תחפשו אותי!


כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם

 

סלמאן מצאלחה

תחפשו אותי!


הערבים ש"נעו בכמויות" בבחירות הקודמות, אליבא דראש המסיתים המכהן כראש ממשלת ישראל, הגיעו ל–13 ח"כים. הרשימה המשותפת היתה אז סוג של כחול לבן ערבי — רשימה שכללה איסלאמיסטים ביגמיסטים, לאומנים, קומוניסטים, ליברלים ואנרכיסטים.

כל הסימנים מעידים שבבחירות הנוכחיות הערבים לא ינועו בכמויות. מסקר פנימי שהוזמן על ידי חד"ש־תע"ל עולה כי שיעור ההצבעה בקרב הציבור הערבי צפוי לרדת ב–19% לעומת הבחירות הקודמות. הדבר מצביע על מיאוס הולך וגובר בקרב האזרחים הערבים מהמערכת הפוליטית הישראלית, המתנהלת תוך כדי הדרה מובנית של המפלגות הערביות. אבל המיאוס של הערבים מהמערכת הוא גם מהמפלגות הערביות, שנחשפו בקלונן במחלוקות על פירורי רוטציה בין מרכיבי הרשימה המשותפת.

מהסקרים האחרונים עולה כי רשימת רע"מ־בל"ד מתנדנדת סביב אחוז החסימה, אך גם אם שתי הרשימות יעברו אותו, הסקרים נותנים לשתי הרשימות יחד 11–12 ח"כים. כלומר, שתי הרשימות לא יגיעו למספר המנדטים מהבחירות הקודמות. טעות לחשוב שעלייה בשיעור ההצבעה בקרב הערבים יכולה לשנות זאת, כי גם אם יצביעו יותר, הקולות יתפזרו בין כל המפלגות ואין ערובה לכך שתוספת הקולות תלך למפלגות הערביות דווקא.

אולי זוהי הסיבה לכך שמאז ומתמיד הבחירות לכנסת מעוררות בחברה הערבית פחות עניין מאשר הבחירות לרשויות המקומיות. שם יש לקול החמולתי, השבטי והעדתי השפעה גדולה, שכן הרשות המקומית היא מהמעסיקים הגדולים בסקטור הערבי, ויש לה השפעה ניכרת על חיי היומיום. גם אם הערבים "ינועו בכמויות" ויצביעו למפלגות הערביות, ואלה יגיעו ל–15 ואף 20 ח"כים, זה לא ישנה כהוא זה את מצב העניינים הפוליטי בישראל.

אמנם המסית הראשי מרחוב בלפור לא יחזור על "הערבים נעים בכמויות", אבל הוא כבר מצא אפיק הסתה קליט אחר: "ביבי או טיבי". מבחינת החישובים המתמטיים שהוא מנסה להחדיר לתודעת השבט היהודי, הרי הוא צודק. תוצאות הבחירות והגושים שייווצרו אחרי הבחירות מראים שאין דרך להחליף את שלטונו, אלא בתמיכה של ח"כים ערבים.

ומה עושה בני גנץ הטוען לכתר האלטרנטיבה? במקום לאמץ את דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ש"אין מצביעים סוג א' ומצביעים סוג ב'", הוא חוזר ומצהיר שהוא לא יישען על גוש חוסם של המפלגות הערביות, וכי "הליכוד יהיה שותף מלא בכל ממשלה".

המשמעות פשוטה מאוד: המצביעים הערבים נמצאים מחוץ למשחק הפוליטי, גם בעיני אלה שרוצים להחליף את השלטון. המקסימום שהערבים יכולים לשאוף אליו הוא מתן סיוע עקיף להקמת ממשלת "אחדות יהודית". הדבר מצביע על כך שהבעיה נמצאת במגרש היהודי ולא הערבי. כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם. איש מהם אינו חושב שמגיע לאזרחים הערבים ליהנות מטעם הערמונים. אשר על כן, אומר לטוענים לכתר בעברית מדוברת: "תחפשו אותי"!
*
הארץ, 2.4.2019

For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • אדם אחרון

  אָדָם אַחרוֹן עִם הָרִאשׁוֹן נִברָא,
  וּמִנִּי-אָז יְבוּל אַחרוֹן נִזרָע;
  וּגְזַר יוֹם דִּין אַחרוֹן – יוֹם דִּין אַחרוֹן! –
  נִכתַּב מֵעוֹד רֵאשִׁית הַיְּצִירָה.