2 בדצמבר 2012

ברק וחוסיין מחכים לאובמה


והנה, שוב נבחרת להמשיך לשאת בתפקיד נשיא המעצמה הגדולה. העולם, לפחות בחלק הזה שלו, עדיין מצפה ממך שתזקוף את קומתך ותעשה סוף סוף את המעשה המתבקש. לא נותרו לך תירוצים. מרגע זה ואילך כל הקלפים בידיך.

סלמאן מצאלחה || ברק וחוסיין מחכים לאובמה

שלום לך, ברק חוסיין אובמה.
כאשר נבחרת לפני ארבע שנים לנשיא המעצמה הגדולה, כל העולם התמלא תקווה. כל העולם הביט בהשתאות על אמריקה, שידעה לגבור על משקעי הגזענות. כל העולם נשא את עיניו אל אמריקה, שידעה לבחור בילד התערובת שחום העור, ושיכנה אותו בבית הלבן כאזרח מספר אחת לא רק של ארה"ב אלא גם של שאר העולם. העולם שמח עד כדי כך, שבטרם נקפת אצבע מיהרה ועדת נובל להעניק לך את פרס השלום.

והנה, שוב נבחרת להמשיך לשאת בתפקיד נשיא המעצמה הגדולה. העולם, לפחות בחלק הזה שלו, עדיין מצפה ממך שתזקוף את קומתך ותעשה סוף סוף את המעשה המתבקש. לא נותרו לך תירוצים. מרגע זה ואילך כל הקלפים בידיך.

זה בדיוק הזמן המתאים להקדיש כמה רגעים למחשבה על מה שמסמל השם שאותו אתה נושא. חשוב נא על ברק ועל חוסיין במותג הנקרא אובמה. שכן, הן ה"ברק" והן ה"חוסיין" מוכרים לנו באזור הזה. אלה הם שני שמות ממולכדים, שתי פצצות מתקתקות. את הפצצות הללו, בישראל ובפלסטין, אתה נדרש לפרק. לא רק למען ישראל וישמעאל אתה מתבקש לעשות זאת, אלא למען העולם כולו.

כאן, בערש המונותיאיזם, המצב חולני כל כך. מצד אחד, הישראלי הציוני המצוי חולם להתעורר ולא למצוא סביבו פלסטינים. מצד שני, הפלסטיני האיסלאמיסט המצוי חולם להתעורר ולא למצוא סביבו יהודים. שני החולים, החולמים באספמיה, ימשיכו להמיט אסונות על הצאן המריע להם בכיכרות. האחד אומר כולה אדמת קודש שלי והאחר אומר כולה נחלת קודש שלי. ובין קודש לקודש יוצאים השניים למחול החרבות והמוות. זוהי, על רגל אחת, תמצית הטרגדיה בארץ הממולכדת.

הלאומנות היא נגיף התוקף וקוטל בני אדם. כאשר נגיף זה יושב על תשתית דתית וניזון ממיתוסים הוא נעשה קטלני אף יותר. צריך לעצור את התפשטות המגיפה. לשם כך צריך רפואה פוליטית מונעת. חלוקת הארץ לשתי מדינות לאום היא התרופה היחידה שתעצור את המגיפה. החיסון באמצעות הזרקת הנגיף עצמו הוא הדרך היחידה שתעצור את ההידרדרות למצב בלקאני.

אדוני הנשיא, כאן במקומותינו, הן בישראל והן בישמעאל, נעלם החכם מכל אדם ואיננו. כיוון שכך, אתה נדרש להיות האיש. מה עוד, שאתה הוא מלך העולם. אם כן, שא נא את עיניך אל המקום הזה והבא אל משפטך את שתי הזונות מן המזרח, כדי שתעמודנה לפניך.

הארץ הזאת קטנה כל כך, עד ששטחה במפת העולם אינו יכול להכיל את שמה. כדי לרשום אותו, צריך להפקיע את הכחול מן הים. שלוף נא את חרב תבונתך והניחה על מפת הארץ השכולה, כדי ששתי הזונות תראינה. גזור תגזור את הארץ לשתיים. שאם לא כן, ובשונה מן היילוד במשפט ההוא, לא תהיה זו ארץ חיים, כי אם ארץ דמים.

ביכולתך לעשות את מעשה השלום הזה, אשר יהפוך אותך לאחד המנהיגים הדגולים בהיסטוריה האנושית. או אז, ישמעו כל ישראל, כל ישמעאל, וכל דרי העולם "את המשפט אשר שפט המלך... כי ראו כי חכמת אלוהים בקרבו לעשות משפט" (מלכים א', ג' כ"ח).

אדוני הנשיא, אם לא תתעשת ותביא קץ לסכסוך הדמים הזה, אתה מתבקש לעשות מעשה אחר: להחזיר את הפרס ההוא שהוענק לך בתחילת דרכך. שכן, ללא עשיית שלום אתה ודאי תאמר לעצמך, שברק חוסיין אובמה אינו ראוי כלל לפרס הזה.
*
פורסם: דעות-הארץ, 2 בדצמבר 2012


For English, press here
_______________________


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים