גדעון עשת || מסע הצלב היהודי


‪"‬אני תקווה שגיוס נשים יהודיות וערביות לצבא ההגנה יהווה אחד הגורמים להצעדת האשה הערבייה לקראת שחרורה מכבלי עבדותה במשפחה ובעם, ולהעלות רמתה החברתית והתרבותית‪".‬

של מי הציטוטים? לא של אביגדור ליברמן שדורש לגייס את אזרחי ישראל הערבים לצבא.

גדעון עשת || מסע הצלב היהודי

 "אני רוצה לשאול את שר הביטחון, מה הסיבה לכך שעד עכשיו לא גויסו בהתאם לחוק ... שירות הביטחון, הגילים המתאימים בקרב האוכלוסייה הערבית‪".‬

‪"‬מדוע מוציאה הממשלה מכלל השירות הצבאי את האזרחים הערבים בגיל הגיוס, אף כי רבים מהם גילו נכונות למלא את חובותיהם כאזרחים התובעים ליהנות מכל הזכויות? אין ספק שזוהי אחת התופעות הבולטות של האפליה הגזעית במדיניותה של הממשלה".

 ‪"‬אני תקווה שגיוס נשים יהודיות וערביות לצבא ההגנה יהווה אחד הגורמים להצעדת האשה הערבייה לקראת שחרורה מכבלי עבדותה במשפחה ובעם, ולהעלות רמתה החברתית והתרבותית‪".‬

של מי הציטוטים? לא של אביגדור ליברמן שדורש לגייס את אזרחי ישראל הערבים לצבא.

אתמול התקיים באוניברסיטה הפתוחה כינוס על שרות אזרחי למי שאינם מגוייסים לצבא. על גיוס ערבים ונשים דתיות לצבא אין כמעט איש מדבר. אך גם על ההצעה לשרות אזרחי – למערכת הרווחה, הבריאות והחינוך –  חולקים רבים.  במיוחד בקרב הערבים עצמם. כל עוד אין שיוויון בזכויות, אומרים המתנגדים, אין מקום לשיוויון בחובות.

השיוויון שבחוק
מושב החורף של הכנסת אמור לחוקק את התיקון לחוק שרות הביטחון כך שהגיוס לצבא יהיה שיוויוני. ההצעה, שגובשה בוועדת שרים בראשות יעקב פרי, לא באמת עוסקת בשיוויון. לא בין נשים וגברים. לא בין יהודים לערבים ולא – לכאורה המטרה העיקרית  – בין יהודים לבין עצמם. השירות של הדתיים מהזן של בנט כמו השירות של הדתיים מהזן של אייכלר לא יהיה שווה לשירות של החילוניים מהזן של  פרי.

מה אמר הדוכס מנורמנדי?
הבה נשחק בנדמה לי: נניח שבין יהודים לערבים היה כאן שיוויון.  נדמיין ישראל שבה אין קרן קיימת שאוסרת יישוב ערבים על אדמתה בגיבוי הממשלה שגם פוטרת אותה ממסים. נדמיין מצב שבו ערבי המועמד לעבודה לא נפסל כי משרד הביטחון אינו מבצע  עיסקות עם יצרן פרטי שמעסיק מתכנתים ערבים. נדמיין עולם שבו סחנין מקבלת מהממשלה תקציב כמו אריאל. האם, בעולם המפוברק הזה, יגייסו את הערבים?

נחזור אלף שנה לאחור. הדוכס מנורמנדי מגייס כוח לשחרור הארץ הקדושה מידי כובשיה המוסלמים. האם על היהודים באירופה להתגייס למסע הצלב? נראה כי לא תהיה זו חכמה בדיעבד לומר כי מה ליהודי להתגייס למסע צלב. וגם זה רק אם תושבי נורמנדי היהודים נהנו משיוויון – מה שכלל לא היה. בהשוואה כזאת האם ראוי לגייס ערבי לצבא של מדינה יהודית? האם המדינה היהודית של נתניהו שונה לערבי - ישראלי מאשר המדינה הנוצרית של הדוכס מנורמנדי ליהודי-צרפתי?

המדינה היהודית-צלבנית
אותו מושב  של הכנסת אמור גם לדון בהצעת חוק למתן עדיפות לתואר "יהודית" על פני דמוקרטית, בהגדרת המדינה. מדוע מי שאינו יהודי, בין אם במוצאו ובין אם מבחירה, צריך להתגייס לצבא של מדינה שבמהותה שוללת את שייכותו  אליה?  יש השוללים את השינוי המוצע כי הוא פוגע בערך הדמוקרטיה. אבל גם מי שמוכן להביט  אלף שנה לאחור, ולמחוק את הדמוקרטיה כלא היתה, צריך עדיין להשיב לשאלה: האם סביר לגייס יהודים למסע צלב?

אז,  כמו היום, ההגדרות האלה נועדו להצדיק אפליה.

הציטוטים בפתח המאמר הם משנות ה-50',  ואמרו אותם חברי הכנסת מאיר וילנר, תאופיק טובי ושמואל מיקוניס – כולם חברי המפלגה הקומוניסטית הישראלית. בן גוריון ושותפיו לשלטון, אך לא הצבא, הם שהתנגדו לגיוס ערבים.

כדי להצדיק האפליה.


(המאמר התפרסם ב"ידיעות אחרונות" ביום 22.10.2013)

נ.ב. בכינוס באוניברסיטה הפתוחה טענו האקדמאיים שעוסקים בנושא כי:

א. שרות אזרחי חובה יגרום לאבטלה של רבבות.
ב. החרדים יתנגדו לו וימרדו בשרות חובה אזרחי כמו בצבאי.
ג. בדיוק מה שתהיה התגובה של האזרחים הערבים אם לא תהיה הסכמה מראש עם המנהיגות שלהם.
ד. הצבא חושש משרות אזרחי חובה כי הוא יפגע ביכולתו למצוא פקידות וטבחים בזול.
ה.  אין גיוס חובה של ערבים לצבא בגלל הרצון של המנהיגות הפוליטית היהודית להפלות לרעה ערבים בחייהם האזרחים ובכדי למנוע מהם טענות בדבר זכותם לשיוויון.
---

פורסם בבלוג של גדעון עשת.

--------------------

באותו נושא, ראה:
סלמאן מצאלחה ||  יאללה, תנו שוויון בנטל


שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים