3 בדצמבר 2017

שלום באספמיה


סלמאן מצאלחה ||

שלום באספמיה

האמיר פייסל עם חיים וייצמן - 1918

טועים כל הטוענים נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאין לו תוכנית מדינית. מאז שנבחר לראשות הממשלה בישראל הוא צועד בדרך שהתווה לו אביו. "הציונות מיסודה היא תנועה מערבית", אמר האבא, פרופ׳ בן־ציון נתניהו, בראיון לעיתון זה והוסיף: "זוהי תנועה אשר חיה על גבול המזרח, אך פניה תמיד למערב" ("הארץ", 18.9.1998). מאז שנבחר לעמוד בראשות הממשלה לא סטה הבן, בנימין, כהוא זה מתפישה זו.


אפשר לומר, כי בכל הקשור לשלום בין ישראל למדינות ערב יש לראש הממשלה משנה סדורה שאותה הפנים בבית אבא. "עלינו להבין", אמר עוד האבא נתניהו בראיון אחרון שנתן לערוץ 2 "שבינינו ובין הערבים יש ניגוד תרבותי עמוק". לא זו אף זו: "הארץ הזאת היא ארץ יהודית ולא ארץ לערבים. אין מקום פה לערבים, ולא יהיה", פסק פרופ׳ נתניהו בראיון.

אם כך הם פני הדברים בבית אבא, אזי השאלה המתבקשת היא, האם יש באמתחתו של הבן מספיק תעצומות נפש כדי להשתחרר מהלפיתה האידיאולוגית של האב, והאם יש לו בנוסף לכך מספיק כוחות להתנער מרוחות הקודש של בנט ודומיו המרחפות מעל הארץ?

הציונות אכן חיה על גבול המזרח ופניה למערב. אולם לא רק פנים היא מפנה, אלא היא תופשת את עצמה כחומה בצורה של המערב מול המזרח הפראי. "ישראל", אמר נתניהו בכנס ראשי מדינות שנערך באחרונה בבודפשט, "היא המדינה היחידה באזור שדואגת לאינטרסים של אירופה". הוא אף הדגיש שישראל מהווה "עמדת מבצר של ערכים אירופים באזור מאוד מאוד אפל".

כנראה, זו הסיבה לכך שראש הממשלה מצא באזור האפל את חבריו ואת בני בריתו "הנאורים". שכן, באחרונה הוא מפזר רמזים על הקשרים המתהדקים בין ישראל למדינות ערביות "נאורות", סעודיה למשל. על כך נאמר: אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה.

כך נכנס לשכונה האפלה משחק חדש. מאז שנבחר נשיא אמריקאי חדש הוטל למגרש המשחקים המזרח־תיכוני צעצוע חדש שנקרא "שלום אזורי". זוהי הטרמפולינה, תרתי משמע, שאותה הציב הנשיא האמריקאי באזור.

אל דאגה. שום דבר טוב לא יצמח מהמשחק המסוכן הזה. הניסיון של נתניהו להושיט זרועות לחיבוק אזורי עם המדינות הסוניות ה"מתונות" וה"נאורות" מעל ראשם של הפלסטינים הוא עוד תרגיל טיפוסי של האיש הזה. כל מה שהוא מחפש הוא להטיל שוב ושוב את האחריות על הצד הפלסטיני. גם את התרגילים האלה חשף אביו בראיון לערוץ 2: "בנימין לא תומך במדינה פלסטינית, אלא רק בתנאים שהערבים לא יקבלו לעולם. שמעתי זאת ממנו".

כך מתנהל ראש הממשלה לאורך כל הדרך. "הפלסטינים", חוזר נתניהו ומשנן "צריכים לעבור את מבחן השלום". במבחני השלום שאותם מציב נתניהו מובטח שהפלסטינים ייכשלו תמיד.

את הצעצוע החדש — "שלום אזורי" עוקף פלסטינים — כבר ניפץ לרסיסים זאב ז'בוטינסקי, מורו ורבו של נתניהו. אי אפשר לחשוד בנתניהו שאינו מודע לדבריו. בכל זאת, מן הראוי לשוב ולהזכיר אותם: "בעיני רבים נראית התוכנית כדלקמן מושכת־לב ביותר: יש לקבל הסכמה לציונות לא מערביי ארץ ישראל, מאחר שדבר זה בלתי אפשרי, אלא משאר חלקי העולם הערבי, בכלל זה סוריה, ארם נהריים, חג'אז, ואולי אף מצרים", כתב ז'בוטינסקי ב"על קיר הברזל". "אילו גם היה דבר זה אפשרי" הוסיף, ״הרי גם אז לא היה בכך כדי לשנות את המצב מיסודו: בארץ-ישראל גופא היה הלך רוחם של הערבים ביחס אלינו נשאר כמות שהוא", סיכם ז'בוטינסקי את הבעיה.

אכן, שלום אזורי עוקף פלסטינים הוא חלום באספמיה.
*

הארץ, 3 בדצמבר 2017
***
For Arabic, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים