4 בינואר 2018

פעמי משיח בין טהראן לירושלים


פלסטין וירושלים חשובות כקליפת השום מבחינה דתית בעיני הזרם השיעי באיסלאם. השיעים לא מייחסים שום משמעות דתית לירושלים, ולא למסגד אל־אקצא.

התייעצות משיחית - טהראןסלמאן מצאלחה ||

פעמי משיח בין טהראן לירושליםההתערבות האיראנית במלחמת האזרחים בסוריה לא נבעה רק ממניעים הקשורים למעמדה האסטרטגי של איראן באזור. החשיבות שטהראן מייחסת לאירועים בסוריה חורגת מעניינים ארציים כאלה. הדבר קשור לתפישה המשיחית ולחזון אחרית הימים השיעי. המהפכה האיסלאמית באיראן נתפשת בעיני רבים ממנהיגי המדינה כאירוע הסולל את הדרך להופעתו של ה"מהדי" — המשיח השיעי, שישליט צדק בעולם.

המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם. לקידום המטרה הם העלו, בין השאר, את פלסטין ואת אל־קודס על ראש שמחתם. השם פלסטין היה בפיהם כלי לניגוח מנהיגי ערב חדלי האישים.


באמצעות הדגל הפלסטיני ביקשו האייתוללות לזכות בתמיכת ההמונים הערבים האוהדים את העניין הפלסטיני. הם למדו את השימוש בסוגיה הפלסטינית משליטים אחרים במדינות ערב. מאז עליית האיסלאם הסוני לשלטון בטורקיה ניכרת תחרות ערה בעניין זה בין שליטי איראן לבין הסולטן ארדואן. 

אבל סוריה חשובה לאיראן מטעמים משיחיים, שכן על פי המסורות השיעיות, ההופעה המחודשת של ה"מהדי" קשורה למלחמת אזרחים קשה אשר תתרחש בסוריה ותגבה מאות אלפי הרוגים. היא מתחילה כמשחקי ילדים והולכת ומתפשטת. כל פעם שנדמה שהיא שוככת באזור אחד היא מתפרצת במקום אחר, וכך עד להופעתו של המהדי.

לא זאת אף זאת, מסורות שיעיות המייחסות את הדברים לחליף עלי בן אבו טאלב, מייסד השיעה, מדברות על נושאי הדגלים הצהובים, הבאים ממערב ונוטלים חלק במלחמה בסוריה. יש אף הקושרים בין המסורת הזאת לבין צבעם של דגלי חיזבאללה, כפי שעשה חבר הפרלמנט האיראני, רוח אללה חוסייניאן, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית. המסר היה ברור: כאשר נושאי הדגלים הצהובים נלחמים נגד אויבי השיעים בדמשק והכוחות האיראנים מצטרפים אליהם, זה יהיה הסימן להופעתו הקרובה של המהדי.

פלסטין וירושלים חשובות כקליפת השום מבחינה דתית בעיני הזרם השיעי באיסלאם. השיעים לא מייחסים שום משמעות דתית לירושלים, ולא למסגד אל־אקצא. הפרשנות השיעית של הפסוק הקוראני שבו מוזכר אל־אקצא מסבירה שמדובר על "מסגד של מעלה", הנמצא בשמים ולא בירושלים. מבחינת האמונה השיעית, המסגד של העיר כופה בעיראק קדוש יותר מזה הנמצא בירושלים.

גם בעלילת אחרית הימים השיעית ישנו טוויסט: הערבים לא ירוו נחת מהופעתו של המהדי, מפני שכאשר יופיע "רק החרב תדבר בינו לבין הערבים". האם יש במסורות דתיות כאלו כדי להסביר את מעשי הזוועה שביצע המשטר העלאווי בתמיכת איראן וחיזבאללה ב"ערבים" הסורים השייכים לזרם הסוני?

למרבה הפלא, כאשר ה"מהדי" השיעי יופיע, הוא עתיד לשאת את השם המפורש של אלוהים בעברית דווקא. הוא גם יחזיק במטה של משה, יענוד את חותם שלמה ויישא את ארון הברית של בני ישראל, שבו נמצאת השכינה. בעזרת ארון הברית עם השכינה, הוא יכבוש ערים וארצות וישליט חוק וצדק בעולם.

התייעצות משיחית - ירושלים

ואם זהו מצב העניינים באחרית הימים, דומה שכל הרעש והמהומה בין המשטר בטהראן והמשטר בירושלים הם על לא מאומה. כל שנותר הוא לקרוא לכינוס ועידה משיחית ישראלית־איראנית כדי ללבן את הסוגיות השנויות במחלוקת בין המשיח היהודי לבין זה השיעי. נראה כי המחלוקות אינן משמעותיות, ובנקל ניתן לגשר על הפערים. לבטח חסידי המשיח היהודי יכולים להעמיד את חסידי המשיח השיעי על טעותם בכתובת.

ועם שליטים סהרורים כאלה באזור, לך תבנה מדינה מודרנית!
*
הארץ, 4 בינואר 2018

***
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים