21 בנובמבר 2013

בן גוריון פלסטיני


אם הייתי מנהיג פלסטיני בעל שאר רוח, בשונה מחדלי האישים הקיימים, הייתי קופץ על ההזדמנות שנקרתה וממהר להגשים לנתניהו את משאלתו…

סלמאן מצאלחה || 

בן גוריון פלסטיני


לא ייאמן כי יסופר, ממש חזון אחרית הימים קורם עור וגידים לנגד עינינו. בטקס הממלכתי בשדה בוקר, במלאות 40 שנה לפטירת דוד בן גוריון, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשיחות עם הפלסטינים והביע משאלה אישית: ”אני מייחל שיקום בן גוריון פלסטיני”. דומה, כי משאפסו הסיכויים להולדת בן גוריון ישראלי חדש, התחילו בישראל לייחל לבן גוריון פלסטיני. אך כשמשאלות כאלה מושמעות על ידי חניכי זרם המתנגדים לבן גוריון, הדברים נשמעים חשודים, בלשון המעטה.

נניח לרגע לחשד המתגנב ללב. שכן אם הייתי מנהיג פלסטיני בעל שאר רוח, בשונה מחדלי האישים הקיימים, הייתי קופץ על ההזדמנות שנקרתה וממהר להגשים לנתניהו את משאלתו. המלאכה אינה קשה כלל. אפשר לקחת את דברי בן גוריון עצמו, ולהחליף בהם יהודים בפלסטינים, והנה לנו משאלה מתגשמת.

הנה חלק מהדברים שמן הראוי שבן גוריון הפלסטיני יאמר לבני עמו: הארץ הזאת שייכת לשניים, ליהודים היושבים בה ולפלסטינים בכל העולם. יש להדגיש את תפקיד הציונים בגיבוש הפלסטינים כעם, כי היהודים יצרו את הפסיכולוגיה הנחוצה בתוכנו, הרוח הגורמת לאנשים להתעלם מההבדלים ביניהם לטובת אינטרס משותף. הם גרמו לנו לבנות את אש״ף, שהוא כוח נפלא בשביל חינוך, משמעת וסינתזה. הפליטים הפלסטינים בלבנון, בסוריה ובירדן והפלסטינים מחברון, מעזה, מרמאללה, משכם ומג’נין, כל האנשים הצעירים האלה, חלקם אולי כמעט פראים, באים אל כוחות הביטחון. הם לומדים את ההיסטוריה שלנו, ואיך נוצרה המדינה, ובשביל מה היא קיימת בעצם, והם יוצאים פלסטינים.

ואם חלילה יתגנב חשש ללב האמהות של הצעירים בכוחות הביטחון הפלסטיניים, יש לומר להן - שתדע כל אם ערבייה, שהפקידה את גורל חיי בניה לידי המפקדים הראויים לכך.

יהיו בוודאי מי שיתנגדו למהלכים של בן גוריון הפלסטיני, בטענה שהוא מוותר לזרים על חלקי מולדת. אך בעניינים הרי גורל מעין אלה הפלסטינים זקוקים למנהיג החלטי, היודע להציב את טובת העם לנגד עיניו. יש לעמוד בתקיפות אל מול קולות הרוויזיוניסטים הפלסטינים, שבוודאי יפגינו נגד המהלכים. בן גוריון הפלסטיני צריך לדבוק בחזונו, ולא להטות אוזן לציוצים של המתנגדים הנשמעים פה ושם בקרב העם. שכן השאלה איננה מה רוצה ומה לא רוצה העם, בן גוריון הפלסטיני יודע בביטחון גמור מה רצוי לעם.

בן גוריון הפלסטיני שיקום במהרה בימינו יכול וצריך להדגיש לבני עמו: מדינה פלסטינית חלקית אינה סוף, אלא התחלה. הקמת מדינה, ואפילו חלקית, תשמש מנוף רב כוח במאמצינו ההיסטורים לגאול את הארץ בשלמותה. נכניס למדינה את כל הפלסטינים שאפשר להכניס לתוכה. נארגן כוח הגנה משוכלל, ואז אני בטוח שלא ייבצר מאתנו להתיישב בכל שאר חלקי הארץ. אם מתוך הסכמה והבנה עם שכנינו היהודים, ואם בדרך אחרת.

ובכן, למשמע דברים אלה, האם לא כדאי למלא לנתניהו את משאלתו? אולם אל דאגה. אין סכנה שיקום בן גוריון פלסטיני. מחמוד עבאס רחוק מלהיות מנהיג כזה. הוא אינו מתכנן להתיישב בצריף בבקעת הירדן כדי לכתוב זיכרונות, או להפריח את השממה הפלסטינית.

אפשר להמשיך ולהשתעשע, ואף להוסיף משאלה פלסטינית: בן גוריון הפלסטיני יכול לומר בטקס יום השנה ליאסר ערפאת: אני מייחל שיקום ערפאת ישראלי. אולם, במחשבה שנייה, לא נראה שמישהו בישראל ירצה למלא את המשאלה הזאת. שכן הוא עלול לגמור עם מנת־יתר של פולוניום שתספק לו חומוסייה חברונית כלשהי.
*
פורסם: דעות-הארץ, 21.11.2013

***
For English, press here


שיתופים:



תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים