שמאל, ימין — מה כבר ההבדל
דומה שרק על הנייר מונה הכנסת 120 ח"כים — למעשה בשיח הפוליטי הישראלי, הן מימין והן משמאל, תמיד מעלימים מן המשוואה את 13 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת.

סלמאן מצאלחה ||

שמאל, ימין — מה כבר ההבדל


שוב ושוב כושל מה שמכונה כאן "השמאל", במבחן האזרחי. דומה כי שמאל זה מבוסס באותו בוץ לאומני שהוא טוען נגדו. אמנם הוא מציג פה ושם עמדות הנראות כלפי חוץ כאופוזיציה לממשלת הימין של נתניהו, אך מבלי משים גם חושף את עומק הסתגרותו במרחב האתנוצנטרי שאותו משרטט הימין דווקא.

דוגמה בולטת לכך אפשר למצוא בתפישות שמציג מדי פעם פרופ' זאב שטרנהל ב"הארץ". במאמרו האחרון (31.8) ניסה פרופ' שטרנהל לשרטט את גבולות האופוזיציה בכנסת, שאמורה להוות אלטרנטיבה לשלטון נתניהו. בתיאוריה, כך הוא קובע, "האופוזיציה משתרעת מהאגף הסוציאל־דמוקרטי של מרצ, דרך מה שנותר ממפלגת העבודה ועד למצביעי יש עתיד". פרופ׳ שטרנהל גם מחשב את המנדטים הפוטנציאליים שאופוזיציה כזאת יכולה למנות: "על הנייר מדובר בפוטנציאל של כ–40 מנדטים", אך הוא מסייג את דבריו בכך שחלק מאלה שהוא מונה כאופוזיציה פוטנציאלית "קרובים ללאומנים הרדיקלים, ויסרבו לשתף פעולה עם הערבים".

ובכן, בדיוק בתיאוריה הזאת טמונה הבעיה המבנית של מה שמכונה כאן שמאל, שכן, האופוזיציה בישראל היא תמיד על טהרת היהודים. התיאוריה הזאת היא חלק מתפישת עולם המושרשת עמוק בשיח הפוליטי של השמאל.

מתוך ייאוש ממצבה העגום של האופוזיציה קרא פרופ' שטרנהל לפני יותר משנה למנהיגי ה"מרכז־שמאל", כהגדרתו, להביט בראי ולבדוק מיהו המנהיג שיכול להציל את ישראל: "טוב יעשו כולם, מאנשי יש עתיד ועד לח"כים של המחנה הציוני אם יתבוננו בראי", וכל זאת כדי להכיר בעובדה שאהוד ברק הוא "הסיכוי הטוב ביותר שלהם, אם לא היחיד" להגיע לשלטון ולהציל את הארץ משלטון האפרטהייד ("הארץ" 19.5.17).

דומה שרק על הנייר מונה הכנסת 120 ח"כים — למעשה בשיח הפוליטי הישראלי, הן מימין והן משמאל, תמיד מעלימים מן המשוואה את 13 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. הללו נמצאים בכנסת על תקן של עלה תאנה, כדי להסתיר את ערוותה של מדינת היהודים ולקשטה בגוון דמוקרטי.

התיאוריה האופוזיציונית השמאלית של שטרנהל מייחדת לחמישית מאזרחי המדינה קטגוריה נפרדת: ערבים. לסל הזה שופכים את כל ה"ערבים" כאיש אחד, כאילו אין ביניהם מצביעים סוציאל־דמוקרטים, חילונים, מסורתיים, לאומנים, שמאלנים וימנים. לכולם גוון מכליל אחד: ערבים.

אמנם הח"כים של המפלגות הערביות יושבים באופוזיציה מימים ימימה, אך זוהי אופוזיציה מדומה, שלעולם לא תהיה חלק מהשיח הדמוקרטי הישראלי. זוהי אופוזיציה מודרת — אפילו ה"שמאל" לא מביא אותה בחשבון.

במקום לדבר על מפלגות ישראליות, המייצגות בכנסת אזרחים מזרמים פוליטיים וחברתיים שונים, השמאל עצמו משתמש במונח המכליל "ערבים", שמנציח את ההדרה המבנית. לכן השמאל הזה, המתיימר להיות אלטרנטיבה לשלטון, נופל שוב ושוב למלכודת שטומן לו הימין הלאומני בניצוחו של בנימין נתניהו.

ככה לא הורסים חומות בין אזרחים במטרה להגיע לשוויון ולהחליף את השלטון. נהפוך הוא. לנוכח הדברים הללו, דומה שהתיאוריה האופוזיציונית מבית מדרשו של השמאל מממשת למעשה את רוח הדברים העולים מסעיפי "חוק הלאום".

הארץ, 06.09.2018
*

***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים