המאפיה השבטית

כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה….

 

סלמאן מצאלחה || 

המאפיה השבטית
”מה יהיה בסוריה?” שאלתי את פואז, מוסיקאי סורי גולה שפגשתי באחרונה בפריז. ”האמת היא שאינני יודע”, הוא ענה בקיצור, ולא נראה כמי שמוראות מלחמת האזרחים פוגמות בשמחת החיים שלו. כשביתו נפגע הוא מצא מקלט עם עשרות אזרחים אחרים בחמאם טורקי ישן בלב העיר העתיקה של חלב. שם, באחת מפינות המבנה סידר לעצמו סטודיו, והחליט לעבוד על תיעוד המוסיקה המסורתית והסופית הסורית. ”אני מוסיקאי”, הוא אומר, ”זו תרומתי לדורות הבאים, בתקווה לימים טובים יותר”.

לפני כחצי שנה, כשההפגזות התחילו להתקרב, פואז החליט לעזוב סופית. בעיניו גם למשטר וגם לאופוזיציה אותה צורת מחשבה. ”לא מספיק להיפטר מראשי המשטר”, הוא אומר בפסקנות, ”צריך להיפטר מכל המנטליות השלטונית הזאת”. בדרכו החוצה ראה את ההרס: ”אני נוסע עשרות קילומטרים ומחלון האוטו נשקף ההרס. עשרות קילומטרים של בתים הרוסים. אי אפשר לתאר את זה במלים, צריך לראות בעיניים כדי לעמוד על גודל החורבן הסורי”.

אכן, בדיקטטורות השבטיות והעדתיות הערביות אין ערך למדינה ואין ערך לעם. במקום שבו הנאמנות לשבט או לעדה גוברת על כל השתייכות אחרת, לא יכול לקום אדם, להרגיש שהוא עם או מדינה, להתחיל ללכת ולהתנהג בהתאם. בדיקטטורה שבטית המדינה יכולה ללכת לעזאזל, מאות אלפי בני אדם יכולים להיקבר ומיליונים יכולים להיעקר ולהתפזר לכל עבר - כל זה לא עושה רושם על ראש השבט. חשבון נפש אינו בא בחשבון במבנה החברתי השבטי הזה, משום שכל חשבון נפש כזה נתפש כחולשה, שתביא בסופו של דבר לוויתור על השלטון ועל ההגמוניה השבטית על המדינה ועל משאביה.

גם המונח הערבי ”דַּוְּלָה”, המקביל למדינה, שואב את הוראתו מן המסורת השבטית. ה”דַּוְּלָה” היא ירידת קרנו של שבט אחד ועליית קרנו של שבט אחר. הדבר תמיד היה כרוך בשחיטה המונית של בני השבט המפסיד ושל בעלי בריתם. דיקטטורים מן הסוג הזה חיים בפחד מתמיד. לכן, הם מפקידים את עמדות המפתח, הן הצבאיות והן הכלכליות, בידי החוג השבטי המצומצם: בנים, אחים, דודים, בני דודים וכו‘. תבוסות צבאיות של הדיקטטור הערבי לא עושות עליו רושם, אין סכנה לוועדות חקירה ממלכתיות. כל עוד הוא נשאר בחיים הוא יכריז על ניצחונו ועל סיכול ”המזימה האמפריאליסטית והציונית” להפילו.

כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה. שכן בראשם של דיקטטורים מן הסוג הזה מקובע העיקרון ”המדינה זה אני”, ובתרגום לערבית סורית של חסידיו השוטים של הדיקטטור: ”אל־אסד או תח’רב אל־בלד” (או אסד או שתיחרב הארץ לעד).

מי שעומד בראש המאפיה השבטית לא משנה את דרכו. כל קיומו מבוסס על השלטת טרור. כל התרופפות במערכות ההפחדה מביאה לקץ השלטון, ועלולה להביא לקצו הפיסי. הדיכוי האכזרי מובנה במשטר במבנה חברתי כזה.

אסד, ככל דיקטטור בדמותו, ויתר על הנשק הכימי־אסטרטגי משום שהחרב הונחה על צווארו. כלפי פנים הוא מציג את זה כניצחון בסיכול מזימה ”אמפריאליסטית” להפיל את משטרו ה”אנטי־אמפריאליסטי”. בעיניו, המשך שלטונו חשוב יותר מכל דבר אחר. חשוב אף יותר מהמדינה הסורית והאזרחים הסורים שהוא קוטל בלא ניד עפעף.

בעתיד הנראה לעין נהיה עדים לשיח ערבי חדש. כולם ידברו על זכות השיבה של הפליטים הסורים למולדתם. אני בספק אם הם יוכלו לשוב לבתיהם, שלא נותר מהם זכר.

זהו מזרח תיכון ישן. מזרח תיכון רע לתפארת.
*
פורסם: דעות-הארץ, 15.10.2013

---
For English, press here


שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים