20 בנובמבר 2012

מבצע איראנים גדול”עמוד ענן” - לכיוון איראן

הסיפור האיראני הוא שנמצא בראש מעייניהם. הרי שר הביטחון ברק הצהיר לא אחת על כך ש"אנחנו מתכוננים לדבר הזה"...


סלמאן מצאלחה || מבצע איראנים גדול

רבים התפתו לקשור בין המתקפה הצבאית הישראלית על עזה לבין הבחירות. אף על פי שהמלחמה היא לפעמים נתיב מילוט מהתמודדות עם בעיות פנימיות, עמודי העשן שעלו השבוע לשמים בעזה אינם קשורים לבחירות בארץ. אם להשתמש בהשאלה בשמות קוד למבצעים צבאיים ישראליים, אפשר לראות את המתקפה הישראלית על עזה כחלק מתוכנית "אורנים גדול" חדשה: תוכנית-על, "איראנים גדול", המפנה את המבטים מזרחה אל תוכנית הגרעין האיראנית.

לשם הבנת התסריט יש לחזור אל דברי בנימין נתניהו ואיור הפצצה המפורסם שהציג מעל בימת האו"ם: "עד האביב הבא, הכי הרבה עד הקיץ הבא, האיראנים יסיימו את ההעשרה לרמה הבינונית ויעברו לשלב הסופי של העשרה לרמה הגבוהה... משם זה עניין של כמה חודשים או אפילו כמה שבועות עד שישיגו מספיק אורניום מועשר לפצצה גרעינית ראשונה", אמר נתניהו. הוא מתח על האיור קו במארקר אדום והוסיף: "אני מאמין שמול קו אדום ברור, איראן תיסוג. זה ייתן לנו עוד זמן לעצור אותה מלהשיג נשק גרעיני", סיכם נתניהו את תחזיותיו.

גם הקדמת הבחירות קשורה קשר הדוק לקו האדום שצייר נתניהו באו"ם. שכן הבחירות היו אמורות להתקיים בנובמבר בשנה הבאה, אך נתניהו, התופש את ההתרחשויות באזור בקנה מידה משיחי, רצה להגיע אל נקודת הזמן ששירטט במארקר האדום ואל השלב שבו יצטרך לקבל החלטה קשה בנושא האיראני, כשהוא משוחרר משיקולי בחירות. זוהי, אם כן, הסיבה האמיתית להקדמת הבחירות.

חשוב לזכור בהקשר הזה, כי התפישות של נתניהו ואהוד ברק אינן שונות בהרבה. שניהם רואים מה קורה באזור ותופשים את ישראל כ"וילה בג'ונגל" המזרח תיכוני. הם צמודים זה לזה כצמד, הן פוליטי והן אנליטי.

הסיפור האיראני הוא שנמצא בראש מעייניהם. הרי שר הביטחון ברק הצהיר לא אחת על כך ש"אנחנו מתכוננים לדבר הזה", ואף הוסיף תחזית למספר הרוגים: "מלחמה זה לא פיקניק, אך בשום תרחיש אין לא 50 אלף ולא 5,000 וגם לא 500 הרוגים".

מאין שואב המוח האנליטי את התחזיות האלה על מספר ההרוגים הישראלים במבצע "איראנים גדול", שאנחנו מתכוננים אליו, כדבריו? ברור שאיש בישראל אינו מייחס לברק חוסר תבונה צבאית. בנוסף, אם מביאים בחשבון שאיש אינו שם את מבטחו אך ורק במערכות ההגנה מפני טילים כמו "כיפת ברזל", למרות ביצועיה, הרי שמוכרחה להיות במגירה האנליטית תוכנית צבאית סדורה אחרת.

ייתכן שהתשובה לשאלה קשורה למתקפה על עזה. יש להקשיב היטב לדברי נתניהו: "במוקדם או במאוחר בסיס הטרור של איראן בעזה ייעקר... עזה היא עמדה קדמית של איראן... אני לא מוכן לזה ושום מנהיג שקול לא יסכים לזה", אמר במארס במליאת הכנסת.

לכן אפשר לקרוא למבצע "עמוד ענן" בשם "איראנים קטן דרום", שנועד לשתק את האגף האיראני הדרומי. המבצע הבא יהיה "איראנים קטן צפון", שינסה להרוס את האגף האיראני מכיוון לבנון.

כך מגיעים אל הקו האדום של נתניהו - אל שלב ההחלטה על "איראנים גדול" - כשישראל משוחררת מאיום הטילים באגפים. זוהי, ככל הנראה, התוכנית של הצמד נתניהו-ברק.

פורסם: דעות-הארץ, 20 בנובמבר 2012

--
For English, press here
*
_____________________________

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים