משטרת כל אזרחיה


השוויון האזרחי מחייב, בין היתר, קבלת אחריות אזרחית לכלל הציבור, ללא הבדל דת, גזע ומין.סלמאן מצאלחה ||

משטרת כל אזרחיה


יש להעלות על סדר היום הציבורי את סוגיית היחסים בין המשטרה לאזרחים הערבים. רצף של מקרי רצח היה באחרונה ביישובים הערביים, ובאין שומרי חוק וסדר, חמולות הפשע משתוללות לאור היום. רוב הציבור הערבי שומר חוק, ונקעה נפשו מהאנרכיה. זכותו לחיים שלווים אינה מוטלת בספק. יש לתבוע מהשלטון, ובראש ובראשונה מהמשרד לביטחון פנים, לשים קץ לפשיעה ולהעניק ביטחון מלא לאזרחים הערבים.

יש דחיפות לבחינה מחודשת של מערכת היחסים הקלוקלת בין המשטרה לראשי הרשויות וההנהגה הערבית בכללה. דומה כי קיים ניכור בין הציבור הערבי למשטרה. יש לצעוד בדרך חדשה כדי להקטין את המתח המבני הקיים ביניהם. צודקים ראשי הרשויות המקומיות וההנהגה הערבית הארצית בקריאתם החוזרת ונשנית לאיסוף הנשק הלא חוקי ביישוביהם, אך אין די בכך. כדי שישרור חוק וסדר ביישובים הערביים על הציבור הערבי והנהגתו לראות את המשטרה כמשטרה שלהם, ולעודד צעירים לשרת בה, אך גם לדרוש ממנה להקים ביישובים תחנות קבועות.

התנגדות מנהיגי ציבור ערבים לגיוס צעירים למשטרה, או להקמת תחנות ביישובים, תמוהה, בלשון המעטה. משמעות התנגדותם היא, שהם רוצים שמשטרה "זרה" ושוטרים "זרים" ייכנסו ליישוביהם כדי להשליט חוק וסדר לשעה קלה, ולעזוב. זאת התנהלות אנטי־אזרחית, והיא מצביעה על כך שהם בעצם מוותרים על הדרישה המוצדקת לשוויון אזרחי מלא. השוויון האזרחי מחייב, בין היתר, קבלת אחריות אזרחית לכלל הציבור, ללא הבדל דת, גזע ומין. שוויון אזרחי משמעו גם התגייסות אזרחים ערבים לשירות במשטרה, ומתן ביטחון לכלל האזרחים.

גם המדינה נדרשת לשנות את הליכותיה הרעות ביחסה כלפי האזרחים הערבים, המשוועים לחיים נורמטיביים ושלווים, בלא פשיעה. כל ממשלות ישראל לדורותיהן נכשלו כישלון חרוץ במבחן האזרחי הזה.

לא אחת ציינתי בעבר כי מן הראוי הוא, שבכל ניידת משטרה יהיו שוטר או שוטרת ערבים. הדבר יהיה בבחינת צעד גדול קדימה, שכן תחושת האזרח הערבי במפגש עם המשטרה תהיה שונה בתכלית. תחושת הניכור תלך ותיעלם, ועם הזמן יפנים האזרח הערבי, שהמשטרה היא גם המשטרה שלו.

בעבר העליתי עוד הצעה, המשלימה את האמור לעיל ויש בה משום הפגת המתח המבני ביחסים עם המשטרה. יש להציב על ניידות משטרת ישראל את הכיתוב "משטרה" בשפה הערבית. בלא כיתוב בערבית תיראה תמיד משטרת ישראל כמשטרה זרה בעיני האזרח הערבי. זרות זו, הקיימת במשך שנים, קיבלה באחרונה משנה תוקף עם קבלת חוק הלאום הידוע לשמצה. חוק זה הוסיף שמן למדורת הניכור והזרות בכך שהוריד את המעמד הרשמי של השפה הערבית.

הגיעה העת לערוך דיון מעמיק בנושא כאוב זה. על ראשי הציבור הערבי לפתוח בדין ודברים עם השלטון המרכזי, ולהציע פתרונות. לא די בהפרחת סיסמאות לאוויר. בסופו של יום, משטרת ישראל מוכרחה להיות משטרת כל האזרחים. על עיקרון זה להתקבל הן על הנהגת המדינה והן על הנהגת הציבור הערבי. זו הדרך ואין בלתה. שאם לא כן, הניכור רק ילך ויחמיר.

הארץ, 16.5.2019

***
For English, press here
 

שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • אדם אחרון

  אָדָם אַחרוֹן עִם הָרִאשׁוֹן נִברָא,
  וּמִנִּי-אָז יְבוּל אַחרוֹן נִזרָע;
  וּגְזַר יוֹם דִּין אַחרוֹן – יוֹם דִּין אַחרוֹן! –
  נִכתַּב מֵעוֹד רֵאשִׁית הַיְּצִירָה.