16 באפריל 2015

לך תסביר לאמריקאים מה זה המזה״ת

מה שרואים משם ומכאן:
אז לך תסביר לאמריקאי חסר היסטוריה מיתוסים מלפני אלפי שנים על פרעה ועל המן...סלמאן מצאלחה || 
לך תסביר לאמריקאים מה זה המזה״ת

אוהבי תיאוריות קונספירציה בהקשר המזרח תיכוני יכולים למצוא במדיניות האמריקאית כר נרחב לאהבתם, שכן ההתנהלות האמריקאית בעשורים האחרונים, בלי קשר למפלגה של הנשיא, נראית בעיני אנשי האזור כמשונה, עד כדי חשד. אלא שאין מקום לתיאוריות כאלה: ההסבר טמון במקום אחר.


אמנם ארצות הברית היא מעצמת־על, ואת ראשיה מנחים קודם כל האינטרסים האמריקאיים, אך היא גם מעין אי ענקי ומרוחק, מוקף אוקיינוסים. אי שאינו רק מרוחק גיאוגרפית, אלא גם היסטורית ותרבותית; בהשוואה לעולם הישן שמעבר לאוקיינוס, היא חסרת היסטוריה. הצלחת מה שמכונה ״החלום האמריקאי״ נעוצה ביסוד זה של העדר היסטוריה, בכריתת שורשי העבר ובצמיחה על קרקע חדשה, עם הפנים לעתיד.

לעומת זאת, אזור כמו המזרח התיכון, המשופע בעבר ובהיסטוריה, מקשה על יושביו להשתחרר מן המעמסה הזאת שעל כתפיהם. אנשי האזור הזה מתקדמים בצעדים מדודים, כשעיניהם מביטות לאחור, וכך הם נופלים תמיד במלכודת של עברם.

הואיל ופני ארה״ב מופנים תמיד אל העתיד, קיים מתח מובנה בין התפישות האמריקאיות לתפישות של שאר העולם. כל עוד היה העולם דו־קוטבי, ונחלק לגוש מזרחי רע וגוש מערבי טוב, היו הדברים קלים להבנה, הן לאמריקאי הממוצע והן לנשיא שלו. אך לאחר שהקומוניזם הסובייטי קרס והגוש המזרחי התנפץ לרסיסים, והיה נדמה שהמלחמה הקרה ירדה מעל הפרק, היה יכול לקום צאצא של אמריקאים, ממוצא יפני, פרנסיס פוקוימה שמו, ולחשוב שהנה במהרה בימינו ההיסטוריה באה אל קצה, ולטעון שהדמוקרטיה הליברלית עתידה לשלוט לעד.

אבל אימפריות אינן יכולות להתקיים בלא אויב חיצוני. האויב החדש הזה נמצא בדמות האידיאולוגיה האימפריאליסטית האיסלאמית, שהחלה להתעורר שוב. הגולם האיסלאמיסטי הסוני שארה״ב טיפחה במלחמה נגד הקומוניזם קם על יוצרו ונכנס לתחרות מלחמתית נגדה, עם הזרם השיעי האימפריאליסטי של חומייני.

ארה״ב מצאה את עצמה מול אויב דו־ראשי: שיעי מכאן — הרואה בה שטן גדול, וסוני משם — הרואה בה את ראש הכופרים. וכך מהר מאוד נפלה לה התיאוריה על ״קץ ההיסטוריה״, ותחתיה צמחה תיאוריה מעודכנת על ״התנגשות ציוויליזציות״, מבית מדרשו של סמואל הנטינגטון. התיאוריה של הנטינגטון היתה ניסיון להחזיר את הרכבת האמריקאית, החסרה היסטוריה, אל הפסים ההיסטוריים ואל העולם הישן, הפועל על פי כללים אחרים. את נחת זרועה של ההיסטוריה הזאת חשה ארה״ב בהפלת מגדלי התאומים בידי שליחי הפונדמטליזם הסוני, שאותו טיפחה באפגניסטאן.

יש לזכור, שהאיסלאם צמח על תשתית רעיונית ורוחנית יהודית־נוצרית. לכן הפונדמנטליזם האיסלאמי יפנה תמיד את המאבק שלו כלפי התרבות היודו־נוצרית. קשה למצוא כתבים איסלאמיסטיים המתייחסים לתרבויות אחרות, זולת התרבות המערבית הזאת.

אז לך תסביר לאמריקאי חסר היסטוריה מיתוסים מלפני אלפי שנים על פרעה ועל המן, על מלכות פרס ועל מלכות ישראל, על המשיח שבוא יבוא, על חליפות איסלאמית ועל האימאם הנעלם. שלא כמו בארה״ב, כל אלה הם צירי המנגנון שמפעיל את המכונה החברתית של המזרח התיכון. זהו מנגנון ישן נושן, שמעולם לא נתן גט כריתות לעבר, לא לפרעה ולא להמן.
*
הארץ, 16.04.2015

***
For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים