21 בינואר 2013

לבוחר המתלבט

ואם בכל זאת תרצה להביע מחאה מהדהדת, מכיוון שאתה יודע שהקול הערבי שלך אינו מועיל במדינת היהודים - תצביע ברגליים...

סלמאן מצאלחה || לבוחר המתלבטשפע המפלגות הרצות לכנסת, מימין ומשמאל ומדת משה וישמעאל, מציע אינסוף אפשרויות. לכן, קשה להאמין שרבים עדיין מתבוססים בלבטיהם. בעבורם אני מציע את המדריך לבוחר הנבוך, שבאמצעותו הוא יוכל לפלס את דרכו בסבך המפלגתי, לשים קץ ללבטיו, להגיע לקלפי ולשלשל את הפתק הנכון.ובכן, אם אתה נמנה עם זן המתלבטים, עליך קודם כל לבחון את עצמך כדי לצמצם את המבוכה ולמקד את הבחירה. כל אשר נדרש ממך הוא לענות בכנות לעצמך על השאלות שלהלן. כמו בכל מבחן, נציג את השאלות מן הקל אל הכבד.

ראשית, אם אתה מגדיר את עצמך כתומך בשלום, הרי שמצבך חסר תקנה ואתה נמצא בתסבוכת גדולה. שכן, לא סביר שכל אלה שמסביבך ששים אלי קרב. לכן, עזוב אותך מהשטויות האלה וחפש תשובות לשאלות קונקרטיות. דע לך, כי הכל בידיים שלך. לכן, גש מהר אל המראה וענה לעצמך בשיא הכנות.

אם אתה מזרחי אותנטי, רוצה להחזיר עטרה ליושנה, שונא הומואים, רוסים ולבנים אחרים - אתה יכול להצביע ש"ס ולבחור בחובשי המגבעות האשכנזיות. ש"ס היא גם הכתובת שלך אם אתה ערבי שומר מסורת שאינך יודע מה היא. אם אתה ערבי שומר מסורת ובנוסף אתה גם אוויל - אתה יכול ללכת למקור האשכנזי ולבחור ב"יהדות התורה".

אם אתה נמנה עם הכסילים של המעמדות הנמוכים, לא משנה מאיזו עדה, אתה יכול לבחור בביבי ובליכוד ביתנו, שכן אלה מבטיחים להשאיר אותך בתחתית הסולם החברתי לנצח נצחים. הם ימשיכו לדפוק אותך, אך יעשו זאת תוך כדי ליטופים שמעוררים בך את הגאווה היהודית.

אם אתה יהודי לבן וגאה - למשל, צאצא של שבט ציוני קדום, שאבותיו עסקו בייבוש ביצות תוך כדי מריטת הנוצות של הילידים כדי להקים מדינה ליהודים - אך ברבות הימים והגידול בדמוגרפיה הלוונטינית גילית שהמדינה ברחה לך מבין האצבעות המיובלות, אתה יכול להצביע למפלגת העבודה בעיניים.

אם אתה נמנה עם מעמד הביניים שלא יודע איפה הכסף, מכיוון שאתה הוא זה שדורך עליו מתחת לפנס, הרי שיש לך שפע היצע במרכז - מלבני עד לפיד ומופז. אם אתה גם יהודי, גם מתנחל וגם גזען מדופלם, הרי שיש לך "בית יהודי" חם. אם אתה גם גאוותן, הרי שהעוצמה לישראל סבא נמצאת לא רחוק.

אם אתה אזרח מוסלמי, בדלן וגזען שמחפש בית משלך, יש לך את "הבית המוסלמי" במפלגת רע"ם ושות'. אם אתה ערבי שטוען שהוא חילוני אך בפועל אתה מסורתי שמדבר בשתי שפות: אחת בפה מתקתק ושמאלן ליהודים ואחת בלב חלקלק ולאומן לערבים, אתה מוזמן לבחור במפא"י של הערבים - חד"ש. ואם אתה רוויזיוניסט ערבי ששר שתי גדות לפלסטין ומתגעגע לדיקטטור ערבי שחלף מהעולם, לך על הליכוד-ביתנו הערבית - בל"ד. אבל אם אתה סתם אזרח הגון, ללא הבדל דת, גזע ומין - אתה יכול לבחור ב"דעם" סתם.

ואם בכל זאת תרצה להביע מחאה מהדהדת, מכיוון שאתה יודע שהקול הערבי שלך אינו מועיל במדינת היהודים - תצביע ברגליים. שכן, בפרפראזה על דברים המיוחסים למארק טוויין: לו ההצבעה שלנו היתה משנה משהו במדינת היהודים, לבטח לא היו מאפשרים לנו לממש אותה.
*
פורסם: דעות-הארץ, 21 בינואר 2013

*
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים