למה שערבי יילך להצביע

אין דמוקרטיה בישראל


קיומן של בחירות דמוקרטיות, אינו מזכה את המדינה בתואר דמוקרטיה אמיתית


סלמאן מצאלחה ||

למה שערבי יילך להצביע


בהכללה גסה, אפשר לומר שעל שלושה דברים עומדת הדמוקרטיה: על שלטון הרוב מקרב אזרחי המדינה באמצעות נציגים שנבחרים בבחירות חופשיות לתקופה קצובה, על כיבוד זכויות המיעוט ונציגיו ועל השוויון המוחלט בפני החוק של כלל האזרחים, ללא הבדל דת, גזע ומגדר. משלושת העקרונות האלה נגזר כל השאר.

כדי שמשטר כלשהו יוכל להכתיר את עצמו בתואר דמוקרטי, שלושת העקרונות חייבים להתקיים בכפיפה אחת. גריעה של אחד מהם שוללת בהכרח את התואר "דמוקרטי" מן המשטר.

אם נבחן את ההתנהלות הפוליטית הנהוגה בישראל מימים ימימה על פי האמור לעיל, נגיע למסקנה העגומה שבמדינה לא קיימת דמוקרטיה אמיתית. אמנם נכון שמאז הקמתה מקיימת ישראל את עקרון הבחירות החופשיות, החשאיות והדמוקרטיות. גם השלטון בישראל יכול להתחלף באמצעות ביטוי של רצון הבוחרים בקלפי. אבל עיקרון זה נשאר בודד והשניים האחרים מעולם לא התקיימו.

יש לחזור ולהדגיש שעצם המימוש של העיקרון הראשון, כלומר, קיומן של בחירות דמוקרטיות, אינו מזכה את המדינה בתואר דמוקרטיה אמיתית, מן הטעמים שיובאו להלן.

מכיוון שמיום הקמתה הגדירה ישראל את עצמה כמדינה יהודית, היא קיבעה בבטון יצוק, ואולי נכון יותר לומר בבטון מזוין, את הפן הדתי בלאומיותה. זהו החטא הקדמון של הציונות, שממנו היא לא מצליחה להשתחרר עד עצם היום הזה.

זה הזמן להציג את השאלות הקשות ולבקש עליהן תשובות מניחות את הדעת. אם ישראל אינה של ה"ישראלים", ללא הבדל דת, גזע ורקע אתני, מה אמור לחשוב אזרח המדינה שאינו נמנה עם מקבלי התורה מסיני? כיצד אמור אזרח ערבי היושב במולדתו, שבנסיבות היסטוריות קיבלה את השם "ישראל", להתייחס לאזרחות שנכפתה על אבותיו, או שזכה בה מעצם היוולדו בארצו?

אין זה מתקבל על הדעת שהלאומיות של המדינה, כל מדינה באשר היא, לא תכיל בתוכה את כל אזרחיה בלא יוצא מהכלל. ברגע שמדינה על כל מוסדותיה מתנהלת לאורה של הייררכיה לא שוויונית בין אזרחיה, ולא משנה מאיזו סיבה ועל איזה רקע, והיא גם מציבה אותם על סולם שאינו עונה על עקרון השוויון האזרחי, היא מאבדת את עצמה לדעת. בעשותה כך היא כורה לעצמה את הבור שלתוכו תיפול ומאבדת את הזכות להיקרא דמוקרטיה.

כל מיני פרופסורים למדעי המדינה יאוצו בוודאי להציג את הטענה שישראל יהודית, כמו שיוון קשורה בעבותות לכנסייה היוונית. אולי צריך להזכיר נשכחות לפרופסורים מהזן הציוני הזה. היווניות כישות, כשפה וכתרבות קיימת שנים הרבה לפני בואה לעולם של הכנסייה היוונית. לכן זוהי טענה מופרכת מהיסוד. היהדות, כידוע, לא נזקקה לישראל כדי להתקיים.

התהליך האנטי־אזרחי והאנטי־דמוקרטי שמתחולל בישראל בשנים האחרונות הגיע לשיאו עם חוק הלאום, שאושר על ידי הכנסת הקודמת. על הרקע הזה, אין זה פלא שאיש מן הטוענים לכתר השלטון בבחירות הקרובות אינו מעלה על דל שפתיו אפשרות לחבור לנציגי המיעוט הערבי בכנסת כדי להציג אלטרנטיבה אזרחית אמיתית לשלטון הקיים. גם נציגי המפלגות הערביות אינם מזכירים אפשרות של חבירה לאלטרנטיבה שלטונית כלשהי.

כפי שהדברים נראים לעיני כל, לאזרח ערבי אין שום תמריץ להצביע. כל הפוטנציאל שבהצבעתו מסתכם בהקמת ממשלת אחדות לאומית־יהודית, שהוא יישאר מודר מתהליך כינונה.

האם מדינה שנתח נכבד מאזרחיה לא הובא בחשבון מעולם ראויה לכינוי דמוקרטיה? הצחקתם אותי.
*
הארץ, 21.8.2019

***
For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת