התשובה לביבי וליבי

יש לברך על העלאת אחוז החסימה כי אולי מעז ייצא מתוק אזרחי אחר. המהלך מזמן הזדמנות נדירה לכונן חזית ישראלית חדשה, חזית סוציאל־דמוקרטית אמיתית, על כל המשתמע מכך.


סלמאן מצאלחה || 

התשובה לביבי וליבי
ראש הממשלה ושר החוץ שלו, ביבי וליבי לשם קיצור, חברו יחדיו לביצוע המשימה הבאה: הם סיכמו ביניהם, כך דווח, על העלאת אחוז החסימה בבחירות לכנסת הבאה, ל–3.25%. המצדדים במהלך טוענים, שהוא קשור לשאלת המשילות שישראל מתחבטת בה זה זמן רב. אולם ברור, כי הטענה הזאת איננה נכונה. בכל הקשור לממשל תקין, גודל המפלגות בישראל אינו קובע.

הפופוליזם של חברי הכנסת ממפלגות הימין הוא המושל בכיפה, וה״כיפה״, על כל מטעניה, היא אשר מושלת בהם. הדבר בולט במיוחד במפלגה של ראש הממשלה, המכהן כיום מטעם הליכוד. ראש ממשלה קודם, אריאל שרון, התנסה בחוויה דומה וחש זאת על בשרו במרכז הליכוד. הוא נתקל באותו פופוליזם ימני, דתי ולאומני, עד שנאלץ לנטוש ולהקים מפלגה חדשה.

בשנים האחרונות אנו עדים לפריצת מחסום הבושה בשיח הציבורי הישראלי. כל הגזענים בעטו בדלתות הארון, שעוד הסתיר איכשהו את התועבות, ויצאו החוצה במחולות להפיץ את מרכולתם העבשה. החברה הישראלית על כל מרכיביה, יהודים וערבים כאחד, היא חברה חולה, אשר צריכה אשפוז וטיפול דחוף.

במפלגות המכונות ערביות יצאו בשצף קצף נגד העלאת אחוז החסימה, בטענה שהוא נועד למנוע מהן לשלוח נציגים לכנסת. אחוז החסימה, לדברי חבר הכנסת דב חנין מחד"ש, מכוון "למנוע כניסה לכנסת של מפלגות שהתמיכה בהן מגיעה מהאוכלוסייה הערבית". חנין הוסיף, כי זו אוכלוסייה המורכבת מציבור מגוון, הכולל סוציאליסטים, איסלאמיסטים, לאומנים, או תומכי שותפות, ו"אין שום מכנה משותף שיאפשר להם להתמודד במשותף".

הח"כ של חד"ש שכח דבר אחד, והוא, שהמפלגה שהוא חבר בה כוללת את כל הגיוון באוכלוסייה הערבית שעליו הוא מצביע. שכן זוהי חזית הכוללת איסלאמיסטים, לאומנים, תומכי שותפות וסוציאליסטים יחידים. ראיה לכך היא ההיעלמות של אלפי קולות של "הסוציאליסטים" כביכול, שהצביעו למפלגתו בבחירות המקומיות.

זאת ועוד, אמנם בישראל משננים את המנטרה האוקסימורונית "יהודית־דמוקרטית", אך רק זה חסר לישראל בדעת הקהל הבינלאומית, שתהיה בה כנסת על טהרת היהודים, בלא כל ייצוג ל–20% מאזרחי המדינה הערבים. מאז הקמתה יודעים קברניטי המדינה, כי הנציגים הערבים בכנסת משרתים את התעמולה הישראלית. רק אוויל עשוי לחשוב, שישראל תוותר על הנכס התעמולתי הזה.

יש לברך על העלאת אחוז החסימה כי אולי מעז ייצא מתוק אזרחי אחר. המהלך מזמן הזדמנות נדירה לכונן חזית ישראלית חדשה, חזית סוציאל־דמוקרטית אמיתית, על כל המשתמע מכך. חזית כזאת צריכה להתבסס על שותפות בין יהודים לערבים, שטובת כלל החברה הישראלית, בלא הבדל דת, גזע ומין, עומדת לנגד עיניהם.

התשובה לביבי וליבי צריכה אפוא לבוא בכינון חזית שמאל ישראלית סוציאל־דמוקרטית. הכדור של החזית הזאת מונח במגרש של שתי המפלגות הישראליות מרצ וחד"ש. בשתיהן מוכרחים להתעלות מעל לציונות מצד אחד ומעל ללאומיות הערבית מצד אחר. שכן לא הציונות ולא הלאומיות הערבית אינן מונחות על כף המאזניים, אלא כינון של ישראל צודקת מבחינה כלכלית, חברתית ופוליטית, ולכל אזרחיה. על חזית כזאת להוביל את האופוזיציה מול הימין, היהודי והערבי כאחד. עליה להוביל את המאבק בכיבוש ולשאוף להיות אלטרנטיבה לשלטון ולהציג חזון לחיים שפויים בארץ לאחר פתרון הסכסוך. על החזון הזה לכלול שותפות של שרים ערבים בשלטון. בלא חזון כזה, נמשיך לבוסס בביבים הדתיים, הלאומניים והגזעניים.
*
פורסם: דעות-הארץ, 7.1.2014

***
For English, press here


שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים