8 בינואר 2013

על שדים ובני דודים


אהה, סוף סוף נפל האסימון. איך אומרים בעברית? אין שמחה כשמחה לאיד. שכן, כל אזרח ערבי שטס לחו"ל חווה על בשרו, תרתי משמע, את נחת זרועה של הציונית הלבנה, שמעדיפה שמות עם סיומות כמו "סקי" ו"צקי", או "באום" ו"בלום".

סלמאן מצאלחה ||

על שדים ובני דודיםמאז ומעולם השדים מהתלים בבני האדם. שכן, תכונה מופלאה יש לשדים - חמקמקות. הם לובשים צורה ופושטים צורה, רואים ואינם נראים, במיוחד לעיוורי צבעים. ואולם, השפעתם הרעה בולטת לעיני כל, חרף מאמציהם של אלה המעדיפים לטמון את ראשם בחול. כזה הוא, לעניות דעתי, גם השד העדתי.

כל הטוענים שהשד אינו קיים או שאינו נורא כל כך, צריכים לתת הסברים משכנעים לאותו חייל מצטיין, אסף עבודי שמו, שנפגש עם השד הזה בבריסל. החייל דיווח על ההשפלות שעבר בבידוק הביטחוני של אל על בדרכו מתחרות שבה ייצג את ישראל. אביו יודע לשים את האצבע על סיבת ההשפלה - שם המשפחה "עבודי".

אהה, סוף סוף נפל האסימון. איך אומרים בעברית? אין שמחה כשמחה לאיד. שכן, כל אזרח ערבי שטס לחו"ל חווה על בשרו, תרתי משמע, את נחת זרועה של הציונית הלבנה, שמעדיפה שמות עם סיומות כמו "סקי" ו"צקי", או "באום" ו"בלום".

לאחרונה, מיהרה התקשורת להטיח באריה דרעי, שהדביק לליכוד-ביתנו את התווית "רוסים ולבנים", שהוא מוציא את השד העדתי מהבקבוק. שכחו כולם, כי השד החמקמק תמיד היה קיים, וכי יש לו משכן קבוע בשטח ההפקר החברתי, התרבותי והלאומי, שמפריד בין מזרח למערב.

הנה ההתאחדות העולמית של היהודים הספרדים מפרסמת בשנת 1928 קול קורא לבני עדות המזרח בארץ, שבו היא מדגישה "כמה גדול הצורך של קיום מוסד שיארגן את הספרדים בתור חטיבה לאומית אחת..." ("דואר היום", 25.11.1928).

היחס המתנשא של הציונות הלבנה לעדות המזרח מקבל ביטוי בתזכיר שהוגש לצירי הקונגרס הציוני הי"ז: "כמובן שלפעמים הובעו טענות בלתי מבוססות מצד מנהיגי ביתנו הלאומי. הם אמרו שיהודי המזרח אינם מסוגלים לנהל עבודות משרדיות במוסדותינו". א.ח. בן-נחום מדגיש בתזכיר, כי "היהדות הספרדית תוכל לשמש גורם רצוי כדי להגיע לאיחוד הדעות בין היהודים והערביאים, הקרובים להם קרבת גזע ולשון" ("הצפירה", 12.7.1931).

ובכן, כאשר דרעי אומר: "בואו אחי הספרדים, ניקח את גורלנו בידינו" (מול "הרוסים והלבנים"), הוא אינו ממציא את הגלגל העדתי מחדש. שכן השדים של היום הם צאצאי השדים של אתמול.

עוד ב-1951 קמה רשימה ספרדית עם אותם מסרים. מודעת הבחירות שפירסמה חושפת את אותם שדים: "ב'דבר' מיום 14.6.51 נתפרסמו הדברים הבאים: באסיפת מחנכים אקדמאים הפליט לפני ימים אחדים אחד הנואמים, התופס עמדה ציבורית חשובה, את המלים: 'הערבים שלנו - בני עדות המזרח'". עוד נכתב במודעה כי "באסיפת רופאות הזכירה אחת הנואמות בנוכחות נציגת עם זר: 'עלינו לירוא מפני השחורים', עוד מעט ו'נשחיר' כולנו". המודעה פונה לבוחרים: "בני עדות המזרח - 'השחורים'... בחרו בנציגים 'שחורים' שיגנו עליכם מפני המשמיצים והמקפחים, בחרו ברשימת בני עדות המזרח ס"צ" ("הד המזרח", 20.7.1951).

אם כן, עוד מימים ימימה השדים העדתיים משתוללים בשטח ההפקר המפריד בין ה"הבה נגילה" לבין ה"הבו נרגילה". ואם זהו מחול השדים המתחולל אצל בני הדודים, שוו בנפשכם את מחול הדבקה של השדים המתרוצצים בין יהודים לערבים.
*

פרסם: דעות-הארץ, 8 בינואר 2013

***
For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים