עסקת הביש

 אבו מאזן כבר איים בעבר שזה מה שיעשה. הנה נקראת לפניו הזדמנות לנקוט מהלך דרמטי שישנה את התמונה מן היסוד.


סלמאן מצאלחה ||


עסקת הביש


כל העיניים יהיו נשואות בתקופה הקרובה להצגה הטובה במזרח התיכון. לא, לא להצגת ממשלת ישראל החדשה — אלא לתוכנית השלום של אבו איוונקה, סוחר הנדל"ן העומד בראש המעצמה הגדולה בעולם ומתיימר להיות מתווך הוגן ולהציג את הדיל האולטימטיבי לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

ביקור קצר בוושינגטון חושף תמונה עגומה מבחינת הפלסטינים. מישהו שכח להוריד את הדגלים מהבניין שבו שכנה השגרירות הפלסטינית. לוח הנחושת נעקר מקיר הבניין. השער נראה מוזנח ומלוכלך ורק שני הדגלים הדהויים עדיין מתנוססים על הבניין שבשכונת ג'ורג'טאון. העזובה במקום מלמדת יותר מכל על יחסו של ממשל טראמפ לפלסטינים, ועל מה שעתיד להתרחש בזמן הקרוב.

ומיהם האנשים שבהם בחר דונלד טראמפ כדי שיעבדו חודשים רבים על עיבוד תוכנית השלום? חתנו ג'ארד קושנר, ג'ייסון גרינבלט ודייוויד פרידמן, חסיד המתנחלים שיושב בישראל על תקן שגריר ארה"ב. עם כאלה חברים לעסקת המאה, הפלסטינים לא צריכים אויבים.

"צריך לשמור על ראש פתוח", ביקש באחרונה ג'ארד קושנר משגרירים זרים בוושינגטון בהתייחסו לתוכנית, האמורה להתפרסם לאחר הרכבת ממשלת ישראל וסיום צום הרמדאן. "כולנו נצטרך לחפש פשרות כדי להפוך את השלום לבר השגה", הוסיף.

יפה שהממשל האמריקאי מחכה ברגישותו לסיום חודש הרמדאן. מכיוון שמקורות שנחשפו לתוכנית סיפרו ל"וושינגטון פוסט" שהיא מציעה דרכים מעשיות לשיפור חיי הפלסטינים, אך אין בה שום קריאה להקמת מדינה פלסטינית — קיים חשש סביר ביותר, שעם תום הרמדאן הפלסטינים לא יקבלו ארוחת גורמה אלא ישברו את צומם בארוחת בצל, כמאמר הפתגם.

ככל שמדובר בנתניהו ובחזונו המזרח־תיכוני — אין כל חדש. בראיונות לפני הבחירות הוא חזר והצהיר, כי בשום הסדר לא יסכים לפנות יישובים. ישראל תמשיך לשלוט בכל המרחב שממערב לירדן, וירושלים תישאר לא־מחולקת ותחת ריבונותה. את הדברים האלה הוא גם הבהיר לשליחים האמריקאים העמלים על התוכנית.

ואם אלה הם הפרמטרים שאותם העמיד נתניהו בבסיס התוכנית האמריקאית, הרי שכל ההצגה הזאת של עסקת המאה שאליה נשואות העיניים, עתידה להתברר כעוד פארסה טראגית בשרשרת הניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

הפלסטינים שבים ומצהירים, שלא יקבלו שום תוכנית שאיננה כוללת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67', שבירתה במזרח ירושלים. הצהרה זו היא ברירת המחדל, ואין בה כל חדש. לו היו הפלסטינים זוכים בהנהגה בעלת חזון, הם היו יכולים לטרוף את הקלפים. במקרה שיתברר שהתוכנית אינה עונה על ציפיות הפלסטינים, הנהגה כזאת היתה יכולה להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית והחזרת המפתחות לממשלת ישראל.

אבו מאזן כבר איים בעבר שזה מה שיעשה. הנה נקרית לפניו הזדמנות לנקוט מהלך דרמטי שישנה את התמונה מן היסוד. בהמשך גם הנהגת חמאס בעזה תדחוף את ישראל לכיבוש הרצועה מחדש.

כך תוקם ישראל־פלסטין הגדולה, וכל הסכסוך הפלסטיני־הישראלי יחזור לנקודת ההתחלה.
*
הארץ, 3.5.2019


For-English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים