19 בספטמבר 2011

עדרי העיזים של הימין
סלמאן מצאלחה


עדרי העיזים של הימין


לא אחת נשמעת הטענה בקרב פוליטיקאים בארץ, כי כדי שהשלום יחזיק מעמד הוא צריך להיעשות בין העמים ולא בין השליטים. השימוש במונח "שליטים" עולה כאשר ישראל מוצאת עצמה בפינה והיא נדרשת על ידי אותם "שליטים" ואותם עמים לשלם את מחיר השלום. כל עוד אותם "שליטים" יושבים בשקט ומתנהגים בהתאם לציפיות הישראליות, הם לא מכונים "שליטים" כמובן, אלא הם "מנהיגים אחראים".לו נאמרו הדברים על ידי האיש הפשוט, ששואף באמת ובתמים לחיות בשלום, אפשר היה לקבל זאת בהבנה מלאה, ואף בלא מעט אמפתיה. אולם כאשר הטענה הזאת מועלית על ידי ראשי הימין הישראלי, שכל מה שעומד לנגד עיניהם הוא המשך הכיבוש וגזל קרקעות הפלסטינים, הרי שהיא נשמעת כמגוחכת שבטענות.

לאורך ההיסטוריה האנושית, מעולם לא נחתמו הסכמי שלום בין עמים. עמים לא נעמדים זה מול זה בשורה, לוחצים ידיים וטופחים איש על שכם רעהו. הסכמים, מכל סוג שהוא, קל וחומר כאשר מדובר בהסכמי שלום בין מדינות, תמיד נערכים ונחתמים בין נציגיהם של עמים. יש עמים שחיים תחת משטר כזה, ויש עמים שחיים תחת משטר אחר. עד לרגע זה, וכנראה שכך יהיה המצב בעתיד הנראה לעין, העולם הערבי ימשיך לחיות תחת משטרים לא דמוקרטיים בלשון המעטה. לכן, אלה המעלים את הטענה על הצורך בשלום בין העמים - טענה החביבה על הימין הישראלי - מסתירים בסופו של דבר את כוונותיהם האמיתיות.

גם אם ייערכו בחירות דמוקרטיות לעילא ולעילא ברשות הפלסטינית, וגם אם כל הפלסטינים יחתמו על הצהרה שהם רוצים בסיום הכיבוש של 67' והקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל בגבולות אלה; ואף אם יצהירו כולם כי בכך יבוא סוף לסכסוך, הרי שאותו ימין ישראלי על סוגיו ימציא תירוצים חדשים מדוע אין להאמין לערבים.

הציונים הרי מומחים בדחיפת עדרי עיזים לבית הפלסטיני, ואף בגידור מכלאות בעבורן בתוך הבית פנימה. וכל זאת, על מנת להוציא בהמשך עז פה מחסום שם, ובכך לתת לפלסטיני תחושת הקלה כלשהי, כדי שיוכל לפסוע בסלון ולהגיע לחלון, בביתו שלו.

כל הגדל על דבר מה בבית אביו ואמו, עתיד להזדקן עמו, אומר הפתגם הערבי. ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע דבר או שניים על כינוס עדרי עיזים והוצאתן. כל נאומי בר-אילן לא יוכלו לשנות את החברבורות האידיאולוגיות שלו. חברבורות אלה טבועות עמוק בתפישת עולמו. אין לו לא הרצון ולא העוז למחוק את העבר הזה ולפנות לדרך חדשה.

אני נוטה להאמין לדברים שאומר בן לאביו בחדרי חדרים. לשם כך, כדאי לחזור אל הדברים שחשף האב, בן-ציון נתניהו, על התנהלות הבן, בנימין. ב-2009, בעקבות הסכמת בנו, ראש הממשלה, להקמת מדינה פלסטינית, העניק האב ראיון לעמית סגל בחדשות ערוץ 2. וזה מה שהוא אמר על נאום בר-אילן: "הוא (ראש הממשלה) לא תומך. הוא תומך בתנאים כאלה, שהם (הערבים) לעולם לא יקבלו. זה מה שאני שמעתי ממנו, לא מעצמי. הוא הציע את התנאים. התנאים האלה הם לעולם לא יקבלו, אפילו אחד מהם", סיפר נתניהו האב.

דומה כי ראש הממשלה, שחונך על ברכי חוואים ציונים גוזלי אדמות, גדל ונעשה רועה עיזים מדופלם.
*
פורסם: מאמרים ודעות - הארץ, 19 בספטמבר 2011
***
For English, press here
_______________


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים