13 במרץ 2013

סוריה האחרת

תומכי אסד מתהלכים בקרבנו:

הזוועות מעבר לגבול לא מעוררות כאן סלידה ושאט נפש. נהפוך הוא, יש שממשיכים לארגן כינוסי תמיכה בקצב מדמשק.סלמאן מצאלחה || 

סוריה האחרת


”ההרג הנמשך של אלפי אזרחים סורים מעורר תחושה של שאט נפש”, נכתב באחת הכרזות שנשאו תושבי עיירה בצפון סוריה בהפגנות נגד משטר אסד. שנתיים חלפו מאז פרצה ההתקוממות בסוריה. עשרות אלפי הרוגים, מאות אלפי פצועים ויותר ממיליון פליטים גבתה המלחמה האכזרית שמנהל המשטר נגד בני עמו התובעים חופש. בניסיון להכניע את המתקוממים הוא לא היסס להפעיל את חיל האוויר ולשגר סקאדים אל הערים הסוריות.

מזלם של הסורים לא שפר עליהם - ארצם אינה עשירה בנפט. המערב, שמיהר לשלוח את מטוסיו לסייע בהפלת קדאפי, צופה בזוועות המתרחשות בסוריה בלא לנקוף אצבע. גם העולם המכונה ”ערבי” אינו עושה מאומה. זה עולם הדומה יותר לערימה של פגרים השקועים כל אחד בבוץ ובצחנה שהוא עצמו יצר.

שנתיים חלפו, והמדינה הזאת ממשיכה להיקרע לגזרים. סוריה, בדומה לעיראק, לא תשוב להיות המדינה שהיתה. שנתיים של הרג והרס לא נמחים בהינף הצהרות או בוועדות פיוס. קל וחומר כאשר מדובר באזור מפולג מבחינה דתית ועדתית, ובתרבות שחסר בה העיקרון של ”חשבון נפש”.

דומה, כי בסוריה השמש זורחת, השיטה פורחת והשוחט אסד ממשיך לשחוט בלי חשש שמישהו יקום לעצור בעדו. עוד בראשית ההתקוממות הסורית טען אסד שהמצב בסוריה שונה מזה שבשאר העולם הערבי, וכי סוריה איננה מצרים או תוניסיה. אסד ידע מה הוא שח, כי משטרו, בשונה מאלה של מצרים ושל תוניסיה, נשען על הנאמנות השבטית של זרועות הביטחון שלו, ותו לו. מפלגת הבעת, שהחזיקה בשלטון עשרות שנים, נשאה בראשית דרכה את דגל הלאומיות הערבית. אולם במהרה היה הדגל הזה, עם ההפיכה שביצע אסד האב, למסווה שנועד להסתיר את מהותו השבטית־עדתית של המשטר.

ההתקוממות בסוריה לא פרצה על רקע דתי או עדתי, ועדות לכך אפשר למצוא בכרזות שנשאו המתקוממים נגד אסד. על עומק הניכור בין העם למשטר, אפשר ללמוד מהתואר שהוסיפו התושבים המפגינים לשם העיירה שלהם, כפר נבל שבצפון סוריה - ה”כבושה”. את זעמם הפנו גם נגד האופוזיציה, הערבים ושאר העולם: ”הלאה המשטר והאופוזיציה, הלאה האומה הערבית והמוסלמית, הלאה מועצת הביטחון, הלאה העולם, הלאה כל דבר!”, כתבו על כרזה מ–14 באוקטובר 2011.

וכשכולם חיכו שההתקוממות תגיע לעיר חאלב וזו איחרה לבוא, מצאו אנשי העיירה דרך מיוחדת להקניט את תושבי חאלב בכרזה שבה נכתב: ”חאלב לא תעמוד זקופה אפילו אם תיקח ויאגרה”. הם הרחיקו לכת ויצאו עם כרזות הקוראות למשטר לשלוח טנקים לעיירה שלהם, כדי להקל על אנשי חומס הנתונים במצור. ולכל אלה שניסו להדביק אופי עדתי להתקוממות השיבו בכרזה: ”אני דרוזי ועלאווי, סוני וכורדי, אסמאעילי ונוצרי, יהודי ואשורי... וזוהי מהפכה למען כל הסורים”. משום מה, הקולות הללו של סוריה האחרת לא קיבלו את המקום הראוי להם בתקשורת שלנו.

הזוועות מעבר לגבול לא מעוררות כאן סלידה ושאט נפש. נהפוך הוא, יש שממשיכים לארגן כינוסי תמיכה בקצב מדמשק. כנס כזה נערך בתחילת החודש במועדון מק”י בכפר יאסיף. בכנס נכחו מזכ”ל מק”י מוחמד נפאע, חברי מק”י ואחרים שנאמו והצביעו, כהרגלם בקודש הקומוניסטי, על המזימות האימפריאליסטיות. עסאם מחול, ח”כ לשעבר מטעם מק”י, הכריז בכינוס: ”משולש העמידה האיתנה בסוריה הכולל את העם, הצבא וההנהגה, הוא הערובה להכשלת התוכנית האמריקאית ליצור מזרח תיכון בדמותה”.

דומה, כי שאט נפש איננו תחושה חזקה דיה, כדי להביע את עומק התיעוב מתומכי אסד המתהלכים בקרבנו.
*
פורסם: דעות-הארץ, 13.3.2013

***

For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים