5 בפברואר 2014

העם צועד על תקוותו

לו שרון היה מקשיב לי

סלמאן מצאלחה || העם צועד על תקוותו


איך באים גנרלים לעולם? עושים מלחמות, הרבה מאוד מלחמות. שכן, בלא העיסוק המתמיד בהרס ובהרג לא יזכו חיילים וקצינים בעיטורי גבורה ועוז ולא יופיעו גנרלים על בימת ההיסטוריה. ובפרפראזה על אמירה ידועה: אמור לי כמה גנרלים יש לך ואומר לך מי אתה ובאיזה עולם אתה חי.


מדינת ישראל משופעת בגנרלים, מי בשירות פעיל ומי בדימוס. בישראל, בשונה מהעולם הערבי הסובב, לא נזקקים להפיכות צבאיות כדי לתפוס את השלטון. שכן, הגנרלים כאן נישאים על כנפי הבחירות הדמוקרטיות אל השלטון, ללא כל צורך בהפעלת גייסות. גם הגנרלים בדימוס לא נחים כאן לרגע. כוחם עוד במותניהם. לכן, הם נשלחים לתפוס את המשרות הבכירות ולחלוש על מרכזי העצבים במשק ובחברה. הם הולכים למשוך בחוטי הכלכלה והחברה ולצבור הון על מנת לפלס את דרכם חזרה אל צמרת השלטון.”כל חייל”, כדברי נפוליון, ”נושא בתרמילו את שרביט הגנרל”. ואולם, אם תפקיד נשק בידי אוויל הוא עלול לחשוב שהוא שליט העולם. הוא עלול לחשוב שהנשק פותר כל בעיה שנקרית בדרכו. הוא עלול לחשוב שמה לא הושג בכוח יושג ביותר כוח. שלל הדרגות המונחות על כתפי הגנרלים הופכות למשתיקי־שכל של כל נושאיהן. ככל שהדרגה גבוהה יותר כך האטימות של נושאה הולכת ומתעבה, ביחס ישר להצטמצמות השכל שלו.


ואולם, הפלא ופלא. משפושטים בעלי הדרגות הבכירות את מדיהם חוזר השכל הישר ומתחיל לבצבץ מתוך הקרקפת המתקרנפת — עיין ערך: ״שומרי הסף״. כמעט שלושה עשורים דרושים לגנרלים כדי להסיר את שכבות האיטום שעל ראשיהם, לשנות את דרכיהם ולהחליף את מערכת ההפעלה שהכתיבה להם לצעוד עם בשר תותחיהם על קיבותיהם.


זה מה שקרה לרמטכ”ל ששת הימים, יצחק רבין, שקיבל הארה מאוחרת באוסלו לאחר מסע שבירת הידיים והרגליים באינתיפאדה הראשונה. זה מה שקרה גם ל״מלך ישראל״, הלא הוא אריק שרון. עשורים נדרשו לאיש שהלך לעולמו לאחרונה, עד שהחל לראות מכאן מה שלא רואים משם. עשורים רבים והרבה דם נדרשו לו כדי לפשוט מעליו את עור המדים, להביט על המציאות בעין בלתי מזוינת ולהגיע להארה שהכיבוש לא יכול להימשך.


את העובדה שישראל היא מדינת גנרלים אטומים למדתי על בשרי בשנות ה–70. כבר אז ניסיתי, בלא מעט חוצפה, לשכנע את ”מלך ישראל“ בדבר קיומו של עם פלסטיני. הגנרל שרון התארח באוניברסיטה העברית והצהיר בפני הסטודנטים שגדשו את האולם, שאין עם פלסטיני. כשניתנה לסטודנטים אפשרות להגיב, נעמדתי באולם המלא מפה לפה והטחתי בפני הגנרל בחוצפה של סטודנט צעיר: ”העם הפלסטיני הוא אני, זה שעומד מולך. הואל נא כעת להוכיח לקהל באולם שאינני קיים”. כדרכם של גנרלים אטומים הוא ברח מהעימות ולא השיב. ואולם, את תשובת המדינה היהודית־הדמוקרטית קיבלתי באותו לילה, כשעל דלתי התדפקו ״הבחורים הטובים״ עם צו חיפוש חתום על ידי שופט, כיאה למדינת חוק. ”העם הפלסטיני” בילה את הלילה ההוא בתשאולים במגרש הרוסים.


לו ״מלך ישראל״ זה היה מטה אוזן לדברי בשנים ההן — דם רב וזך, הן של ישראל והן של ישמעאל, היה בוודאי נחסך. נדרשו עשורים של הטחות ראש בקיר על מנת שהשכל הישר ישוב לבצבץ מתוך האטימות.


לא רק הצבא צועד על קיבתו אלא גם העם, כל עם באשר הוא עם. אך יותר מכל דבר אחר, העם צועד על תקוותו. שכן, התקווה היא רשת הביטחון של בני האדם.
*
פורסם: דעות-הארץ, 05.02.2014
***
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

תגובה 1:

 1. הנה מכתב למערכת NYT :
  Peace Plan for Israeli/Palestinian issue


  An American style peace plan should be a democratic integration ,
  not segregation., of the two peoples, since the Holy Land is a territory in which the two sovereign powers have
  historical equal rights - both are the descendants of same father, Abraham.
  It should be a Political Condominium , and the whole territory should be ruled by a federation of a :

  United States of Israel and Palestine –USIP or USPI
  based on two separated independent congresses/governments and Jerusalem a mutual capital,
  .

  Most of the Israelis/Jews and Arabs and the Palestinian Muslimes/ Christians /Druse would love to live
  together , like in America , and have an integrated society with a free
  economy.
  (.Remeber : Segregation Ruled Illegal in U.S. 1954) .
  Ervin Yehuda Kedar(Ph.D)
  1 Protea Squ./
  Tel Mond
  Israel 4065002
  9720544431273 day
  9720505659331 night
  Professor o Geography/ Geopolitics at SUNY Binghamton 1970>(retired)
  US National Academy o Sciences Senior Research Associate at NASA, Houston, TX (retired ..)
  Kedar2@012.net.il
  Author:
  http://www.amazon.com/Pax-Obama-Visions-Envisions-Changes/dp/9657238463
  הודעת דואר זו נקייה מוירוסים וזדונות מפני ש אנטיוירוס של avast! הגנה פעילה  Thank you for your letter to The Times.

  If your letter is selected for publication — in all editions (print and online) or only online, and possibly in The International New York Times as well — we will contact you within a week. We regret that because of the volume of submissions (often more than 1,000 a day), we are not able to respond to all of them, other than by this automated reply.

  אם יש לך ענין בנושא , אנא , צור קשר, יש בידי מסמכים אוטנטיים חשובים ביותר לקידום השלום.
  בתודה מראש,
  פרופ' יהודה קידר
  פרופסור לגיאוגרפיה/גיאופוליטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים (משנת 1953 ואילך). בגימלאות בן 88 היום.

  השבמחק

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים