לאסור הקמת מפלגות דתיות

יש לומר בפה מלא, כי לימודי הדת בכלל, והדתות המונותאיסטיות בפרט, שבהם מעורבים אנשי דת, הם בעצם שם קוד מכובס ל”לימודי שנאה מתקדמים”.

סלמאן מצאלחה ||
לאסור הקמת מפלגות דתיות

קנאות מכל סוג, קל וחומר זו היונקת מאמונות וממיתוסים דתיים, היא סכנה האורבת לכל חברה החפצה לחיות בעולם מתוקן. החברה היהודית מתמודדת מאז מלחמת ששת הימים עם השפעתו ההרסנית של הפונדמנטליזם היהודי על חיי הפרט החברתיים, הכלכליים והפוליטיים.

גם החברה הערבית בארץ מנסה להתמודד, ולא בהצלחה, עם ההשפעה ההרסנית של הדת. אפשר לקבוע, שרמת ההרס של הפונדמנטליזם הדתי בחברה הערבית, המוסלמית ברובה, גדולה בהרבה. הוא הורס את המרקם החברתי השביר ממילא בגלל המבנה השבטי והעדתי המושרש בה, ומפורר את הסולידריות בין מרכיבי הפסיפס הערבי במאבקו על זכויותיו מול שלטון הרוב.

הפונדמנטליזם האיסלאמי, בדמות התנועה האיסלאמית, הוא כלי שרת בידי השלטון היהודי. מצד אחד, התנועה האיסלאמית מגביהה, במודע, את מכשול ההפרדה האזרחית בין יהודים לערבים, ומצד אחר היא מפוררת את החברה הערבית לעדות, כתות ושבטים, המסוכסכים ביניהם. התנועה מתדלקת את הגישה של ”הפרד ומשול“, ששימשה תמיד נשק אפקטיבי בידי שלטון קולוניאלי.

לפני שנים פרצה אל התודעה הציבורית פרשת המסגד שהתנועה האיסלאמית רצתה להקים בנצרת, ליד כנסיית הבשורה דווקא. הממשלה בראשות ”מגן האיסלאם” בנימין נתניהו, היא שאישרה את הקמת המסגד. בעקבות כך קמה סערה בעולם הנוצרי, התוכנית לא מומשה, ומאז השטח הוא מוקד מתיחות בעיר. עדות למתיחות היא שלט גדול התלוי באתר המריבה, ועליו פסוק מהקוראן: ”כל המבקש לו דת אחרת מלבד האיסלאם, לא יקבלוה ממנו, ובעולם הבא ילך לאבדון“ (בית עמרם: 85, תרגום: אורי רובין). וכדי שתיירים המגיעים לכנסייה לא יחמיצו חלילה את המסר, נוסף גם תרגום של הפסוק לאנגלית.

סערה נוספת התחוללה באחרונה ברחוב הערבי, אך חמקה מהרדאר של התקשורת העברית, שלא טרחה להתייחס אליה. נראה שכל עוד הדברים מתרחשים בתוך הקהילה הערבית ואין להם השלכות חריגות או הדים בינלאומיים, איש בתקשורת העברית אינו מתעניין בהם. גם הפעם התנועה האיסלאמית במוקד העניין. אלא שהפעם חציה הרעילים לא כוונו אל יהודים או נוצרים, אלא אל דרוזים.

באחרונה עורר סערה סרטון שצולם במכללה ללימודים איסלאמיים באום אל־פחם והועלה ליו־טיוב, ובו מופיע בפני התלמידים המרצה ד”ר ראיד פתחי ומרביץ בהם תורה איסלאמית בזו הלשון: ”הדרוזים הם כופרים שיש להחרים אותם ולהילחם בהם”.

הרחוב הדרוזי סער, הוגשו תלונות במשטרה נגד האיש, והתנהלו חילופי דברים קשים בין דרוזים למוסלמים באינטרנט. הסערה לא שככה, עד אשר המרצה התייצב עם משלחת והתנצל בפני הדרוזים בביתו של המהיג הרוחני בכפר ג‘וליס שבגליל. הפרשה כולה חמקה מעיני התקשורת העברית. שהערבים יתקוטטו ביניהם. זה טוב ליהודים.

דומה, שהתנועה האיסלאמית היא אחת התופעות החמורות ביותר המתרחשות בחברה הערבית בארץ. בדומה למה שקרה בחברה היהודית, הפונדמנטליזם האיסלאמי נושא את דגל הדת ומסכל כל ניסיון ליצור זהות לאומית אזרחית חוצה עדות ודתות.

יש לומר בפה מלא, כי לימודי הדת בכלל, והדתות המונותאיסטיות בפרט, שבהם מעורבים אנשי דת, הם בעצם שם קוד מכובס ל”לימודי שנאה מתקדמים”. הפתרון האופטימלי בהקשר של הערב־רב הישראלי הוא בחקיקה שתאסור הקמת מפלגות דתיות. החוק לא ישלול את זכותו של אדם להיות דתי ולקיים את פולחניו על פי אמונתו, אלא ימנע הסתה דתית מכל סוג שהוא, והפקעה של ההשתייכות הדתית על ידי מניפולציות זדוניות של סוכני דת גזענים, תהיה דתם אשר תהיה.

שום דבר טוב לא יצמח מן הדתות האלה.
*
פורסם: דעות-הארץ, 13.06.2013
 ***
For English, press here


שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים