14 בדצמבר 2012

לא ידעו, ולא יבינו

משוררי הסיכול:
לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא, חשוב יותר, יש לתרגמו גם לעברית עכשווית מובנת לקהל הרחב. שכן מוחותיהם הקודחים של המתכננים מגלים טפח ומכסים טפחיים. ברור שבחירת שם התוכנית אינה מקרית…

סלמאן מצאלחה || לא ידעו, ולא יבינו

לפתע נזדעקו כולם - אלה המתקראים שמאל כאן, ועוד כהנה וכהנה צבועים אחרים בשאר העולם - סביב תוכנית הבנייה באזור המתקרא E1 בלשון הסתרים הציונית. אני מודה, לא ירדתי לסוף דעתם של המזדעקים. שכן, מה מותר האתר הנ"ל שהעלה את חמתם משאר בישין כיבושין שהיינו עדים להם בעשורים האחרונים? מה מותר אתר זה ממעלה אדומים ומהר חומה, מה ההבדל בינו לפסגת זאב ועוד שעל פה או דונם שם שנגזלו?

כולם היו שותפים ליצירת העובדות האלו, הפצצות הלאומיות המתקתקות בשטח. החל מהממסד הציוני שתמיד לטש עיניו לנדל"ן הפלסטיני נטול הפלסטינים בשטחים הכבושים, וכלה באי אלה פלסטינים קטנים, המתקראים מנהיגים, שחיפשו למלא את כיסיהם בהון, ממון ומפתחות שלטון, וסיפקו לכל ההתנחלויות האלו את צורכי הבטון.

אל תאמרו לא ידעתם ולא הבנתם את פשר התוכנית המיועדת לאזור. שכן, דג הגזל מסריח מהראש היהודי, שחי לו רק בעבר. הנה, בהמולת מבצע "עמוד ענן", נשכח כלא היה תחקיר בנושא. יום לפני המבצע חשף ניר חסון את תוכנית רשות הטבע והגנים להכשרת גן לאומי במורדות הר הצופים המזרחיים. "לא ידעו ולא יבינו 2012" הוא השם שניתן לתוכנית הזאת. מטרתה, כפי שנכתב במסמך, היא: "מניעת סיכול ייעוד השטח לגן לאומי ושמירה על ערכי טבע ונוף" ("הארץ", 13.11).

המונח "סיכול" חביב מאוד על יוצאי זרועות הביטחון והנישול. נשאלת השאלה, למה התכוון משורר "הסיכול" בתוכניתו? על כך משיבה התוכנית: "הריסת מבנים של ערבים ופינוי פסולת בתחומי הגן הלאומי 'מורדות הר הצופים' שצפוי לקום במזרח ירושלים". התוכנית עוכבה לפני שנה בצו בית משפט מסיבה פרוזאית, בשל עתירה שהוגשה בשאלה אם יש לתרגם לערבית את מסמך "לא יִדעו ולא יבינו".

לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא, חשוב יותר, יש לתרגמו גם לעברית עכשווית מובנת לקהל הרחב. שכן מוחותיהם הקודחים של המתכננים מגלים טפח ומכסים טפחיים. ברור שבחירת שם התוכנית אינה מקרית. הרוח החיה מאחוריה הוא מתנחל ובכיר לשעבר בעמותת אלע"ד, המכהן כמנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים. הוא ודאי יודע דבר וחצי דבר על מהות השם.

לא רק הפלסטינים לא יודעים ולא מבינים, אלא גם היהודי המצוי אינו ער לכוונת משורר הסיכול. שכן, שם התוכנית מופנה גם נגד השופטים בישראל, שלפי תפישת המנהל-המתנחל מדקדקים מדי בכללי המשפט. כדי להבין את נסתרות השם צריך לחזור אל המקור בתהלים: "עד מתי תשפטו עוול ופני רשעים תשאו סלה... לא ידעו ולא יבינו, בחשכה יתהלכו; ימוטו כל מוסדי ארץ" (פב, ב-ה).

הרשעים, בעיני מחבר המסמך, הם הפלסטינים כמובן. אף שהם מקבלים סיוע מהשופטים רק לעתים נדירות, אין הדבר מוצא חן בעיני המתנחלים. בעיני הגזלנים האלה, שופטי בג"ץ צריכים לחרוג מדין תורה ולהפסיק לדון דין אמת בנסיבות הנ"ל. השופטים צריכים לנהוג במתנחלים לפי נסיבות הזמן והמקום. שכן, השופטים נתפשים בעיני מתנחלים אלה ודומיהם כמחריבי עולם, על סמך הנאמר: "לא חרבה ירושלים אלא מפני שדנו בה דין אמת".

הוא אשר אמרנו. לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא גם לקוראי עברית, כדי שיידעו ויבינו. שכן, דג הסיכול מסריח מהראש היהודי.

פורסם: דעות-הארץ, 14 בדצמבר 2012

***
For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים