2 ביולי 2013

גזענים, לימדו מהמרוקאים

שיעור במרוקאית:

סלמאן מצאלחה || גזענים, לימדו מהמרוקאים

מרוקו היא המדינה הרביעית בגודלה בעולם הערבי. מעל שלושים מיליון נפש חיים בה. אני לא יודע מהו מספרם המדויק של היהודים שעדיין מתגוררים במדינה, אולם ברור שמדובר באחוז זניח. למרות זאת לא נפקד מקומם מהחוקה המרוקאית.


רוב יהודי מרוקו עלו לארץ, ובמרוצת השנים אף תרמו לשפה העברית המדוברת שלל מלים וביטויים עממיים מהערבית המרוקאית. באחרונה למדתי, משיחה מקרית עם סופר ומשורר מרוקאי שפגשתי בפאריס, כי הביטוי ”שְלוֹך”, וברבים ”שְלוֹכים”, המשמש להבעת זלזול בבני אדם הנתפסים כפרימיטיבים, חסרי תרבות וכו‘, הוא אחד מהם. שכן, ה”שְלוֹכים” הם קבוצה אתנית ברברית המונה כשמונה מיליון תושבים שחיים בהרי האטלס. עם הקבוצה הזאת נמנים גם מעט יהודים.

אני נדרש לעניין הזה משום שבאחרונה פורסם, שד”ר אורנה שמחון, מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, אסרה על מורים בבתי ספר ערביים לנהל התכתבויות רשמיות בשפה הערבית. הוראתה זו של שמחון באה בתגובה למייל שנשלח על ידי רכז השפה הערבית ורכז המחשוב למורי השפה באגף החינוך הערבי במשרד, וכלל הנחיות ליום לימודים ממוחשב. העתק מהמכתב נשלח למפקחי השפה ומפקחי המחשוב, וכן לד”ר שמחון.

במייל צוין גם, כי הכותבים עובדים על העלאת אתר אינטרנט מיוחד בערבית, שיהיה, רחמנא ליצלן, ”גשר לקשר עם אחינו היהודים”, ואף הזמין את מורי השפה העברית בבתי הספר הערביים לבקר באתר הקיים בעברית, ”כדי להיחשף למורשת העם היהודי”.

ד”ר שמחון יודעת ערבית. כך, לפחות, היא מעידה על עצמה בקורות החיים שלה, המפורסמים באתר משרד החינוך; בנוסף על השליטה המלאה באנגלית, כך רשום בקורותיה, יש לה גם שליטה חלקית בצרפתית ובערבית. עם שליטה חלקית בשפה הערבית היא ודאי היתה יכולה להבין במה דברים אמורים. בנוסף, פקידה בכירה במשרד החינוך אמורה לדעת שלשפה הערבית מעמד רשמי במדינת ישראל. אך היא בחרה להפיץ הוראה לכלל המורים הערבים, האוסרת על התכתבויות רשמיות בערבית.

האגודה לזכויות האזרח פנתה בעניין למנכ”לית משרד החינוך, דלית שטאובר, והדגישה ש”תגובתה של שמחון מנוגדת להוראות הדין בדבר מעמדה של הערבית כשפה רשמית בישראל, ופוגעת בזכותם של העובדים הערבים במשרד החינוך לשמירה על זהותם הלאומית וייחודם התרבותי, כמו גם בזכותם לכבוד ולשוויון”.

על הידיעה ב”הארץ” הגיב משרד החינוך כצפוי באמירה השחוקה, ש"הציטוט כפי שהוא מופיע הוצא מהקשרו“. האמת כמובן הפוכה. הדברים לא הוצאו מהקשרם כלל ועיקר. שכן, ההקשר העגום הוא השיח המתפתח בשנים האחרונות, המבקש לשלול מהערבית את מעמדה הרשמי במדינה.

משרד החינוך אמור להציב במשרה הרמה במחוז הצפון שליחה מקצועית, שמבינה בתרבות ושהמושגים אזרחות ושוויון אזרחי נהירים לה. אולם דומה שתחת שליחה הדואגת לחינוך ולתרבות שוויונית, קיבלנו ”שלוחית” סרת חינוך ותרבות, שאדי השתן הגזעני עלו לה לראש. על שר החינוך להעביר את הממונה על מחוז צפון מתפקידה, ולהציב במקומה איש חינוך, או אשה, שלא רק מכירים לעומק את שתי השפות אלא גם מוקירים את שתי התרבויות, הערבית והעברית.

כדאי, בכל זאת, ללמוד ממרוקו הרחוקה. בהצעת החוקה החדשה של מרוקו נאמר, בין השאר, כי התרבות העברית היא אחד המרכיבים שמעשירים את הזהות הלאומית המרוקאית. ועל כך נאמר לגזען הישראלי המצוי: לך למרוקו גזען, ראה דרכיה וחכם.
*
פורסם: דעות-הארץ,   02.07.2013שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים