8 בספטמבר 2013

כל הנכבות מתגמדות
סיסמת הפאן־ערביות לא הצליחה מעולם להביא לאיחוד בין שתי המדינות, שנשלטו על ידי הדוגלים באותה אידיאולוגיה, כביכול…

סלמאן מצאלחה ||

 כל הנכבות מתגמדות


עוד מראשית מה שמכונה ”האביב הערבי” הכריז נשיא סוריה בשאר אל־אסד מעל כל במה אפשרית, שסוריה איננה תוניסיה או מצרים. אסד צדק בהערכתו, כמובן. היא לא נבעה מהמחשבה שהעם הסורי אוהב אותו ולא יתקומם נגדו, בניגוד לעמים בשאר ה”רפובליקות” הערביות, אלא מהעובדה שהוא והסובבים אותו תיכננו מראש את תגובתם הרצחנית לכל גילוי של התקוממות.

המקרה הסורי אכן איננו המקרה של תוניסיה או מצרים, אלא הוא העתק מדויק של המקרה העיראקי. המשטר הסורי, בדומה למשטר של סדאם חוסיין בזמנו, נתון כולו בידי מפלגת הבעת, שרוממות הפאן־ערביות, ההתנגדות והאנטי אימפריאליזם במצעה, אבל הבדלנות השבטית והעדתית נשקפת מכל מעשיה. כידוע, סיסמת הפאן־ערביות לא הצליחה מעולם להביא לאיחוד בין שתי המדינות, שנשלטו על ידי הדוגלים באותה אידיאולוגיה, כביכול. נהפוך הוא, ברגע מסוים נחשפה היומרה שמאחורי הדיבורים על ההתנגדות לאימפריאליזם המערבי במלוא מערומיה. זה קרה כשאסד האב הצטרף לקואליציה ה”אימפריאליסטית” של בוש האב ואף שלח יחידות צבא למלחמה נגד סדאם והבעת העיראקי.

המקרה הסורי הוא העתק של המקרה העיראקי גם בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים, וכן במבנה השלטון ובדרך פעולתו. סדאם, שחיסל את כל מי שעמד בדרכו, השתמש בפלטפורמה של מפלגת הבעת כדי להנציח דיקטטורה שבטית - תכריתית, ועדתית - סונית. הוא לא בחל בשום אמצעי להשגת מטרה זו. כך פועלת גם הבעת בסוריה, החל מאסד האב, המשך בבן וכלה ברוח השבט, שהורסת כל חלקה טובה במזרח הערבי.

מזה שנתיים וחצי טובח המשטר הסורי באזרחים המתקוממים נגדו. כל ה”נכּבּוֹת” מתגמדות מול הפשעים המבוצעים בסוריה. שר העבודה הפלסטיני, אחמד מג’דלאני, שביקר בסוריה, אמר לאחרונה לאתר החדשות הפלסטיני ”דוניא אל־ווטן”: ”המלחמה המתנהלת בסוריה הרסה את המדינה הסורית. הנכבה של הסורים גדולה יותר מהנכבה של הפלסטינים ב–48’”.

אינני יודע איזה סדר רוצה המערב להשליט באזור. דומה, כי גם הוא אינו יודע מה הוא רוצה. גם השמאל במקומותינו אינו מבחין בין ימינו לשמאלו בהקשר הסורי. נשגב מבינתי, כיצד השמאל הזה מתנגד להתערבות מערבית בסוריה ובאותה נשימה קורא לאותו מערב להתערב כאן כדי לפתור את הסכסוך הישראלי־פלסטיני. לא זו בלבד שעמדות מסוג זה נעדרות כל יושר אינטלקטואלי, אלא חמור מכך - הן מזיקות לאג’נדה החברתית והפוליטית שאותה מתיימר השמאל הזה להציג ולייצג.

אף שאסד הבן עלה לשלטון בפוטש שבטי - שתוכנן, תוזמר והונהג על ידי אסד האב - רבים תלו בו תקוות, בהיותו רופא שהתחנך במערב ואף מבין באינטרנט. אלא ששום דבר מן הדברים הטובים בתרבות הפוליטית המערבית לא דבק ברופא הצעיר, שהובהל על ידי אביו לרשת אותו. משלא קם אז נגד אביו - הכתובת של הכשל המוסרי שלו ושל משטרו היתה חקוקה על הקיר.

יש רגעים שבהם אדם לא יכול לעמוד בחיבוק ידיים. העולם צריך להתגייס כדי להפסיק את ההרג בסוריה. משטר הבעת השבטי־עדתי הרס את עיראק קודם לכן, ואותו משטר הורס את סוריה עכשיו. את המשטר הזה, על האידיאולוגיה השקרית שלו, ביחד עם האידיאולוגיה האיסלאמיסטית מנגד, צריך לזרוק לפח האשפה של ההיסטוריה. ויפה שעה אחת קודם.
*
פורסם: דעות-הארץ,  08.09.2013


For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים