23 באפריל 2014

ברגותי לשלטון
לטרוף את הקלפים:

מרגע זה ואילך, על ממשלת ישראל לקבל אחריות לכל ענייני הגדה המערבית, על כל המשתמע מכך. מכאן ואילך, המאבק הפלסטיני יתמקד בדרישה לזכויות שוות במדינה אחת מן הים ועד הנהר.

סלמאן מצאלחה || 

ברגותי לשלטוןהמצב הנוכחי, שבו "כל השנוא" על היהודים הם עושים ל"אחרים", אינו יכול להימשך. לכן מלות השיר "להיות עם חופשי בארצנו" צריכות להדהד עם צלילים ערביים באוזניים יהודיות. דווקא היהודים, שחגגו בימים האחרונים את "חג החירות", צריכים להפנים, שחירות זו היא זכותו הטבעית של כל אדם ושל כל עם. כל המבקש זכות זו לעצמו אינו יכול לשלול אותה מאחרים. יש לומר בפה מלא: מי ששולל את הזכות לחירות מאדם ומעם אחר מאבד את הזכות המוסרית לתבוע אותה לעצמו.

חודשים של "שיחות שלום" בניצוח שר החוץ האמריקאי, ג’ון קרי, לא הביאו שום פריצת דרך. הדוד סם חזר הביתה בידיים ריקות, ונדמה שמעט ייאוש החל מחלחל לתודעתו. אולם ייאוש זה איננו מנת חלקו לבדו. זהו ייאוש המשתק את כולנו, ערבים כיהודים, בארץ המאובטחת.

השאלה אשר צריכה להדיד שינה מעיני כל אלה הרוצים באמת ובתמים להגיע סוף סוף להסדר שיביא קץ לסכסוך הדמים היא: לאן הולכים מכאן?

הואיל ואיש אינו מתכוון ללכת מכאן והואיל ואיש אינו מוותר על חיים לאומיים עצמאיים במולדתו, אין מנוס מחלוקת הארץ בין שני העמים. לכן הגיע הזמן לומר לכל מאן דבעי, יהודי כערבי, כי כל הדוגל בארץ ישראל השלמה מכאן, ובפלסטין השלמה משם, מבטיח לדורות הבאים רק דם, יזע ודמעות.

אם בחודשים הבאים לא נהיה עדים לתזוזה רצינית בתהליך המדיני, ואם לא ייחתם הסכם הכולל מתווה לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית - מוטלת על ההנהגה הפלסטינית האחריות לקרוע את המסיכה מעל פני ממשלת ישראל. הגיע הזמן לכך שהנהגה פלסטינית זו תפעיל את הדמיון ותתחיל לנקוט צעדים מעשיים, שיטרפו את כל הקלפים.

לא אחת טענתי בעבר, שהדבקת התואר "בעלי דמיון מזרחי" לערבים היא בגדר הוצאת דיבה. הדמיון אולי קיים בספרים, אך אלה מעלים אבק במרתפים טחובים. הדמיון מעולם לא שימש את הערבים למטרות פוליטיות ראויות. דומה, כי הגיע הזמן שהפלסטינים יירדו למרתף וישלפו ממנו את תוכנית הפעולה לצעדים הבאים.

לפני ההנהגה הפלסטינית קיימות שתי אופציות להפעלת הדמיון באופן מיידי. האופציה הראשונה - ליטול אחריות לכישלון הרשות הפלסטינית במתכונתה הנוכחית, להכריז בפומבי על פירוק הרשות, ולזרוק את המפתחות אל המגרש של ממשלת הכיבוש הישראלי.

מרגע זה ואילך, על ממשלת ישראל לקבל אחריות לכל ענייני הגדה המערבית, על כל המשתמע מכך. מכאן ואילך, המאבק הפלסטיני יתמקד בדרישה לזכויות שוות במדינה אחת מן הים ועד הנהר.

האופציה השנייה היא: כדי שתהיה לגטימציה ציבורית להמשך הדרך, על ההנהגה הפלסטינית הנוכחית להתפטר מיד, להכריז על בחירות חדשות, ולפנות את הדרך להנהגה פלסטינית אחרת. הנהגה חדשה, בשונה מההנהגה הנוכחית והמושחתת שיובאה לארץ מתוניסיה, מוכרחה להיות נקייה ומושרשת במקום ומוכרחה לצמוח מהשטח.

על מנת שלפלסטינים יהיה "נלסון מנדלה" משלהם הם מוכרחים להציב בראש הפירמידה הפוליטית את האסיר מרוואן ברגותי. זאת ועוד: כדי שהמאבק לחירות יקבל את אהדת העולם מוטלת על ברגותי החובה לאמץ את שפתו הפוליטית והחברתית של מנדלה, ויפה שעה אחת קודם.
*
פורסם: דעות-הארץ, 23.04.2014

***
For English, press here

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים