. עובדה: הבנק העולמי זועק שבלי שטח C אין כלכלה פלסטינית, וישראל מצפצפת. היא ממשיכה לבזוז אדמות, להרוס בתים פלסטיניים. הצבא והמשטרה בשלהם: הורגים מפגינים צעירים ומבוגרים שאינם מסכנים את חיי חמושיהם. ירושלים המזרחית היא שכונת עוני אחת גדולה. מה אתם מציעים לעשות במקום מו"מ?

18. גילה של הדרך הצבאית והמיליטריזציה שבה בחרתם מאז שנות התשעים הוא יותר משנות המו"מ. מה היא השיגה? באינתיפאדה הראשונה דחפתם לשימוש בנשק חם, אבל בשטחים הכבושים בלבד. אחרי הטבח שביצע ד"ר ברוך גולדשטיין בחברון בפברואר 1994 עברתם לפיגועי התאבדות נגד אזרחים בישראל. בשנות האלפיים קפצתם שלבים רבים במיליטריזציה ועברתם לשכלול הרקטות. ובכל זאת הכל גרוע משהיה: השטח הפלסטיני מפוצל יותר. לא רק ההתנחלויות, גם הפערים הכלכליים אצל הפלסטינים התרחבו. הייאוש גדול. אז אולי המסקנה היא שגם הדרך החמושה שלכם הוכיחה את כישלונה ואפסותה?

*

פורסם: הארץ, 14 בספטמבר 2014

12 בספטמבר 2014

גדעון עשת || מי יממן גבורות ישראל
כדי לדעת מי נושא בנטל הביטחוני צריך לשאול מי מספק לישראל נשק. ארה"ב מספקת נשק ולרוב גם משלמת עבורו ב"סיוע ביטחוני". כלכלת ישראל משלמת את המסביב – האנשים, המדים, התחמושת. אבל נשק? לא ממש.

גדעון עשת ||  

מי יממן גבורות ישראל

11 בספטמבר 2014

ערבי, דבר ערבית

גם חברי הכנסת הערבים, הזועקים כביכול את זעקת השפה הערבית, שותפים מלאים לקבורתה…

סלמאן מצאלחה || 

ערבי, דבר ערבית
במרחב
 • המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים