תחפשו אותי!


כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם

 

סלמאן מצאלחה

תחפשו אותי!


הערבים ש"נעו בכמויות" בבחירות הקודמות, אליבא דראש המסיתים המכהן כראש ממשלת ישראל, הגיעו ל–13 ח"כים. הרשימה המשותפת היתה אז סוג של כחול לבן ערבי — רשימה שכללה איסלאמיסטים ביגמיסטים, לאומנים, קומוניסטים, ליברלים ואנרכיסטים.

כל הסימנים מעידים שבבחירות הנוכחיות הערבים לא ינועו בכמויות. מסקר פנימי שהוזמן על ידי חד"ש־תע"ל עולה כי שיעור ההצבעה בקרב הציבור הערבי צפוי לרדת ב–19% לעומת הבחירות הקודמות. הדבר מצביע על מיאוס הולך וגובר בקרב האזרחים הערבים מהמערכת הפוליטית הישראלית, המתנהלת תוך כדי הדרה מובנית של המפלגות הערביות. אבל המיאוס של הערבים מהמערכת הוא גם מהמפלגות הערביות, שנחשפו בקלונן במחלוקות על פירורי רוטציה בין מרכיבי הרשימה המשותפת.

מהסקרים האחרונים עולה כי רשימת רע"מ־בל"ד מתנדנדת סביב אחוז החסימה, אך גם אם שתי הרשימות יעברו אותו, הסקרים נותנים לשתי הרשימות יחד 11–12 ח"כים. כלומר, שתי הרשימות לא יגיעו למספר המנדטים מהבחירות הקודמות. טעות לחשוב שעלייה בשיעור ההצבעה בקרב הערבים יכולה לשנות זאת, כי גם אם יצביעו יותר, הקולות יתפזרו בין כל המפלגות ואין ערובה לכך שתוספת הקולות תלך למפלגות הערביות דווקא.

אולי זוהי הסיבה לכך שמאז ומתמיד הבחירות לכנסת מעוררות בחברה הערבית פחות עניין מאשר הבחירות לרשויות המקומיות. שם יש לקול החמולתי, השבטי והעדתי השפעה גדולה, שכן הרשות המקומית היא מהמעסיקים הגדולים בסקטור הערבי, ויש לה השפעה ניכרת על חיי היומיום. גם אם הערבים "ינועו בכמויות" ויצביעו למפלגות הערביות, ואלה יגיעו ל–15 ואף 20 ח"כים, זה לא ישנה כהוא זה את מצב העניינים הפוליטי בישראל.

אמנם המסית הראשי מרחוב בלפור לא יחזור על "הערבים נעים בכמויות", אבל הוא כבר מצא אפיק הסתה קליט אחר: "ביבי או טיבי". מבחינת החישובים המתמטיים שהוא מנסה להחדיר לתודעת השבט היהודי, הרי הוא צודק. תוצאות הבחירות והגושים שייווצרו אחרי הבחירות מראים שאין דרך להחליף את שלטונו, אלא בתמיכה של ח"כים ערבים.

ומה עושה בני גנץ הטוען לכתר האלטרנטיבה? במקום לאמץ את דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ש"אין מצביעים סוג א' ומצביעים סוג ב'", הוא חוזר ומצהיר שהוא לא יישען על גוש חוסם של המפלגות הערביות, וכי "הליכוד יהיה שותף מלא בכל ממשלה".

המשמעות פשוטה מאוד: המצביעים הערבים נמצאים מחוץ למשחק הפוליטי, גם בעיני אלה שרוצים להחליף את השלטון. המקסימום שהערבים יכולים לשאוף אליו הוא מתן סיוע עקיף להקמת ממשלת "אחדות יהודית". הדבר מצביע על כך שהבעיה נמצאת במגרש היהודי ולא הערבי. כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם. איש מהם אינו חושב שמגיע לאזרחים הערבים ליהנות מטעם הערמונים. אשר על כן, אומר לטוענים לכתר בעברית מדוברת: "תחפשו אותי"!
*
הארץ, 2.4.2019

For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:


תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • מדינה ערבית

  ״ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע.
  כל הפרטים
 • יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
 • ספסרי הדת

  בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם.
 • השמאל הישראלי

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים.
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • געגועים לירושלים

  כל אחד מחפש את ירושלים שלו. ברגע שהוא משיג אותה, הוא פונה לחפש אותה במקום אחר. משורר פלסטיני צעיר, שחזר גם הוא לפלסטין בעקבות הסכמי אוסלו, נדרש להרחיק את עצמו בחזרה אל גלותו בסופיה כדי לכתוב על ירושלים

  כל הפרטים
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים


קלאסי

***
ג׳אז


הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
 • האדם הוא האל

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.