13 במרץ 2015

למה אצביע למרצ

אני מודה שבמערכות הבחירות האחרונות החרמתי את הבחירות, ושמעל בימה זו קראתי באחרונה להחרים גם את הבחירות הנוכחיות. היו לי סיבות רבות בעד החרמה. הסיבות לא השתנו. הנסיבות השתנו.


סלמאן מצאלחה || 

למה אצביע למרצ


התנהלות הרשימה הערבית המשותפת בשאלת הסכם העודפים עם מרצ היתה בעבורי בבחינת הקש ששבר את גב הגמל. מרצ היתה מוכנה לבטל את הסכם העודפים עם המחנה הציוני כדי לחתום על הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת, וכל זאת כדי למנוע מצב שבו ירדו לטמיון עשרות אלפי קולות בוחרים — אבל הרשימה המשותפת סירבה.

ידועה האמרה של משה דיין טרום הסכם השלום עם מצרים, כי ״מוטב שארם א־שייח ללא שלום, מאשר שלום ללא שארם א־שייח״, אך לימים הצטרף דיין לממשלת בגין והיה ממקדמי החתימה על הסכם השלום עם אנואר סאדאת. כאשר מתנגדי ההסכם הזכירו לו את הצהרתו, הוא לא היסס לומר כי שינה את דעתו, והשמיע את האמירה שלימים הפכה לקלישאה: ״רק חמור לא משנה את דעתו״.

אני מודה שבמערכות הבחירות האחרונות החרמתי את הבחירות, ושמעל בימה זו קראתי באחרונה להחרים גם את הבחירות הנוכחיות. היו לי סיבות רבות בעד החרמה. הסיבות לא השתנו. הנסיבות השתנו.

כאשר אימאמים איסלאמיסטים מצהירים בכלי תקשורת ערביים שהצבעה לרשימה המשותפת, הכוללת את התנועה האיסלאמית שחלק ממועמדיה מנהלים חיים פוליגמיים, תפיל את שלטון הימין, אני תוהה על איזה ימין הם מדברים. האם אין הם עצמם מייצגים את אותה הגברת בשינוי האדרת, השביס או החיג׳אב?

צריך לומר בבירור שהרשימה המשותפת כוללת גם את המקבילה של ״ישראל ביתנו״ ברחוב הערבי, בדמות הלאומנות הערבית של בל״ד, וגם את המקבילה הגזענית הערבית של ״הבית היהודי״ בדמות התנועה האיסלאמית.

יש בשמאל הישראלי כאלה הטוענים שהאזרחים הערבים הם מיעוט מופלה, ולכן יש להם נסיבות מקלות, והם ראויים לקבל הנחות במבחן הפוליטי הקובע את הרכב בית הנבחרים. גם אם יש צדק בטענות אלה, יש רגעים שבהם אזרח הגון — ולא משנה מאיזו עדה — מפסיק לקבל את ההנחה שאזרחים מסוימים ראויים להנחות בלתי מוגבלות בשל מוצאם.

הנה מתברר כי הלאומנים של מפלגת בל״ד, שנלחמים בשיניים כדי להיכנס לכנסת ולהישבע אמונים למדינת ישראל ״היהודית דמוקרטית״, אינם מוכנים לחתום הסכם עם מרצ בטענה שהיא מפלגה ציונית, אך בו בזמן הם מתחבקים עם הגזענים מ״הבית האיסלאמי״ של הרחוב הערבי.

לפיכך, זה הזמן לפזר את הערפל ולשים את הדברים על השולחן. אני מודה שמעולם לא הצבעתי למרצ. תמיד נתתי את קולי לחד״ש. אולם הגיעה העת להשמיע קול אזרחי ערבי חד וברור: אם הברירה היא בין קול שיכניס מנדט למרצ או קול שיכניס מנדט לערבים מהרשימה המשותפת המקבילים ל״בית היהודי״ או ל״ישראל ביתנו״, אזי הבחירה הראויה של כל אזרח הגון היא בבירור מרצ.

כל קול למרצ הוא קול בטוח למען הפרדת הדת מהמדינה, למען שוויון אזרחי ושוויון בין המינים. כל קול למרצ הוא קול בטוח למען צדק חברתי, צדק תרבותי ולאומי, חופש ביטוי וחופש מחשבה. ומעל לכל, כל קול למרצ הוא קול בטוח למען השלום שכולם שואפים אליו. אי אפשר לומר את כל הדברים האלה בבטחה על אף מפלגה אחרת.
לכן, למען מדינה שפויה ואזרחות שווה לכולם החלטתי להצביע למרצ.
*
הארץ, 12.03.2015

***
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים