נגמר לו הסוס?


בינתיים, לפחות דבר אחד חיובי הביאו לנו הבחירות האחרונות. אזרחים מתחילים לנשום אוויר מעט יותר נקי. כבר לא עולים מרחוב בלפור ריחות הצחנה מציוציו של נתניהו־ג'וניור.

סלמאן מצאלחה ||

נגמר לו הסוס?


בחינה מושכלת של מצב העניינים בכנסת לאחר הבחירות האחרונות, מביאה למסקנה שיש קונצנזוס מימין ומשמאל נגד הליכה לבחירות חדשות. רק אדם אחד, בנימין נתניהו שמו, מעוניין בכל מאודו במערכת בחירות נוספת.

לכאורה, ההיגיון אומר שאין לאיש כעת שום אינטרס להיכנס למערבולת של מערכת בחירות. אפילו הבלוק שבנה מסביבו כדי להתבצר ויהי מה בראשות הממשלה, לא עשוי כולו מקשה אחת. החומה שהקים בנויה משלל לבֵנים, שעשויות מחומרים בדרגת קשיחות שונה, ולכן סביר שלא תעמוד על תלה לאורך זמן.

גם אם עדיין נשמעים קולות של תמיכה בלתי מסויגת במנהיג, הרי שאיש אינו מבטיח ליושבי הספסלים האחוריים בליכוד מושב בכנסת הבאה, אם תהיה עוד מערכת בחירות. מה גם, שכבר כעת עומדים חברי ליכוד אחדים על מסלול הפריימריז ומחממים מנועים לקראת המאבק על ראשות התנועה.

ההיגיון הפוליטי אומר, שלתנועת ש"ס אין כל אינטרס ללכת שוב לבחירות. העומדים בראשה צריכים להיות אידיוטים גמורים מבחינה פוליטית, כדי לתמוך בפיזור הכנסת ובהליכה לבחירות חדשות. צעד כזה הוא בחזקת הימור גדול מבחינת ש"ס: היא הגדילה את כוחה בבחירות האחרונות, אך איש אינו ערב לכך שההצלחה הזו תחזור על עצמה.

המצב במפלגה של איילת שקד ונפתלי בנט אינו שונה. לאחר שאלה חזרו לכנסת, אחרי שלא עברו את אחוז החסימה בבחירות הקודמות, לא נראה סביר שיש להם עניין ללכת שוב לקלפי. בבחירות חדשות נתניהו יילחם על חייו. הוא יילך על כל הקופה, וינסה לחבוט בכל הכוח בכל מי שנקרה בדרכו כדי לשרוד לנוכח כתבי האישום המבצבצים באופק.

גם לא סביר שאביגדור ליברמן הוא אידיוט עד כדי כך שיתמוך בפיזור הכנסת. הרי בבחירות האחרונות הגדילה ישראל ביתנו את כוחה, לאחר שבבחירות מועד א' באפריל היא בקושי עברה את אחוז החסימה. כך שגם מבחינת ליברמן בחירות חדשות עלולות להיות הימור אחד יותר מדי. האינטרס שלו הוא לשמור על כוחו ועל מעמדו כלשון מאזניים בין שני הגושים.

המחנה הדמוקרטי ומפלגת העבודה יצאו חבוטים מהבחירות האחרונות. הם ניצלו בעור שיניהם מירידה אל מתחת לאחוז החסימה. איש לא יערוב לכך שלא יפקוד אותם אסון אלקטורלי בבחירות חדשות, אם יהיו כאלה, ומטבע הדברים אין להן אינטרס בבחירות כאלה. קרוב לוודאי שהרשימה המשותפת, שהצליחה במאמץ רב להחזיר לעצמה את הקולות שאבדו לה בבחירות באפריל, לא תמהר לתמוך בפיזור הכנסת והליכה לבחירות חדשות. הרבה תהפוכות יכולות להתרחש ברחוב הערבי, ואיש אינו מבטיח לרשימה הצלחה חוזרת.

גם לכחול לבן, שזכתה בתואר המפלגה הגדולה בכנסת, אין אינטרס בבחירות נוספות. וכעת, לאחר שבני גנץ קיבל מהנשיא את המנדט להרכיב ממשלה, יעשו ראשי המפלגה הכל כדי להצליח במלאכה.

מכל האמור לעיל, לא סביר שנמצא את עצמנו במערכת בחירות שלישית בתוך שנה. מתישהו בהמשך הדרך תיראה תחילה של תזוזה בקרב הגושים, המפלגות ואולי גם בקרב חברי הכנסת.

בינתיים, לפחות דבר אחד חיובי הביאו לנו הבחירות האחרונות. אזרחים מתחילים לנשום אוויר מעט יותר נקי. כבר לא עולים מרחוב בלפור ריחות הצחנה מציוציו של נתניהו־ג'וניור.

האם אפשר לראות בכך סימן שלאביו נגמר הסוס? גם זה משהו בימים טרופים אלה.

*
הארץ, 30.10.2019

***
For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת