12 באפריל 2013

המיעוט הבלתי נראה


 ברגע היסטורי אחד נותקו האנשים שנותרו במולדת, שהוכרזה כמדינת ישראל, מן הסביבה הטבעית והתרבותית שלהם. ”שארית הנכבה” מצאה את עצמה ניצבת חסרת אונים מול תנועה ציונית מאורגנת, מול ”שארית פליטה” אחרת ומול קוממיות יהודית בארץ ישראל־פלסטין.

סלמאן מצאלחה || המיעוט הבלתי נראה


לפני כשני עשורים נזדמן לי לפגוש בנתב”ג מכר פלסטיני שכיהן באותה עת כשר בממשלתו של יאסר ערפאת. לא שאלתי אותו לאן מועדות פניו, כיוון ששיערתי שבוודאי היה בדרכו לעוד מופע בחסות אירופית, שבו מנגנים ישראלים ופלסטינים בניצוחו של מאסטרו כזה או אחר את סימפוניית הבירבורים הבלתי גמורה.

רק דבר אחד לכד את מבטי באותו רגע. השר הפלסטיני החזיק בידו דרכון בצבע שונה. הוא אמר שזהו הדרכון הפלסטיני החדש. עיינתי בו קלות והחזרתי לו את מסמך ”הזהות” החדש שלו.

תוך כדי שיחה עלה במוחי רעיון משונה במקצת. לחשתי באוזניו, כממתיק סוד, כי הרבה אזרחים יהודים בישראל מחזיקים ברשותם בעוד דרכון אחד לפחות, נוסף על הישראלי. לכן, אמרתי לו, מאחר שהוא שר בממשלה הפלסטינית החדשה שמנפיקה דרכונים, אולי הוא יוכל לסדר לי דרכון פלסטיני. וכל זאת, כדי להיות במעמד שווה לזה של בני הדודים נושאי הדרכונים הצבעוניים.

תשובתו של השר היתה קצרה: אתה ישראלי, וישראלים, גם אם הם ערבים ופלסטינים, לא יכולים להחזיק דרכון פלסטיני. השיחה לא ארכה זמן רב משום שמיהרנו, כל אחד בדרכו לכיוון אחר, בנמל התעופה שנושא בגאון את שמו של בן־גוריון.

התשובה הנ”ל שבה ועולה במוחי מדי פעם. ראשית, יש להתוודות שאינני שש כל כך להחזיק דרכון פלסטיני, שאיננו מציאה גדולה. אולם תשובת השר חושפת את הטרגדיה של הציבור הערבי בארץ במלוא עוצמתה.

ברגע היסטורי אחד נותקו האנשים שנותרו במולדת, שהוכרזה כמדינת ישראל, מן הסביבה הטבעית והתרבותית שלהם. ”שארית הנכבה” מצאה את עצמה ניצבת חסרת אונים מול תנועה ציונית מאורגנת, מול ”שארית פליטה” אחרת ומול קוממיות יהודית בארץ ישראל־פלסטין.

הערבים בארץ סבלו שנים רבות מהדרה כפולה. מצד אחד, העולם הערבי מסביב התייחס אליהם בזלזול ובתיעוב, משל היו חצי יהודים. אמנם יחס זה התעמעם במרוצת השנים, אך הוא לא נעלם לגמרי. מצד שני, גם המדינה היהודית החדשה, שבה הם מצאו את עצמם אזרחים, מדירה אותם - מעצם הגדרתה. ההצהרה במגילת העצמאות, שהמדינה ”תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין”, ניתנה כמס שפתיים ותו לא.

ההדרה הכפולה של הערבים בארץ דחפה אותם ואת מנהיגיהם לדבר בשתי שפות. מחד גיסא, לעשות נפשות כדי להגיע לכנסת ישראל ולהישבע אמונים למדינה היהודית במטרה להרגיע את היהודים. ומאידך גיסא, להופיע בעיני הערבים מסביב כמי שהינם יותר קתולים מהאפיפיור, יותר לאומנים־ערבים מנאצר, יותר סונים משייח‘ אל־אזהר ויותר שיעים מחמינאי ונסראללה, וכל זאת על מנת להרחיק מעצמם את החשד שהם משתפים פעולה עם הציונים.

הסכמי אוסלו בין אש”ף לישראל ניתקו סופית את הערבים בארץ מן הפתרון הלאומי של הסכסוך הישראלי־הפלסטיני. לכן, הגיע הזמן להעלות לדיון ציבורי את הסכיזופרניה הפוליטית של הערבים בארץ. הערבים בארץ חייבים לדבר בלשון חדה וברורה, הן לאוזניים יהודיות והן לאוזניים ערביות. לכן, כאשר ניסיונות לחידוש המו”מ לקידום הפתרון הלאומי שבים ועולים, על ההנהגה הערבית בארץ לדרוש שנציגות שלה תהיה שותפה בדיונים. הדברים נוגעים לגורלם במולדתם.

צריך לומר לכל מאן דבעי: מי שלא יקבל את הערבים בארץ כחלק מן הפתרון הוא ימצא אותם בסופו של דבר כחלק מן הבעיה.
*
פורסם: דעות-הארץ, 12 באפריל 2013

For English, press hereשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים