להחרים את הבחירות

ישנם גם את אלו שנמנים עם הזן הבזוי, שכל רצונו הוא להשתמש באזרחים הערבים כדי להחליף את שלטון הימין, ואחר כך לזרוק אותם.

סלמאן מצאלחה|| להחרים את הבחירות


כלי התקשורת אוהבים מערכות בחירות. כולם כאן רוצים להרגיש אמריקה, אבל בוחרים רק את הקליפה האמריקאית הנוצצת. על המהות איש לא ידבר. כולם אוהבים לדבר על צדק חברתי, כי זה מאוד אופנתי. איש לא אומר ממי וממה להפקיע ובמי ובמה להשקיע.


מדוע מוצאים עניין כאן בסיפור הריצה המשותפת של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן? הרי שניהם יושבים באותה קואליציה זה שנים ואיש לא יכול להצביע על שוני אידיאולוגי ביניהם. זאת ועוד, על תשתית "הליכוד-ביתנו" אפשר להקים עוד קומה ולצרף עוד בית - "הבית היהודי". שכן, מי יכול להצביע על הבדלים רציניים בין כל המפלגות האלו?

לא זאת אף זאת. בסוגיות כמו כיבוש, מלחמה, שלום, צדק לאומי ועוד זוטות "לא חשובות" כאלה, הרי שאין הבדל בין כל המפלגות הציוניות. על כך יעידו הקפיצות הלא אקרובטיות של ח"כים מפה לשם ומשם לפה. כל המקפצים למיניהם עושים זאת ביודעם שאין תהום פעורה בין המפלגות המתרוצצות בשטח. המעבר אינו דורש ויתור על עמדה חלילה, כל שנדרש מן הח"כ העובר ושב הוא צעד קליל. בחזקת, הושט הרגל ודרוך בה.

מנקודת מבטו של האזרח הערבי, האפרטהייד הישראלי העממי חוגג שעות נוספות בתקשורת. מכנסים מפלגות שונות תחת שם הקוד "מפלגות ערביות", במטרה להדיר ציבור שלם מהשיח הפוליטי הישראלי. בין השאר אפשר לראות ביטוי לכך במאמרו של ארי שביט ("בחירות של איוולת", "הארץ", 20.12). שביט מכריז במאמר כי "הישראלים מקבלים בימים אלה החלטה בלתי חוזרת להנציח את הכיבוש ולסיים את הציונות", וקובע: "חוץ מציפי לבני וזהבה גלאון איש אינו מדבר על כך. חוץ מהתנועה ומרצ איש אינו משמיע קול זעקה". במילון הפוליטי של שביט לא קיימות מפלגות ישראליות כשרות למהדרין כמו חד"ש ובל"ד, שנשבעות אמונים למדינת ישראל בכנסת ישראל. במילון שלו לא קיימים ח"כים ישראלים כשרים כמו דב חנין ואחמד טיבי. כך, אם כן, מתנהלות להן הבחירות ב"מדינת היהודים" של שביט ושות'.

ישנם גם את אלו שנמנים עם הזן הבזוי, שכל רצונו הוא להשתמש באזרחים הערבים כדי להחליף את שלטון הימין, ואחר כך לזרוק אותם. אלה נשמעים מצרים על כך שהערבים לא מתאחדים למפלגה ערבית אחת ומגדילים את הייצוג. ובכן, הנה סקופ: כמו היהודים, גם הערבים נחלקים בין שמאל לימין - הן פוליטי והן חברתי. כמו היהודים, גם בין הערבים יש חילונים, דתיים, מסורתיים וכו'. בקרב הערבים ישנן גם מקבילות מפלגתיות. הנה למשל, רשימת רע"ם-תע"ל היא המקבילה הערבית ל"בית היהודי". שכן, זוהי מפלגה איסלאמיסטית נטו, מפלגת "הבית המוסלמי", שאין בה שום זכר לערבים נוצרים או דרוזים, שלא לדבר על חילונים אמיתיים.

הטענה האומרת שהערבי שלא מצביע משול למי שמצביע לנתניהו, היא טענה שבאה מצד הזן הגזעני הבזוי. השאלה האמיתית היא, מדוע אזרח ערבי צריך להמליך עליו את תואמי-נתניהו? הרי, לא שמענו מאף מפלגה התחייבות לכך שיהיה ייצוג לאזרחים הערבים בממשלה, כל ממשלה שתקום. לא שמענו התחייבות כזאת מצד כל הטוענים להחליף את נתניהו. אם כן, בשביל מה להצביע? בשביל להיות גוש חוסם, בחזקת הערבי עשה את שלו, הערבי יכול ללכת?

כל ההתרוצצויות הפוליטיות והפרשנויות לא ישנו את התמונה. תחת שמי הפוליטיקה הישראלית אין כל חדש. דומה כי הכותרת המסכמת את הבחירות האלה היא "ישראל נוחרת". ובכן, צריך לומר בפה מלא: לא תודה. לכן, אני קורא להחרמת הבחירות.
*
פורסם: דעות-הארץ, 26 בדצמבר 2012
***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

1 comments:

 1. סלמאן מצאלחה שלום,

  אי השיוויון בין החברה היהודית לערבית בישראל הוא מתסכל.
  אינספור מחקרים, המלצות והבטחות לקידום השיוויון האזרחי מחד ופערים מעמיקים מאידך.
  מה נותר לאזרח ישראלי, יהיה זה יהודי המופלה לטובה או ערבי המופלה לרעה,
  לעשות למימוש החלום הבסיסי של חיים בשיוויון ובכבוד בין כל אזרחי המדינה?

  אילו שאינם מבקשים שיוויון ימשיכו להשקיע משאבים בשימור ההפליה וההדרה של אזרחי ישראל הערבים.
  לאילו מאיתנו שמבקשים שינוי, שמבקשים שיוויון יש שתי חלופות בלבד
  Ballot or Bullet או בעברית פתק או נשק.

  לילדנו אינני מאחל חיים במדינה מפלה כמדינת ישראל.
  אני תקווה שלא נכשל בקידום השיוויון דרך הקלפי,
  אך אם לא ננסה הרי אנו אומרים לילדנו קחו נשק או קבלו את אי השיוויון.

  שלך
  שותפך לחיים בארץ הזו
  אבישי

  השבמחק

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים