שמאל, ימין — מה כבר ההבדל




דומה שרק על הנייר מונה הכנסת 120 ח"כים — למעשה בשיח הפוליטי הישראלי, הן מימין והן משמאל, תמיד מעלימים מן המשוואה את 13 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת.

סלמאן מצאלחה ||

שמאל, ימין — מה כבר ההבדל


שוב ושוב כושל מה שמכונה כאן "השמאל", במבחן האזרחי. דומה כי שמאל זה מבוסס באותו בוץ לאומני שהוא טוען נגדו. אמנם הוא מציג פה ושם עמדות הנראות כלפי חוץ כאופוזיציה לממשלת הימין של נתניהו, אך מבלי משים גם חושף את עומק הסתגרותו במרחב האתנוצנטרי שאותו משרטט הימין דווקא.

דוגמה בולטת לכך אפשר למצוא בתפישות שמציג מדי פעם פרופ' זאב שטרנהל ב"הארץ". במאמרו האחרון (31.8) ניסה פרופ' שטרנהל לשרטט את גבולות האופוזיציה בכנסת, שאמורה להוות אלטרנטיבה לשלטון נתניהו. בתיאוריה, כך הוא קובע, "האופוזיציה משתרעת מהאגף הסוציאל־דמוקרטי של מרצ, דרך מה שנותר ממפלגת העבודה ועד למצביעי יש עתיד". פרופ׳ שטרנהל גם מחשב את המנדטים הפוטנציאליים שאופוזיציה כזאת יכולה למנות: "על הנייר מדובר בפוטנציאל של כ–40 מנדטים", אך הוא מסייג את דבריו בכך שחלק מאלה שהוא מונה כאופוזיציה פוטנציאלית "קרובים ללאומנים הרדיקלים, ויסרבו לשתף פעולה עם הערבים".

ובכן, בדיוק בתיאוריה הזאת טמונה הבעיה המבנית של מה שמכונה כאן שמאל, שכן, האופוזיציה בישראל היא תמיד על טהרת היהודים. התיאוריה הזאת היא חלק מתפישת עולם המושרשת עמוק בשיח הפוליטי של השמאל.

מתוך ייאוש ממצבה העגום של האופוזיציה קרא פרופ' שטרנהל לפני יותר משנה למנהיגי ה"מרכז־שמאל", כהגדרתו, להביט בראי ולבדוק מיהו המנהיג שיכול להציל את ישראל: "טוב יעשו כולם, מאנשי יש עתיד ועד לח"כים של המחנה הציוני אם יתבוננו בראי", וכל זאת כדי להכיר בעובדה שאהוד ברק הוא "הסיכוי הטוב ביותר שלהם, אם לא היחיד" להגיע לשלטון ולהציל את הארץ משלטון האפרטהייד ("הארץ" 19.5.17).

דומה שרק על הנייר מונה הכנסת 120 ח"כים — למעשה בשיח הפוליטי הישראלי, הן מימין והן משמאל, תמיד מעלימים מן המשוואה את 13 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. הללו נמצאים בכנסת על תקן של עלה תאנה, כדי להסתיר את ערוותה של מדינת היהודים ולקשטה בגוון דמוקרטי.

התיאוריה האופוזיציונית השמאלית של שטרנהל מייחדת לחמישית מאזרחי המדינה קטגוריה נפרדת: ערבים. לסל הזה שופכים את כל ה"ערבים" כאיש אחד, כאילו אין ביניהם מצביעים סוציאל־דמוקרטים, חילונים, מסורתיים, לאומנים, שמאלנים וימנים. לכולם גוון מכליל אחד: ערבים.

אמנם הח"כים של המפלגות הערביות יושבים באופוזיציה מימים ימימה, אך זוהי אופוזיציה מדומה, שלעולם לא תהיה חלק מהשיח הדמוקרטי הישראלי. זוהי אופוזיציה מודרת — אפילו ה"שמאל" לא מביא אותה בחשבון.

במקום לדבר על מפלגות ישראליות, המייצגות בכנסת אזרחים מזרמים פוליטיים וחברתיים שונים, השמאל עצמו משתמש במונח המכליל "ערבים", שמנציח את ההדרה המבנית. לכן השמאל הזה, המתיימר להיות אלטרנטיבה לשלטון, נופל שוב ושוב למלכודת שטומן לו הימין הלאומני בניצוחו של בנימין נתניהו.

ככה לא הורסים חומות בין אזרחים במטרה להגיע לשוויון ולהחליף את השלטון. נהפוך הוא. לנוכח הדברים הללו, דומה שהתיאוריה האופוזיציונית מבית מדרשו של השמאל מממשת למעשה את רוח הדברים העולים מסעיפי "חוק הלאום".

הארץ, 06.09.2018
*

***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:



תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

פרסום תגובה

מסות
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל מחוזות רחוקים ולא שבה מעולם‮.

  כל הפרטים

 • געגועים לירושלים

  כל אחד מחפש את ירושלים שלו. ברגע שהוא משיג אותה, הוא פונה לחפש אותה במקום אחר. משורר פלסטיני צעיר, שחזר גם הוא לפלסטין בעקבות הסכמי אוסלו, נדרש להרחיק את עצמו בחזרה אל גלותו בסופיה כדי לכתוב על ירושלים

  כל הפרטים
בארץ
 • ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.
  כל הפרטים
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה"...
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים.

ארכיון

 
שירים
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת
 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

גלריה

גלריה
פיסול טבע - צילום: ס. מ.
קולות
מגרות
 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק...
 • ברית מלים

  מדפים עמוסים בספרי ילדים ניצבים בפינת האולם. כל ילד יכול להושיט את היד, לגעת, לדפדף או לקרוא להנאתו. עולם ומלואו של אותיות שמתחברות, שיושבות יחד ויוצרות מלים ומשפטים בשחור על גבי נייר.