מבצע איראנים גדול”עמוד ענן” - לכיוון איראן

הסיפור האיראני הוא שנמצא בראש מעייניהם. הרי שר הביטחון ברק הצהיר לא אחת על כך ש"אנחנו מתכוננים לדבר הזה"...


סלמאן מצאלחה || מבצע איראנים גדול

רבים התפתו לקשור בין המתקפה הצבאית הישראלית על עזה לבין הבחירות. אף על פי שהמלחמה היא לפעמים נתיב מילוט מהתמודדות עם בעיות פנימיות, עמודי העשן שעלו השבוע לשמים בעזה אינם קשורים לבחירות בארץ. אם להשתמש בהשאלה בשמות קוד למבצעים צבאיים ישראליים, אפשר לראות את המתקפה הישראלית על עזה כחלק מתוכנית "אורנים גדול" חדשה: תוכנית-על, "איראנים גדול", המפנה את המבטים מזרחה אל תוכנית הגרעין האיראנית.

לשם הבנת התסריט יש לחזור אל דברי בנימין נתניהו ואיור הפצצה המפורסם שהציג מעל בימת האו"ם: "עד האביב הבא, הכי הרבה עד הקיץ הבא, האיראנים יסיימו את ההעשרה לרמה הבינונית ויעברו לשלב הסופי של העשרה לרמה הגבוהה... משם זה עניין של כמה חודשים או אפילו כמה שבועות עד שישיגו מספיק אורניום מועשר לפצצה גרעינית ראשונה", אמר נתניהו. הוא מתח על האיור קו במארקר אדום והוסיף: "אני מאמין שמול קו אדום ברור, איראן תיסוג. זה ייתן לנו עוד זמן לעצור אותה מלהשיג נשק גרעיני", סיכם נתניהו את תחזיותיו.

גם הקדמת הבחירות קשורה קשר הדוק לקו האדום שצייר נתניהו באו"ם. שכן הבחירות היו אמורות להתקיים בנובמבר בשנה הבאה, אך נתניהו, התופש את ההתרחשויות באזור בקנה מידה משיחי, רצה להגיע אל נקודת הזמן ששירטט במארקר האדום ואל השלב שבו יצטרך לקבל החלטה קשה בנושא האיראני, כשהוא משוחרר משיקולי בחירות. זוהי, אם כן, הסיבה האמיתית להקדמת הבחירות.

חשוב לזכור בהקשר הזה, כי התפישות של נתניהו ואהוד ברק אינן שונות בהרבה. שניהם רואים מה קורה באזור ותופשים את ישראל כ"וילה בג'ונגל" המזרח תיכוני. הם צמודים זה לזה כצמד, הן פוליטי והן אנליטי.

הסיפור האיראני הוא שנמצא בראש מעייניהם. הרי שר הביטחון ברק הצהיר לא אחת על כך ש"אנחנו מתכוננים לדבר הזה", ואף הוסיף תחזית למספר הרוגים: "מלחמה זה לא פיקניק, אך בשום תרחיש אין לא 50 אלף ולא 5,000 וגם לא 500 הרוגים".

מאין שואב המוח האנליטי את התחזיות האלה על מספר ההרוגים הישראלים במבצע "איראנים גדול", שאנחנו מתכוננים אליו, כדבריו? ברור שאיש בישראל אינו מייחס לברק חוסר תבונה צבאית. בנוסף, אם מביאים בחשבון שאיש אינו שם את מבטחו אך ורק במערכות ההגנה מפני טילים כמו "כיפת ברזל", למרות ביצועיה, הרי שמוכרחה להיות במגירה האנליטית תוכנית צבאית סדורה אחרת.

ייתכן שהתשובה לשאלה קשורה למתקפה על עזה. יש להקשיב היטב לדברי נתניהו: "במוקדם או במאוחר בסיס הטרור של איראן בעזה ייעקר... עזה היא עמדה קדמית של איראן... אני לא מוכן לזה ושום מנהיג שקול לא יסכים לזה", אמר במארס במליאת הכנסת.

לכן אפשר לקרוא למבצע "עמוד ענן" בשם "איראנים קטן דרום", שנועד לשתק את האגף האיראני הדרומי. המבצע הבא יהיה "איראנים קטן צפון", שינסה להרוס את האגף האיראני מכיוון לבנון.

כך מגיעים אל הקו האדום של נתניהו - אל שלב ההחלטה על "איראנים גדול" - כשישראל משוחררת מאיום הטילים באגפים. זוהי, ככל הנראה, התוכנית של הצמד נתניהו-ברק.

פורסם: דעות-הארץ, 20 בנובמבר 2012

--
For English, press here
*
_____________________________

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים