12 באוקטובר 2010

נפלאותיה של הליגה הערבית

סלמאן מצאלחה

נפלאותיה של הליגה הערבית

הליגה הערבית, המאגדת 22 מדינות ערב, דנה בימים אלה בהמשך המשא ומתן בין הרשות הפלסטינית וממשלת ישראל.

המוסד הזה הוא מוסד חסר חשיבות שמשמש תפאורת רקע קיטשית לכינוסי פסגה ערביים. מעולם לא היו לו שיניים ודומה כי מוסד זה, שייולד בניתוח קיסרי על-ידי המערב, גם מעולם לא הצמיח שיני בינה.

על-מנת לעמוד על טיבה של הליגה הערבית, די בביקור קצר באתר הרשמי שלה באינטרנט. לו היה מדובר אך ורק ברמה הלשונית הירודה שמשתווה לרמתם של תלמידים טעוני טיפוח, הייתי עובר על כך לסדר היום. הדברים נשמעים הזויים דוקא מבחינת התכנים שהאתר מתהדר בהם. ובעידן של "העתק-הדבק", הם מופצים באתרים ערביים שונים בלי שאיש יטרח לקרוא, לערוך או לתקן.

ובכן, מתברר כי במסדרונות הליגה "הערבית" לא קוראים ולא כותבים ערבית במקור כלל וכלל. הם קוראים שפות אחרות שמהן מתרגמים את המידע על העולם הערבי ועל ההיסטוריה הערבית. אף את החומרים על מוסד הליגה הערבית עצמו הם מתרגמים ממקורות לא ערביים.

די בבחינת הניסוחים הלשוניים כדי ללמוד על טיבם. אף את החומרים המתייחסים לרקע ההיסטורי התרבותי של העולם הערבי לא כתובים בערבית במקור אלא מתרגמים משפות אחרות. על ראשית האסלאם, למשל, אנו קוראים: "הנביא מוחמד הופיע במאה השביעית נושא את בשורת האסלאם, ובמהרה הפיצו חסידיו של מוחמד שנהו אחריו את האמונה המוסלמית מערבה ומזרחה". רק מי שאינו ערבי ואינו מוסלמי כותב בניסוחים כאלה על מוחמד, נביא האסלאם הערבי.

גם החומר על הגיאוגרפיה והטופוגרפיה של העולם הערבי איננו ערבי. המונח "מדבר הסהרה", למשל, משמש בשפות האירופאיות, כמו גם בשפה העברית, לציון שמו של המדבר שבצפון יבשת אפריקה. כידוע, ה"סהרה" הוא מונח ערבי במקור, "צחרא", שמשמעותו מדבר. וכך, "מדבר הסהרה" הופך להיות באתר הליגה הערבית "מדבר המדבר", בעוד שמו הערבי הוא “אל-צחרא אל-כוברא”, המדבר הכביר, הגדול.

אך, לשיא הגיחוך מגיעים כאשר מגלים כי בליגה ה"ערבית" מתרגמים ומפרסמים חומרים על עצמם ממקורות עבריים ומן השפה העברית דוקא. לא ייאמן, אבל הדבר חקוק שחור על גבי מסך והדבר יסופר כאן גם יסופר. הנה ציטוט מן האתר: “הערבים חיים בשטחים נרחבים... ולמרות שהם חברים בעשרים ואחת ערים שונות, רואים הערבים את עצמם אומה אחת.”

מהיכן לקחו בליגה הערבית את המידע המספר על כך שהם חברים ב-21 ערים שונות? ומה עם כל שאר הערים, העיירות, הכפרים, שלא לומר השבטים הנודדים?

התשובה מאוד פשוטה. החומר מתורגם מן השפה העברית דוקא, וההסבר לכך מאוד פשוט: כיוון שהמקור העברי לא מכיר בפלסטין כמדינה הוא אינו מונה אותה עם שאר המדינות, וכך הגענו למספר 21 במקום 22, שהוא המניין הרשמי. אך עדיין נשאלת השאלה, מדוע הערבים חברים ב-21 ערים דוקא? ובכן, זה נובע מן התופעה הלשונית המכונה באנגלית “חברים כוזבים”. כלומר, שני ביטויים משתי שפות שונות שנשמעים אותו הדבר, אך המשמעות שלהם שונה לגמרי בשתי השפות. הביטוי העברי "מדינה" הפיל אותם בפח. שכן, הוא קיים גם בערבית, רק שהוראתו בערבית היא עיר, לא מדינה. כך עבר לו המונח העברי "מדינה" מתועתק לערבית, במקום להשתמש במונח הערבי "דולה", המקביל ל"מדינה" בעברית.

זהו, על קצה המזלג, פרצופה האמיתי של הליגה הערבית ועל כך כתבתי לא אחת בשפה הערבית בעבר. אולם, כאמור בליגה הערבית לא קוראים ערבית, אלא עברית דוקא.
***
לפני מספר שנים כתבתי ופירסמתי על כך ברבים ובשפה הבערבית, אך שום דבר לא השתנה.
*
קישור לקוראי ערבית, לחץ כאן.

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים