עסקת הביש

 אבו מאזן כבר איים בעבר שזה מה שיעשה. הנה נקראת לפניו הזדמנות לנקוט מהלך דרמטי שישנה את התמונה מן היסוד.


סלמאן מצאלחה ||


עסקת הביש


כל העיניים יהיו נשואות בתקופה הקרובה להצגה הטובה במזרח התיכון. לא, לא להצגת ממשלת ישראל החדשה — אלא לתוכנית השלום של אבו איוונקה, סוחר הנדל"ן העומד בראש המעצמה הגדולה בעולם ומתיימר להיות מתווך הוגן ולהציג את הדיל האולטימטיבי לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

ביקור קצר בוושינגטון חושף תמונה עגומה מבחינת הפלסטינים. מישהו שכח להוריד את הדגלים מהבניין שבו שכנה השגרירות הפלסטינית. לוח הנחושת נעקר מקיר הבניין. השער נראה מוזנח ומלוכלך ורק שני הדגלים הדהויים עדיין מתנוססים על הבניין שבשכונת ג'ורג'טאון. העזובה במקום מלמדת יותר מכל על יחסו של ממשל טראמפ לפלסטינים, ועל מה שעתיד להתרחש בזמן הקרוב.

ומיהם האנשים שבהם בחר דונלד טראמפ כדי שיעבדו חודשים רבים על עיבוד תוכנית השלום? חתנו ג'ארד קושנר, ג'ייסון גרינבלט ודייוויד פרידמן, חסיד המתנחלים שיושב בישראל על תקן שגריר ארה"ב. עם כאלה חברים לעסקת המאה, הפלסטינים לא צריכים אויבים.

"צריך לשמור על ראש פתוח", ביקש באחרונה ג'ארד קושנר משגרירים זרים בוושינגטון בהתייחסו לתוכנית, האמורה להתפרסם לאחר הרכבת ממשלת ישראל וסיום צום הרמדאן. "כולנו נצטרך לחפש פשרות כדי להפוך את השלום לבר השגה", הוסיף.

יפה שהממשל האמריקאי מחכה ברגישותו לסיום חודש הרמדאן. מכיוון שמקורות שנחשפו לתוכנית סיפרו ל"וושינגטון פוסט" שהיא מציעה דרכים מעשיות לשיפור חיי הפלסטינים, אך אין בה שום קריאה להקמת מדינה פלסטינית — קיים חשש סביר ביותר, שעם תום הרמדאן הפלסטינים לא יקבלו ארוחת גורמה אלא ישברו את צומם בארוחת בצל, כמאמר הפתגם.

ככל שמדובר בנתניהו ובחזונו המזרח־תיכוני — אין כל חדש. בראיונות לפני הבחירות הוא חזר והצהיר, כי בשום הסדר לא יסכים לפנות יישובים. ישראל תמשיך לשלוט בכל המרחב שממערב לירדן, וירושלים תישאר לא־מחולקת ותחת ריבונותה. את הדברים האלה הוא גם הבהיר לשליחים האמריקאים העמלים על התוכנית.

ואם אלה הם הפרמטרים שאותם העמיד נתניהו בבסיס התוכנית האמריקאית, הרי שכל ההצגה הזאת של עסקת המאה שאליה נשואות העיניים, עתידה להתברר כעוד פארסה טראגית בשרשרת הניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

הפלסטינים שבים ומצהירים, שלא יקבלו שום תוכנית שאיננה כוללת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67', שבירתה במזרח ירושלים. הצהרה זו היא ברירת המחדל, ואין בה כל חדש. לו היו הפלסטינים זוכים בהנהגה בעלת חזון, הם היו יכולים לטרוף את הקלפים. במקרה שיתברר שהתוכנית אינה עונה על ציפיות הפלסטינים, הנהגה כזאת היתה יכולה להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית והחזרת המפתחות לממשלת ישראל.

אבו מאזן כבר איים בעבר שזה מה שיעשה. הנה נקרית לפניו הזדמנות לנקוט מהלך דרמטי שישנה את התמונה מן היסוד. בהמשך גם הנהגת חמאס בעזה תדחוף את ישראל לכיבוש הרצועה מחדש.

כך תוקם ישראל־פלסטין הגדולה, וכל הסכסוך הפלסטיני־הישראלי יחזור לנקודת ההתחלה.
*
הארץ, 3.5.2019


For-English, press here

שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • אדם אחרון

  אָדָם אַחרוֹן עִם הָרִאשׁוֹן נִברָא,
  וּמִנִּי-אָז יְבוּל אַחרוֹן נִזרָע;
  וּגְזַר יוֹם דִּין אַחרוֹן – יוֹם דִּין אַחרוֹן! –
  נִכתַּב מֵעוֹד רֵאשִׁית הַיְּצִירָה.