החינוך מופקר לספסרי הדת

מתמטיקה לחסרי דת

כדי להיחלץ מן המדרון שאליו נקלעה המערכת, הגיע הזמן לאחד את כל תוכניות הלימודים בכל התחומים. צריך להגיע למצב שבו 80% מתוכניות הלימודים הם לימודי ליבה המחייבים את כלל התלמידים. ליבה כזאת צריכה להיות בגדר ”ייהרג וכן יעבור”…


סלמאן מצאלחה || החינוך מופקר לספסרי הדת


מדי פעם, באופן תקופתי, שבות ועולות אצלנו זעקות שבר על ההידרדרות הנמשכת בהישגים של התלמידים בארץ בהשוואה לשאר העולם. ההידרדרות הזאת ניכרת בכל התחומים, החל במדעים ובאנגלית וכלה בהבנת הנקרא בשפת האם. הסיבה המרכזית להידרדרות נעוצה בהפרטה המתרחבת של תוכניות הלימודים, כמו גם בהפרדה המבנית למגזרים במערכת החינוך. אין עוד בנמצא תוכנית לימודים משותפת לכלל תלמידי ישראל. ההפרדה למגזרים והפרטת תוכניות הלימודים הן שמובילות לבינוניות בחינוך ובהישגים של המערכת כולה.

מדיניות זו של משרד החינוך מתחילה להידמות ל”תוכנית חינוך כבקשתך”. הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית. ולא רק המדע עובר התאמה לחינוך מגזרי, אלא גם ההיסטוריה, הספרות ולימודי השפה.

מלוח מועדי בחינות הבגרות לשנת תשע”ג של משרד החינוך אנו למדים על מידת הגרוטסקה השורה על המשרד הזה ותוכניותיו. למשל, ב-12 ביוני נערכה בחינת בגרות בשפה הערבית. מתברר שהיא סובלת מפיצול אישיות. לוח מועדי הבחינה מלמד על שתי שפות ערביות: ערבית אחת לדרוזים וערבית אחרת לערבים. גם העברית סובלת מהפיצול הזה. ב-25 ביוני, בעוד היהודים שרויים בעיצומו של צום י”ז בתמוז, נערכו שתי בחינות בשתי שפות עבריות שלא ידענו על קיומן - עברית לערבים ועברית לדרוזים, כהגדרת משרד החינוך. כך, לבטח, יש שפה אנגלית שונה לכל מגזר, שלא לדבר על מתמטיקה לדרוזים, לערבים, ליהודים ואולי גם לחסרי דת.

כל זאת, בלי להביא בחשבון את שכבת הגיל של התלמידים המשתייכים לזרם החרדי. שר החינוך והממונים על המערכת מכנסים מדי שנה מסיבות עיתונאים ומצביעים על הישגים, כביכול, במשמרת שלהם. ואולם, כדי לעמוד על חומרת המצב במערכת החינוך צריך לחשב את ההישגים ואת הזכאות לבגרות מתוך כלל שכבת גיל הבגרות של כלל האזרחים, ללא הבדל דת או כת.

כדי להיחלץ מן המדרון שאליו נקלעה המערכת, הגיע הזמן לאחד את כל תוכניות הלימודים בכל התחומים. צריך להגיע למצב שבו 80% מתוכניות הלימודים הם לימודי ליבה המחייבים את כלל התלמידים. ליבה כזאת צריכה להיות בגדר ”ייהרג וכן יעבור”. באחוזים הנותרים אפשר לערוך התאמות למגזרים השונים בהתאם לרבגוניות החברתית, הדתית והתרבותית.

זאת ועוד. אסור בתכלית לקצץ במדעי הרוח. נהפוך הוא, על תוכנית הליבה שתלמידי ישראל יהיו מחויבים בה לכלול, מלבד מדעים ואנגלית, גם לימודי דת השוואתית ולימודי פילוסופיה, שיעניקו לתלמידים כלים לחשיבה ביקורתית ביחס למכלול השאלות שעוסקות בקיום האנושי עלי אדמות. תחומים אלה חשובים מאין כמותם ליצירת אדם ערכי בחברה רבגונית. קל וחומר כאשר מדובר בחברה עם כל כך הרבה שסעים לאומיים, דתיים, עדתיים וחברתיים. כל המבקש לקצץ במדעי הרוח, דומה למי שכורת את הענף שעליו הוא יושב. הפקרת מדעי הרוח משמעה הפקדת העיסוק בעניינים אלה בידי מניפולטורים דתיים וכיתות למיניהם. לא צריך להזכיר שענייני הדת והרוח חשובים מכדי להפקידם בידי ספסרי הדת, על שלל עדותיהם וכיתותיהם.
*
פורסם: דעות-הארץ, 24.09.2013

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים