19 במרץ 2013

לידיעת התלמיד אובמה
הגזענות פורחת בחסות האדישות של משרד החינוך, שאינו עושה מאומה כדי להילחם בתופעה. הגזענות פורחת גם בחסות כל ממשלות ישראל...

סלמאן מצאלחה || לידיעת התלמיד אובמה


למרות שהנשיא ברק אובמה מכהן בקדנציה השנייה שלו בבית הלבן, הרי שבכל הקשור לבעיה הישראלית־הפלסטינית הוא ממשיך להתנהג כתלמיד שלא סיים עדיין להכין שיעורי בית. בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, מספר לכתבים שאובמה מעוניין בביקורו באזור בעיקר להקשיב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הוא רוצה לשמוע מהם על תהליך השלום ואיך הם רואים את המהלכים הבאים הנחוצים כדי לקדמו. בכך משול אובמה בעיני למי שקיבל תעודת סיום - פרס נובל לשלום - בלי שעבר את הבחינות.

מספרים לנו שאובמה גם רוצה לדבר אל הצעירים בישראל. אז אולי כדאי להביא לידיעתו של התלמיד המתמיד אובמה, כמה מהדברים שחושבים אותם צעירים עליו ועל שכמותו: "אני לא רוצה לראות שחורים בשום מקום - לא ברחוב, לא בקניון ולא ברכבת הקלה", אומר תלמיד י"ב בירושלים ומוסיף: "בכל שחור... יש חלק קטן שיכול להתהפך עליך ולתקוע בך סכין. לא יעזור כלום: בשורשים שלהם הם נגד היהודים". נכון, אלה לא הציטוטים המדויקים. במקור הם אמרו “ערבים”, לא “שחורים” (“יש בנו שנאה והיא תנצח”, אור קשתי, “הארץ”, 15.3), אבל מהדברים האלה אפשר לקבל מושג על הלכי הרוח בקרב הצעירים.

הצעירים בישראל, אובמה, לא מתביישים בהיותם גזענים, נהפוך הוא: הם מצהירים שהם גזענים גאים. הם שונאים ערבים ולא מוכנים שילד ערבי ילמד בבית הספר שלהם. הם לא רוצים להכיר ערבים ולא לבוא אתם במגע. הערבים לא מעניינים אותם והם לא רוצים ללמוד עליהם דבר. רק הקבוצה שלהם - היהודים - מעניינת אותם. זאת ועוד, מסקרים שנערכו באחרונה עולה תמונה קודרת אף יותר. יותר ממחצית בני הנוער היהודים בישראל חושבים, ש”אין להעניק לערבים אזרחי המדינה זכויות זהות לאלו של היהודים”, וציינו כי “לא צריך לאפשר להם להיבחר לכנסת”.

אלה הם הצעירים שאתה כל כך משתוקק לדבר אתם. קשתי מוסיף ומדווח, ש”הגזענות אינה נחלתם של בתי ספר מרקע חברתי מסוים. מורים בירושלים מספרים כי היא מפעפעת גם במוסדות יוקרתיים, בשיעורי אזרחות והיסטוריה, בהפסקות בחצר, ואחרי יום הלימודים בקניון”. אפשר להוסיף על כך עוד דבר, חשוב לא פחות: הגזענות בארץ איננה נחלתם של בני הנוער בלבד. גם ממשלות ישראל לדורותיהן ועל כל הרכביהן, משמאל ומימין, דתיים וחילונים, תמיד היו ”טהורות לעד”, כמאמר הכרזה שנושאים בגאון אוהדיה של קבוצת הכדורגל בית”ר.

הגזענות פורחת בחסות האדישות של משרד החינוך, שאינו עושה מאומה כדי להילחם בתופעה. הגזענות פורחת גם בחסות כל ממשלות ישראל. בישראל, אובמה, תמיד מרכיבים ממשלות על טהרת היהודים. לפעמים יושבים בהן כאלה שטוענים שהם יהודים בניגוד לעמדת הרבנים, וגם זה בסדר. שכן, יהודי בישראל הרשמית הוא כל אזרח ישראלי. התנאי היחיד שצריך לעמוד בו כדי להיות בקואליציה, הוא שאינך ערבי. 20% מאזרחי ישראל, אובמה, הם ”שחורים”, כלומר ערבים. 20% מהאוכלוסייה מודרים מכל עמדת השפעה על חיי הארץ הזאת. דומה, כי גם אתה עצמך משתף פעולה עם ההדרה הבזויה הזאת. שווה בנפשך היכן היית עומד במצב דומה בארצך שלך, ואידך זיל גמור.

*
פורסם: דעות-הארץ, 19.03.2013
*שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים