14 בדצמבר 2012

לא ידעו, ולא יבינו

משוררי הסיכול:
לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא, חשוב יותר, יש לתרגמו גם לעברית עכשווית מובנת לקהל הרחב. שכן מוחותיהם הקודחים של המתכננים מגלים טפח ומכסים טפחיים. ברור שבחירת שם התוכנית אינה מקרית…

סלמאן מצאלחה || לא ידעו, ולא יבינו

לפתע נזדעקו כולם - אלה המתקראים שמאל כאן, ועוד כהנה וכהנה צבועים אחרים בשאר העולם - סביב תוכנית הבנייה באזור המתקרא E1 בלשון הסתרים הציונית. אני מודה, לא ירדתי לסוף דעתם של המזדעקים. שכן, מה מותר האתר הנ"ל שהעלה את חמתם משאר בישין כיבושין שהיינו עדים להם בעשורים האחרונים? מה מותר אתר זה ממעלה אדומים ומהר חומה, מה ההבדל בינו לפסגת זאב ועוד שעל פה או דונם שם שנגזלו?

כולם היו שותפים ליצירת העובדות האלו, הפצצות הלאומיות המתקתקות בשטח. החל מהממסד הציוני שתמיד לטש עיניו לנדל"ן הפלסטיני נטול הפלסטינים בשטחים הכבושים, וכלה באי אלה פלסטינים קטנים, המתקראים מנהיגים, שחיפשו למלא את כיסיהם בהון, ממון ומפתחות שלטון, וסיפקו לכל ההתנחלויות האלו את צורכי הבטון.

אל תאמרו לא ידעתם ולא הבנתם את פשר התוכנית המיועדת לאזור. שכן, דג הגזל מסריח מהראש היהודי, שחי לו רק בעבר. הנה, בהמולת מבצע "עמוד ענן", נשכח כלא היה תחקיר בנושא. יום לפני המבצע חשף ניר חסון את תוכנית רשות הטבע והגנים להכשרת גן לאומי במורדות הר הצופים המזרחיים. "לא ידעו ולא יבינו 2012" הוא השם שניתן לתוכנית הזאת. מטרתה, כפי שנכתב במסמך, היא: "מניעת סיכול ייעוד השטח לגן לאומי ושמירה על ערכי טבע ונוף" ("הארץ", 13.11).

המונח "סיכול" חביב מאוד על יוצאי זרועות הביטחון והנישול. נשאלת השאלה, למה התכוון משורר "הסיכול" בתוכניתו? על כך משיבה התוכנית: "הריסת מבנים של ערבים ופינוי פסולת בתחומי הגן הלאומי 'מורדות הר הצופים' שצפוי לקום במזרח ירושלים". התוכנית עוכבה לפני שנה בצו בית משפט מסיבה פרוזאית, בשל עתירה שהוגשה בשאלה אם יש לתרגם לערבית את מסמך "לא יִדעו ולא יבינו".

לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא, חשוב יותר, יש לתרגמו גם לעברית עכשווית מובנת לקהל הרחב. שכן מוחותיהם הקודחים של המתכננים מגלים טפח ומכסים טפחיים. ברור שבחירת שם התוכנית אינה מקרית. הרוח החיה מאחוריה הוא מתנחל ובכיר לשעבר בעמותת אלע"ד, המכהן כמנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים. הוא ודאי יודע דבר וחצי דבר על מהות השם.

לא רק הפלסטינים לא יודעים ולא מבינים, אלא גם היהודי המצוי אינו ער לכוונת משורר הסיכול. שכן, שם התוכנית מופנה גם נגד השופטים בישראל, שלפי תפישת המנהל-המתנחל מדקדקים מדי בכללי המשפט. כדי להבין את נסתרות השם צריך לחזור אל המקור בתהלים: "עד מתי תשפטו עוול ופני רשעים תשאו סלה... לא ידעו ולא יבינו, בחשכה יתהלכו; ימוטו כל מוסדי ארץ" (פב, ב-ה).

הרשעים, בעיני מחבר המסמך, הם הפלסטינים כמובן. אף שהם מקבלים סיוע מהשופטים רק לעתים נדירות, אין הדבר מוצא חן בעיני המתנחלים. בעיני הגזלנים האלה, שופטי בג"ץ צריכים לחרוג מדין תורה ולהפסיק לדון דין אמת בנסיבות הנ"ל. השופטים צריכים לנהוג במתנחלים לפי נסיבות הזמן והמקום. שכן, השופטים נתפשים בעיני מתנחלים אלה ודומיהם כמחריבי עולם, על סמך הנאמר: "לא חרבה ירושלים אלא מפני שדנו בה דין אמת".

הוא אשר אמרנו. לא רק לערבית צריך לתרגם את המסמך אלא גם לקוראי עברית, כדי שיידעו ויבינו. שכן, דג הסיכול מסריח מהראש היהודי.

פורסם: דעות-הארץ, 14 בדצמבר 2012

***
For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

 • מזרח-תיכון

  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  למה אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • ישראל-פלסטין

  תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

  ישראל כמדינה ערבית

  "ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

הקש על התמונה לשליחת דוא״ל

ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
 • שיר

  מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר

  בחיפה, מול הים

  בְּחַיְפָה, מוּל הַיָּם, רֵיחוֹת הַמֶּלַח
  עוֹלִים מִתּוֹךְ הָאֲדָמָה. וְשֶׁמֶשׁ
  הַתּוֹלָה עַל עֵץ פּוֹרֶמֶת רוּחַ.
  בְּתוֹךְ שְׁוּרַת עֵצִים טוֹבֶלֶת אֶבֶן,
  נִטְּעוּ גְבָרִים, נָשִׁים וְאֵלֶם. דַּיָּרִים
  בְּבֵית דִּירוֹת וּשְׁמוֹ מוֹלֶדֶת.

  כל הפרטים

 • שיר

  על חופש היצירה בעידן הלאומי


  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים