בן גוריון פלסטיני


אם הייתי מנהיג פלסטיני בעל שאר רוח, בשונה מחדלי האישים הקיימים, הייתי קופץ על ההזדמנות שנקרתה וממהר להגשים לנתניהו את משאלתו…

סלמאן מצאלחה || 

בן גוריון פלסטיני


לא ייאמן כי יסופר, ממש חזון אחרית הימים קורם עור וגידים לנגד עינינו. בטקס הממלכתי בשדה בוקר, במלאות 40 שנה לפטירת דוד בן גוריון, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשיחות עם הפלסטינים והביע משאלה אישית: ”אני מייחל שיקום בן גוריון פלסטיני”. דומה, כי משאפסו הסיכויים להולדת בן גוריון ישראלי חדש, התחילו בישראל לייחל לבן גוריון פלסטיני. אך כשמשאלות כאלה מושמעות על ידי חניכי זרם המתנגדים לבן גוריון, הדברים נשמעים חשודים, בלשון המעטה.

נניח לרגע לחשד המתגנב ללב. שכן אם הייתי מנהיג פלסטיני בעל שאר רוח, בשונה מחדלי האישים הקיימים, הייתי קופץ על ההזדמנות שנקרתה וממהר להגשים לנתניהו את משאלתו. המלאכה אינה קשה כלל. אפשר לקחת את דברי בן גוריון עצמו, ולהחליף בהם יהודים בפלסטינים, והנה לנו משאלה מתגשמת.

הנה חלק מהדברים שמן הראוי שבן גוריון הפלסטיני יאמר לבני עמו: הארץ הזאת שייכת לשניים, ליהודים היושבים בה ולפלסטינים בכל העולם. יש להדגיש את תפקיד הציונים בגיבוש הפלסטינים כעם, כי היהודים יצרו את הפסיכולוגיה הנחוצה בתוכנו, הרוח הגורמת לאנשים להתעלם מההבדלים ביניהם לטובת אינטרס משותף. הם גרמו לנו לבנות את אש״ף, שהוא כוח נפלא בשביל חינוך, משמעת וסינתזה. הפליטים הפלסטינים בלבנון, בסוריה ובירדן והפלסטינים מחברון, מעזה, מרמאללה, משכם ומג’נין, כל האנשים הצעירים האלה, חלקם אולי כמעט פראים, באים אל כוחות הביטחון. הם לומדים את ההיסטוריה שלנו, ואיך נוצרה המדינה, ובשביל מה היא קיימת בעצם, והם יוצאים פלסטינים.

ואם חלילה יתגנב חשש ללב האמהות של הצעירים בכוחות הביטחון הפלסטיניים, יש לומר להן - שתדע כל אם ערבייה, שהפקידה את גורל חיי בניה לידי המפקדים הראויים לכך.

יהיו בוודאי מי שיתנגדו למהלכים של בן גוריון הפלסטיני, בטענה שהוא מוותר לזרים על חלקי מולדת. אך בעניינים הרי גורל מעין אלה הפלסטינים זקוקים למנהיג החלטי, היודע להציב את טובת העם לנגד עיניו. יש לעמוד בתקיפות אל מול קולות הרוויזיוניסטים הפלסטינים, שבוודאי יפגינו נגד המהלכים. בן גוריון הפלסטיני צריך לדבוק בחזונו, ולא להטות אוזן לציוצים של המתנגדים הנשמעים פה ושם בקרב העם. שכן השאלה איננה מה רוצה ומה לא רוצה העם, בן גוריון הפלסטיני יודע בביטחון גמור מה רצוי לעם.

בן גוריון הפלסטיני שיקום במהרה בימינו יכול וצריך להדגיש לבני עמו: מדינה פלסטינית חלקית אינה סוף, אלא התחלה. הקמת מדינה, ואפילו חלקית, תשמש מנוף רב כוח במאמצינו ההיסטורים לגאול את הארץ בשלמותה. נכניס למדינה את כל הפלסטינים שאפשר להכניס לתוכה. נארגן כוח הגנה משוכלל, ואז אני בטוח שלא ייבצר מאתנו להתיישב בכל שאר חלקי הארץ. אם מתוך הסכמה והבנה עם שכנינו היהודים, ואם בדרך אחרת.

ובכן, למשמע דברים אלה, האם לא כדאי למלא לנתניהו את משאלתו? אולם אל דאגה. אין סכנה שיקום בן גוריון פלסטיני. מחמוד עבאס רחוק מלהיות מנהיג כזה. הוא אינו מתכנן להתיישב בצריף בבקעת הירדן כדי לכתוב זיכרונות, או להפריח את השממה הפלסטינית.

אפשר להמשיך ולהשתעשע, ואף להוסיף משאלה פלסטינית: בן גוריון הפלסטיני יכול לומר בטקס יום השנה ליאסר ערפאת: אני מייחל שיקום ערפאת ישראלי. אולם, במחשבה שנייה, לא נראה שמישהו בישראל ירצה למלא את המשאלה הזאת. שכן הוא עלול לגמור עם מנת־יתר של פולוניום שתספק לו חומוסייה חברונית כלשהי.
*
פורסם: דעות-הארץ, 21.11.2013

***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים