תחפשו אותי!


כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם

 

סלמאן מצאלחה

תחפשו אותי!


הערבים ש"נעו בכמויות" בבחירות הקודמות, אליבא דראש המסיתים המכהן כראש ממשלת ישראל, הגיעו ל–13 ח"כים. הרשימה המשותפת היתה אז סוג של כחול לבן ערבי — רשימה שכללה איסלאמיסטים ביגמיסטים, לאומנים, קומוניסטים, ליברלים ואנרכיסטים.

כל הסימנים מעידים שבבחירות הנוכחיות הערבים לא ינועו בכמויות. מסקר פנימי שהוזמן על ידי חד"ש־תע"ל עולה כי שיעור ההצבעה בקרב הציבור הערבי צפוי לרדת ב–19% לעומת הבחירות הקודמות. הדבר מצביע על מיאוס הולך וגובר בקרב האזרחים הערבים מהמערכת הפוליטית הישראלית, המתנהלת תוך כדי הדרה מובנית של המפלגות הערביות. אבל המיאוס של הערבים מהמערכת הוא גם מהמפלגות הערביות, שנחשפו בקלונן במחלוקות על פירורי רוטציה בין מרכיבי הרשימה המשותפת.

מהסקרים האחרונים עולה כי רשימת רע"מ־בל"ד מתנדנדת סביב אחוז החסימה, אך גם אם שתי הרשימות יעברו אותו, הסקרים נותנים לשתי הרשימות יחד 11–12 ח"כים. כלומר, שתי הרשימות לא יגיעו למספר המנדטים מהבחירות הקודמות. טעות לחשוב שעלייה בשיעור ההצבעה בקרב הערבים יכולה לשנות זאת, כי גם אם יצביעו יותר, הקולות יתפזרו בין כל המפלגות ואין ערובה לכך שתוספת הקולות תלך למפלגות הערביות דווקא.

אולי זוהי הסיבה לכך שמאז ומתמיד הבחירות לכנסת מעוררות בחברה הערבית פחות עניין מאשר הבחירות לרשויות המקומיות. שם יש לקול החמולתי, השבטי והעדתי השפעה גדולה, שכן הרשות המקומית היא מהמעסיקים הגדולים בסקטור הערבי, ויש לה השפעה ניכרת על חיי היומיום. גם אם הערבים "ינועו בכמויות" ויצביעו למפלגות הערביות, ואלה יגיעו ל–15 ואף 20 ח"כים, זה לא ישנה כהוא זה את מצב העניינים הפוליטי בישראל.

אמנם המסית הראשי מרחוב בלפור לא יחזור על "הערבים נעים בכמויות", אבל הוא כבר מצא אפיק הסתה קליט אחר: "ביבי או טיבי". מבחינת החישובים המתמטיים שהוא מנסה להחדיר לתודעת השבט היהודי, הרי הוא צודק. תוצאות הבחירות והגושים שייווצרו אחרי הבחירות מראים שאין דרך להחליף את שלטונו, אלא בתמיכה של ח"כים ערבים.

ומה עושה בני גנץ הטוען לכתר האלטרנטיבה? במקום לאמץ את דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ש"אין מצביעים סוג א' ומצביעים סוג ב'", הוא חוזר ומצהיר שהוא לא יישען על גוש חוסם של המפלגות הערביות, וכי "הליכוד יהיה שותף מלא בכל ממשלה".

המשמעות פשוטה מאוד: המצביעים הערבים נמצאים מחוץ למשחק הפוליטי, גם בעיני אלה שרוצים להחליף את השלטון. המקסימום שהערבים יכולים לשאוף אליו הוא מתן סיוע עקיף להקמת ממשלת "אחדות יהודית". הדבר מצביע על כך שהבעיה נמצאת במגרש היהודי ולא הערבי. כל הטוענים לכתר מייחלים שהמצביעים הערבים יוציאו להם את הערמונים מהאש, ויגישו להם את ראשות הממשלה על מגש של גוש חוסם. איש מהם אינו חושב שמגיע לאזרחים הערבים ליהנות מטעם הערמונים. אשר על כן, אומר לטוענים לכתר בעברית מדוברת: "תחפשו אותי"!
*
הארץ, 2.4.2019

For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים