פעמי משיח בין טהראן לירושלים


פלסטין וירושלים חשובות כקליפת השום מבחינה דתית בעיני הזרם השיעי באיסלאם. השיעים לא מייחסים שום משמעות דתית לירושלים, ולא למסגד אל־אקצא.

התייעצות משיחית - טהראןסלמאן מצאלחה ||

פעמי משיח בין טהראן לירושליםההתערבות האיראנית במלחמת האזרחים בסוריה לא נבעה רק ממניעים הקשורים למעמדה האסטרטגי של איראן באזור. החשיבות שטהראן מייחסת לאירועים בסוריה חורגת מעניינים ארציים כאלה. הדבר קשור לתפישה המשיחית ולחזון אחרית הימים השיעי. המהפכה האיסלאמית באיראן נתפשת בעיני רבים ממנהיגי המדינה כאירוע הסולל את הדרך להופעתו של ה"מהדי" — המשיח השיעי, שישליט צדק בעולם.

המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם. לקידום המטרה הם העלו, בין השאר, את פלסטין ואת אל־קודס על ראש שמחתם. השם פלסטין היה בפיהם כלי לניגוח מנהיגי ערב חדלי האישים.


באמצעות הדגל הפלסטיני ביקשו האייתוללות לזכות בתמיכת ההמונים הערבים האוהדים את העניין הפלסטיני. הם למדו את השימוש בסוגיה הפלסטינית משליטים אחרים במדינות ערב. מאז עליית האיסלאם הסוני לשלטון בטורקיה ניכרת תחרות ערה בעניין זה בין שליטי איראן לבין הסולטן ארדואן. 

אבל סוריה חשובה לאיראן מטעמים משיחיים, שכן על פי המסורות השיעיות, ההופעה המחודשת של ה"מהדי" קשורה למלחמת אזרחים קשה אשר תתרחש בסוריה ותגבה מאות אלפי הרוגים. היא מתחילה כמשחקי ילדים והולכת ומתפשטת. כל פעם שנדמה שהיא שוככת באזור אחד היא מתפרצת במקום אחר, וכך עד להופעתו של המהדי.

לא זאת אף זאת, מסורות שיעיות המייחסות את הדברים לחליף עלי בן אבו טאלב, מייסד השיעה, מדברות על נושאי הדגלים הצהובים, הבאים ממערב ונוטלים חלק במלחמה בסוריה. יש אף הקושרים בין המסורת הזאת לבין צבעם של דגלי חיזבאללה, כפי שעשה חבר הפרלמנט האיראני, רוח אללה חוסייניאן, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית. המסר היה ברור: כאשר נושאי הדגלים הצהובים נלחמים נגד אויבי השיעים בדמשק והכוחות האיראנים מצטרפים אליהם, זה יהיה הסימן להופעתו הקרובה של המהדי.

פלסטין וירושלים חשובות כקליפת השום מבחינה דתית בעיני הזרם השיעי באיסלאם. השיעים לא מייחסים שום משמעות דתית לירושלים, ולא למסגד אל־אקצא. הפרשנות השיעית של הפסוק הקוראני שבו מוזכר אל־אקצא מסבירה שמדובר על "מסגד של מעלה", הנמצא בשמים ולא בירושלים. מבחינת האמונה השיעית, המסגד של העיר כופה בעיראק קדוש יותר מזה הנמצא בירושלים.

גם בעלילת אחרית הימים השיעית ישנו טוויסט: הערבים לא ירוו נחת מהופעתו של המהדי, מפני שכאשר יופיע "רק החרב תדבר בינו לבין הערבים". האם יש במסורות דתיות כאלו כדי להסביר את מעשי הזוועה שביצע המשטר העלאווי בתמיכת איראן וחיזבאללה ב"ערבים" הסורים השייכים לזרם הסוני?

למרבה הפלא, כאשר ה"מהדי" השיעי יופיע, הוא עתיד לשאת את השם המפורש של אלוהים בעברית דווקא. הוא גם יחזיק במטה של משה, יענוד את חותם שלמה ויישא את ארון הברית של בני ישראל, שבו נמצאת השכינה. בעזרת ארון הברית עם השכינה, הוא יכבוש ערים וארצות וישליט חוק וצדק בעולם.

התייעצות משיחית - ירושלים

ואם זהו מצב העניינים באחרית הימים, דומה שכל הרעש והמהומה בין המשטר בטהראן והמשטר בירושלים הם על לא מאומה. כל שנותר הוא לקרוא לכינוס ועידה משיחית ישראלית־איראנית כדי ללבן את הסוגיות השנויות במחלוקת בין המשיח היהודי לבין זה השיעי. נראה כי המחלוקות אינן משמעותיות, ובנקל ניתן לגשר על הפערים. לבטח חסידי המשיח היהודי יכולים להעמיד את חסידי המשיח השיעי על טעותם בכתובת.

ועם שליטים סהרורים כאלה באזור, לך תבנה מדינה מודרנית!
*
הארץ, 4 בינואר 2018

***
For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת