האב, הבן ורוח הקודש

נתניהו לא ישתחרר מאבאסלמאן מצאלחה || 

האב, הבן ורוח הקודש


כל הצהרותיו ומהלכיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עולים בקנה אחד עם האידיאולוגיה של כור ההיתוך המשפחתי, שעיצב את דרכו הפוליטית לאורך השנים. אף אם מסיבות כלשהן, משפחתיות ואחרות, תתרחשנה תזוזות בקואליציה, הרי שכל עוד הוא מחזיק במושכות - לא צפויה שום תזוזה משמעותית בתהליך המדיני בין ישראל לבין פלסטין. נתניהו מעוניין בקיומו של תהליך שלום רק בגלל אילוצים בינלאומיים. הוא לא מעוניין במה שתהליך כזה אמור להניב בסופו של דבר - חלוקת הארץ לשתי מדינות על כל המשתמע מכך.

ראש הממשלה התנהל בעבר וממשיך להתנהל בהווה בצל האידיאולוגיה הכבדה שהוא נושא על כתפיו מבית אבא, פרופ׳ בן־ציון נתניהו, שהלך לעולמו לפני שנה. כדי לעמוד על הלך רוחו צריך לחזור אל ההספד שהוא נשא לאביו. שכן, זהו הכור המשפחתי שבו הותך האיש רוחנית ואידיאולוגית.

וכה אמר הבן בהספדו על האב: ״פעמים רבות אמרת לי, כי מי שאינו יכול להבין את העבר אינו יכול להבין את ההווה, ומי שאינו יכול להבין את ההווה כיצד יוכל לפענח את צפונות העתיד. תמיד אמרת לי שתנאי הכרחי לקיומו של כל גוף חי הוא היכולת לזהות סכנה בזמן, תכונה שאבדה לעמנו בגלות... אתה לימדת אותי, אבא, להסתכל נכוחה אל המציאות, להבין מה היא טומנת בחובה ולהסיק את המסקנות הנדרשות״.

זאת ועוד. על מנת להבין את תפישת העולם של הבן בכל מה שקשור לארץ הזאת, צריך ללכת אל האב ואל מה שאמר בראיון האחרון שנתן לערוץ 2: "הארץ הזאת היא ארץ יהודית ולא ארץ לערבים. אין מקום פה לערבים, ולא יהיה״, פסק אז פרופ‘ נתניהו.

ובכן, על ברכי החינוך הזה של האב גדל הבן, בנימין נתניהו, העומד - בפעם השלישית - בראש ממשלת ישראל. רק ילד בעל עוצמה נפשית ורוחנית יכול להשתחרר מלפיתת האב המטיל על הבן את חיתתו האידיאולוגית. רק ילד בעל חזון אלטרנטיבי משלו יכול לצאת לדרך חדשה, נפרדת מזו של האב. דומה, כי לבן הזה אין לא את העוצמה הרוחנית ולא את החזון האישי הדרושים כדי לעשות זאת ולפתור את הסכסוך בין שני העמים.

מבחינה אידיאולוגית אין כל הבדל בין נפתלי בנט לבין בנימין נתניהו. כל אשר ביקש נתניהו בהצהרותיו האחרונות הוא "לחשוף את פניהם האמיתיות של הפלסטינים", כדבריו. הוא רק מחפש דרך להטיל את האחריות לכישלון השיחות על הצד השני, ותו לא.
ואולם, גם את התרגילים האלה כבר חשף אביו של ראש הממשלה באותו ראיון בערוץ 2. כשנשאל פרופ‘ נתניהו על עמדת בנו, התומכת במדינה פלסטינית, הוא ענה: "הוא לא תומך. הוא תומך בתנאים כאלה שהם לעולם לא יקבלו. זה מה שאני שמעתי ממנו, לא מעצמי. הוא הציע את התנאים. התנאים האלה, הם לעולם לא יקבלו אפילו אחד מהם".

על השאלה המתבקשת - האם הבן נתניהו יכול להשתחרר מהאב ומרוח הקודש היהודית המרחפת מעל הארץ - התשובה היא שהסיכויים לכך אפסיים.

לכן, היכונו לימים הנוראים.
*
פורסם: דעות-הארץ, 19.2.2014שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים