15 באוקטובר 2013

המאפיה השבטית


כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה….סלמאן מצאלחה || 

המאפיה השבטית

”מה יהיה בסוריה?” שאלתי את פואז, מוסיקאי סורי גולה שפגשתי באחרונה בפריז. ”האמת היא שאינני יודע”, הוא ענה בקיצור, ולא נראה כמי שמוראות מלחמת האזרחים פוגמות בשמחת החיים שלו. כשביתו נפגע הוא מצא מקלט עם עשרות אזרחים אחרים בחמאם טורקי ישן בלב העיר העתיקה של חלב. שם, באחת מפינות המבנה סידר לעצמו סטודיו, והחליט לעבוד על תיעוד המוסיקה המסורתית והסופית הסורית. ”אני מוסיקאי”, הוא אומר, ”זו תרומתי לדורות הבאים, בתקווה לימים טובים יותר”.

לפני כחצי שנה, כשההפגזות התחילו להתקרב, פואז החליט לעזוב סופית. בעיניו גם למשטר וגם לאופוזיציה אותה צורת מחשבה. ”לא מספיק להיפטר מראשי המשטר”, הוא אומר בפסקנות, ”צריך להיפטר מכל המנטליות השלטונית הזאת”. בדרכו החוצה ראה את ההרס: ”אני נוסע עשרות קילומטרים ומחלון האוטו נשקף ההרס. עשרות קילומטרים של בתים הרוסים. אי אפשר לתאר את זה במלים, צריך לראות בעיניים כדי לעמוד על גודל החורבן הסורי”.

אכן, בדיקטטורות השבטיות והעדתיות הערביות אין ערך למדינה ואין ערך לעם. במקום שבו הנאמנות לשבט או לעדה גוברת על כל השתייכות אחרת, לא יכול לקום אדם, להרגיש שהוא עם או מדינה, להתחיל ללכת ולהתנהג בהתאם. בדיקטטורה שבטית המדינה יכולה ללכת לעזאזל, מאות אלפי בני אדם יכולים להיקבר ומיליונים יכולים להיעקר ולהתפזר לכל עבר - כל זה לא עושה רושם על ראש השבט. חשבון נפש אינו בא בחשבון במבנה החברתי השבטי הזה, משום שכל חשבון נפש כזה נתפש כחולשה, שתביא בסופו של דבר לוויתור על השלטון ועל ההגמוניה השבטית על המדינה ועל משאביה.

גם המונח הערבי ”דַּוְּלָה”, המקביל למדינה, שואב את הוראתו מן המסורת השבטית. ה”דַּוְּלָה” היא ירידת קרנו של שבט אחד ועליית קרנו של שבט אחר. הדבר תמיד היה כרוך בשחיטה המונית של בני השבט המפסיד ושל בעלי בריתם. דיקטטורים מן הסוג הזה חיים בפחד מתמיד. לכן, הם מפקידים את עמדות המפתח, הן הצבאיות והן הכלכליות, בידי החוג השבטי המצומצם: בנים, אחים, דודים, בני דודים וכו‘. תבוסות צבאיות של הדיקטטור הערבי לא עושות עליו רושם, אין סכנה לוועדות חקירה ממלכתיות. כל עוד הוא נשאר בחיים הוא יכריז על ניצחונו ועל סיכול ”המזימה האמפריאליסטית והציונית” להפילו.

כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה. שכן בראשם של דיקטטורים מן הסוג הזה מקובע העיקרון ”המדינה זה אני”, ובתרגום לערבית סורית של חסידיו השוטים של הדיקטטור: ”אל־אסד או תח’רב אל־בלד” (או אסד או שתיחרב הארץ לעד).

מי שעומד בראש המאפיה השבטית לא משנה את דרכו. כל קיומו מבוסס על השלטת טרור. כל התרופפות במערכות ההפחדה מביאה לקץ השלטון, ועלולה להביא לקצו הפיסי. הדיכוי האכזרי מובנה במשטר במבנה חברתי כזה.

אסד, ככל דיקטטור בדמותו, ויתר על הנשק הכימי־אסטרטגי משום שהחרב הונחה על צווארו. כלפי פנים הוא מציג את זה כניצחון בסיכול מזימה ”אמפריאליסטית” להפיל את משטרו ה”אנטי־אמפריאליסטי”. בעיניו, המשך שלטונו חשוב יותר מכל דבר אחר. חשוב אף יותר מהמדינה הסורית והאזרחים הסורים שהוא קוטל בלא ניד עפעף.

בעתיד הנראה לעין נהיה עדים לשיח ערבי חדש. כולם ידברו על זכות השיבה של הפליטים הסורים למולדתם. אני בספק אם הם יוכלו לשוב לבתיהם, שלא נותר מהם זכר.

זהו מזרח תיכון ישן. מזרח תיכון רע לתפארת.
*
פורסם: דעות-הארץ, 15.10.2013

---
For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים