19 בפברואר 2014

האב, הבן ורוח הקודש

נתניהו לא ישתחרר מאבאסלמאן מצאלחה || 

האב, הבן ורוח הקודש


כל הצהרותיו ומהלכיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עולים בקנה אחד עם האידיאולוגיה של כור ההיתוך המשפחתי, שעיצב את דרכו הפוליטית לאורך השנים. אף אם מסיבות כלשהן, משפחתיות ואחרות, תתרחשנה תזוזות בקואליציה, הרי שכל עוד הוא מחזיק במושכות - לא צפויה שום תזוזה משמעותית בתהליך המדיני בין ישראל לבין פלסטין. נתניהו מעוניין בקיומו של תהליך שלום רק בגלל אילוצים בינלאומיים. הוא לא מעוניין במה שתהליך כזה אמור להניב בסופו של דבר - חלוקת הארץ לשתי מדינות על כל המשתמע מכך.

ראש הממשלה התנהל בעבר וממשיך להתנהל בהווה בצל האידיאולוגיה הכבדה שהוא נושא על כתפיו מבית אבא, פרופ׳ בן־ציון נתניהו, שהלך לעולמו לפני שנה. כדי לעמוד על הלך רוחו צריך לחזור אל ההספד שהוא נשא לאביו. שכן, זהו הכור המשפחתי שבו הותך האיש רוחנית ואידיאולוגית.

וכה אמר הבן בהספדו על האב: ״פעמים רבות אמרת לי, כי מי שאינו יכול להבין את העבר אינו יכול להבין את ההווה, ומי שאינו יכול להבין את ההווה כיצד יוכל לפענח את צפונות העתיד. תמיד אמרת לי שתנאי הכרחי לקיומו של כל גוף חי הוא היכולת לזהות סכנה בזמן, תכונה שאבדה לעמנו בגלות... אתה לימדת אותי, אבא, להסתכל נכוחה אל המציאות, להבין מה היא טומנת בחובה ולהסיק את המסקנות הנדרשות״.

זאת ועוד. על מנת להבין את תפישת העולם של הבן בכל מה שקשור לארץ הזאת, צריך ללכת אל האב ואל מה שאמר בראיון האחרון שנתן לערוץ 2: "הארץ הזאת היא ארץ יהודית ולא ארץ לערבים. אין מקום פה לערבים, ולא יהיה״, פסק אז פרופ‘ נתניהו.

ובכן, על ברכי החינוך הזה של האב גדל הבן, בנימין נתניהו, העומד - בפעם השלישית - בראש ממשלת ישראל. רק ילד בעל עוצמה נפשית ורוחנית יכול להשתחרר מלפיתת האב המטיל על הבן את חיתתו האידיאולוגית. רק ילד בעל חזון אלטרנטיבי משלו יכול לצאת לדרך חדשה, נפרדת מזו של האב. דומה, כי לבן הזה אין לא את העוצמה הרוחנית ולא את החזון האישי הדרושים כדי לעשות זאת ולפתור את הסכסוך בין שני העמים.

מבחינה אידיאולוגית אין כל הבדל בין נפתלי בנט לבין בנימין נתניהו. כל אשר ביקש נתניהו בהצהרותיו האחרונות הוא "לחשוף את פניהם האמיתיות של הפלסטינים", כדבריו. הוא רק מחפש דרך להטיל את האחריות לכישלון השיחות על הצד השני, ותו לא.
ואולם, גם את התרגילים האלה כבר חשף אביו של ראש הממשלה באותו ראיון בערוץ 2. כשנשאל פרופ‘ נתניהו על עמדת בנו, התומכת במדינה פלסטינית, הוא ענה: "הוא לא תומך. הוא תומך בתנאים כאלה שהם לעולם לא יקבלו. זה מה שאני שמעתי ממנו, לא מעצמי. הוא הציע את התנאים. התנאים האלה, הם לעולם לא יקבלו אפילו אחד מהם".

על השאלה המתבקשת - האם הבן נתניהו יכול להשתחרר מהאב ומרוח הקודש היהודית המרחפת מעל הארץ - התשובה היא שהסיכויים לכך אפסיים.

לכן, היכונו לימים הנוראים.
*
פורסם: דעות-הארץ, 19.2.2014
שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • בחיפה, מול הים

  בְּחַיְפָה, מוּל הַיָּם, רֵיחוֹת הַמֶּלַח
  עוֹלִים מִתּוֹךְ הָאֲדָמָה. וְשֶׁמֶשׁ
  הַתּוֹלָה עַל עֵץ פּוֹרֶמֶת רוּחַ.
  בְּתוֹךְ שְׁוּרַת עֵצִים טוֹבֶלֶת אֶבֶן,
  נִטְּעוּ גְבָרִים, נָשִׁים וְאֵלֶם. דַּיָּרִים
  בְּבֵית דִּירוֹת וּשְׁמוֹ מוֹלֶדֶת.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים