7 בנובמבר 2013

הערבים חוזרים לשבט

סלמאן מצאלחה || 

הערבים חוזרים לשבט

במגזר היהודי רבים הדירו את רגליהם מהקלפיות בבחירות לרשויות המקומיות. היו שקשרו את אחוזי ההצבעה הנמוכים בהיעלמות המפלגות מן הזירה המקומית. לעומת זאת, המגזר הערבי נהר בהמוניו אל הקלפיות כדי לשלשל את הפתקים הנכונים. ”חגיגה של דמוקרטיה”, כך כינו בתקשורת העברית את אחוזי ההצבעה הגבוהים במגזר הערבי.

אלא שהמציאות רחוקה מהתיאור המחמיא הזה. הנסיגה של המפלגות מן הזירה המקומית מתרחשת גם במגזר הערבי. אחוזי הצבעה גבוהים של הציבור הערבי מעולם לא היו אינדקציה לדמוקרטיה, שכן הבחירות במגזר הערבי תמיד התנהלו על בסיס עדתי וחמולתי־שבטי. גם המפלגות הפועלות ברחוב הערבי בנויות, בסופו של דבר, על בסיס עדתי־שבטי.

המפלגות הערביות דומות זו לזו בענייני חברה ומדינה וגם בשאלת פתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני. ההצבעה הערה במגזר הערבי לא העידה על התבססות המפלגות ופריחת הדמוקרטיה. נהפוך הוא, התוצאות הצביעו על נסיגת המפלגות ועל חזרה אל החיק החמים של העדה ושל השבט.

דרמה גדולה התרחשה בנצרת, שם הצליח עלי סלאם שפרש מחד”ש, להדיח את המפלגה, ששלטה בעירייה עשרות שנים. חד”ש, מוכת הלם, פנתה לבית המשפט והוציאה צו שמנע פרסום תוצאות סופיות עד לספירת קולות החיילים. היא אף צירפה רשימה של חיילי צה”ל מנצרת שהצביעו בבסיסיהם לטענתה, וקולותיהם לא נספרו. ה”חגיגה” סביב הפרשה התרחבה והסוגיה הטעונה נהפכה לזירת התנגחויות בין הגופים הפוליטיים הפועלים בציבור הערבי.

ח”כ חנין זועבי מיהרה לפרסם הודעה מלגלגת על חד”ש שבה כתבה, כי ”נצרת לא תיתן לחיילים לקבוע את עתידה". זועבי, שעמדה בראש רשימת בל”ד בבחירות לעירייה, הובסה בין השאר, בגלל שהיא אשה. החברה הגברית הערבית, ובמיוחד המוסלמית, לא מציבה נשים בעמדות הנהגה. נשים מוסלמיות הגיעו לעמדות הנהגה רק במדינות שאינן ערביות, כמו פקיסטאן, טורקיה, אינדונזיה ובנגלדש.

בנקל ניתן לחשוף את השקרים של המפלגות הערביות. שכן, ההשמצות ההדדיות בין בל”ד לחד”ש לא מנעו משתי המפלגות לשתף פעולה ואף לרוץ ברשימה אחת, בעלת אופי בדלני נוצרי, באחד הכפרים בגליל. פעילי הרשימה המשותפת הצטלבו בהפגנתיות בבואם לפקוד בוחרים ובחדרי חדרים אף אמרו שהם רוצים לעמוד בפרץ נגד ”תדריז” (דרוזיזציה) של הכפר שחיים בו דרוזים, נוצרים ומוסלמים.

הפיצול בחד”ש החמיר בשנים האחרונות עם התבססותה של בל”ד, והמפלגה הוותיקה מצאה עצמה במאבק על נס הלאומיות הערבית. הזרם האיסלאמיסטי הוא בדלני מעצם טיבו. הציבור הערבי הפנה עורף למפלגות שמתחרות על הרמת נס הלאומיות ונלחמות בישראליזציה, והציבור הערבי יוצא קירח מכאן ומכאן: לא הפנים ערביזציה ולא ישראליזציה, אלא שב אל השבטיות והעדתיות.

ובכן, מדינת ישראל, על כל אזרחיה, יהודים וערבים, זקוקה לישראליזציה עמוקה של החינוך, ללא הבדל דת גזע ומין. ישראליזציה כזו תביא מזור לתחלואי החברה, אבל היא איננה יכולה להתממש ללא הפרדת הדת מהמדינה ובלי סיום הכיבוש וסיום הסכסוך הלאומי בארץ הזאת.
*
פורסם: דעות-הארץ, 07.11.2013

For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים