העם צועד על תקוותו


לו שרון היה מקשיב לי


סלמאן מצאלחה || 

העם צועד על תקוותו


איך באים גנרלים לעולם? עושים מלחמות, הרבה מאוד מלחמות. שכן, בלא העיסוק המתמיד בהרס ובהרג לא יזכו חיילים וקצינים בעיטורי גבורה ועוז ולא יופיעו גנרלים על בימת ההיסטוריה. ובפרפראזה על אמירה ידועה: אמור לי כמה גנרלים יש לך ואומר לך מי אתה ובאיזה עולם אתה חי.מדינת ישראל משופעת בגנרלים, מי בשירות פעיל ומי בדימוס. בישראל, בשונה מהעולם הערבי הסובב, לא נזקקים להפיכות צבאיות כדי לתפוס את השלטון. שכן, הגנרלים כאן נישאים על כנפי הבחירות הדמוקרטיות אל השלטון, ללא כל צורך בהפעלת גייסות. גם הגנרלים בדימוס לא נחים כאן לרגע. כוחם עוד במותניהם. לכן, הם נשלחים לתפוס את המשרות הבכירות ולחלוש על מרכזי העצבים במשק ובחברה. הם הולכים למשוך בחוטי הכלכלה והחברה ולצבור הון על מנת לפלס את דרכם חזרה אל צמרת השלטון.


”כל חייל”, כדברי נפוליון, ”נושא בתרמילו את שרביט הגנרל”. ואולם, אם תפקיד נשק בידי אוויל הוא עלול לחשוב שהוא שליט העולם. הוא עלול לחשוב שהנשק פותר כל בעיה שנקרית בדרכו. הוא עלול לחשוב שמה לא הושג בכוח יושג ביותר כוח. שלל הדרגות המונחות על כתפי הגנרלים הופכות למשתיקי־שכל של כל נושאיהן. ככל שהדרגה גבוהה יותר כך האטימות של נושאה הולכת ומתעבה, ביחס ישר להצטמצמות השכל שלו.


ואולם, הפלא ופלא. משפושטים בעלי הדרגות הבכירות את מדיהם חוזר השכל הישר ומתחיל לבצבץ מתוך הקרקפת המתקרנפת — עיין ערך: ״שומרי הסף״. כמעט שלושה עשורים דרושים לגנרלים כדי להסיר את שכבות האיטום שעל ראשיהם, לשנות את דרכיהם ולהחליף את מערכת ההפעלה שהכתיבה להם לצעוד עם בשר תותחיהם על קיבותיהם.


זה מה שקרה לרמטכ”ל ששת הימים, יצחק רבין, שקיבל הארה מאוחרת באוסלו לאחר מסע שבירת הידיים והרגליים באינתיפאדה הראשונה. זה מה שקרה גם ל״מלך ישראל״, הלא הוא אריק שרון. עשורים נדרשו לאיש שהלך לעולמו לאחרונה, עד שהחל לראות מכאן מה שלא רואים משם. עשורים רבים והרבה דם נדרשו לו כדי לפשוט מעליו את עור המדים, להביט על המציאות בעין בלתי מזוינת ולהגיע להארה שהכיבוש לא יכול להימשך.


את העובדה שישראל היא מדינת גנרלים אטומים למדתי על בשרי בשנות ה–70. כבר אז ניסיתי, בלא מעט חוצפה, לשכנע את ”מלך ישראל“ בדבר קיומו של עם פלסטיני. הגנרל שרון התארח באוניברסיטה העברית והצהיר בפני הסטודנטים שגדשו את האולם, שאין עם פלסטיני. כשניתנה לסטודנטים אפשרות להגיב, נעמדתי באולם המלא מפה לפה והטחתי בפני הגנרל בחוצפה של סטודנט צעיר: ”העם הפלסטיני הוא אני, זה שעומד מולך. הואל נא כעת להוכיח לקהל באולם שאינני קיים”. כדרכם של גנרלים אטומים הוא ברח מהעימות ולא השיב. ואולם, את תשובת המדינה היהודית־הדמוקרטית קיבלתי באותו לילה, כשעל דלתי התדפקו ״הבחורים הטובים״ עם צו חיפוש חתום על ידי שופט, כיאה למדינת חוק. ”העם הפלסטיני” בילה את הלילה ההוא בתשאולים במגרש הרוסים.


לו ״מלך ישראל״ זה היה מטה אוזן לדברי בשנים ההן — דם רב וזך, הן של ישראל והן של ישמעאל, היה בוודאי נחסך. נדרשו עשורים של הטחות ראש בקיר על מנת שהשכל הישר ישוב לבצבץ מתוך האטימות.


לא רק הצבא צועד על קיבתו אלא גם העם, כל עם באשר הוא עם. אך יותר מכל דבר אחר, העם צועד על תקוותו. שכן, התקווה היא רשת הביטחון של בני האדם.
*
פורסם: דעות-הארץ, 05.02.2014
***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

1 comments:

 1. הנה מכתב למערכת NYT :
  Peace Plan for Israeli/Palestinian issue


  An American style peace plan should be a democratic integration ,
  not segregation., of the two peoples, since the Holy Land is a territory in which the two sovereign powers have
  historical equal rights - both are the descendants of same father, Abraham.
  It should be a Political Condominium , and the whole territory should be ruled by a federation of a :

  United States of Israel and Palestine –USIP or USPI
  based on two separated independent congresses/governments and Jerusalem a mutual capital,
  .

  Most of the Israelis/Jews and Arabs and the Palestinian Muslimes/ Christians /Druse would love to live
  together , like in America , and have an integrated society with a free
  economy.
  (.Remeber : Segregation Ruled Illegal in U.S. 1954) .
  Ervin Yehuda Kedar(Ph.D)
  1 Protea Squ./
  Tel Mond
  Israel 4065002
  9720544431273 day
  9720505659331 night
  Professor o Geography/ Geopolitics at SUNY Binghamton 1970>(retired)
  US National Academy o Sciences Senior Research Associate at NASA, Houston, TX (retired ..)
  Kedar2@012.net.il
  Author:
  http://www.amazon.com/Pax-Obama-Visions-Envisions-Changes/dp/9657238463
  הודעת דואר זו נקייה מוירוסים וזדונות מפני ש אנטיוירוס של avast! הגנה פעילה  Thank you for your letter to The Times.

  If your letter is selected for publication — in all editions (print and online) or only online, and possibly in The International New York Times as well — we will contact you within a week. We regret that because of the volume of submissions (often more than 1,000 a day), we are not able to respond to all of them, other than by this automated reply.

  אם יש לך ענין בנושא , אנא , צור קשר, יש בידי מסמכים אוטנטיים חשובים ביותר לקידום השלום.
  בתודה מראש,
  פרופ' יהודה קידר
  פרופסור לגיאוגרפיה/גיאופוליטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים (משנת 1953 ואילך). בגימלאות בן 88 היום.

  השבמחק

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים