23 בדצמבר 2016

נחשפה ערוות השמאל


השמאל צריך טיפול שורש -

כולם חולמים לזחול לקואליציה מדומיינת של מרכז מדומיין. כולם מתעסקים בחרא הישראלי העולה על גדותיו, ולא מנסים להדליק ניצוץ רעיוני חדש שיצית את הדמיון האזרחי.


סלמאן מצאלחה ||

נחשפה ערוות השמאל


השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים. ה"שמאל" הזה לא מצליח לשבור את המעגל האתני־לאומי ולשרטט אלטרנטיבה שמאלית אמיתית.

מי שמחפש אלטרנטיבה כזאת לא יכול להתעלם מחמישית מאזרחי ישראל. כל עוד השיח הזה שם את האוכלוסייה הערבית כולה בסל אחד ומתייחס אליה כאל מוקצה ומודרת משיתוף פעולה — כורת במו פיו את הענף שעליו הוא יושב. בעשותו כן, הוא שם את עצמו ואת כל אלה שהוא פונה אליהם בסל האחר, הסל היהודי־הציוני. בכך, הוא משחק לידי הימין על כל סוגיו, החל מחסידי בוז'י ועד מצדדי ביבי.

במצב העניינים השורר כיום בארץ, לא יכול להתקיים שמאל, אלא אם הוא חוצה את הגבולות האתניים, העדתיים והלאומיים. שמאל שראוי לשאת בתואר הזה חייב להחליף דיסקט ולהציג אלטרנטיבה אזרחית, המכילה את אזרחי ישראל כולם. הדרישה הזאת מופנית אל יהודים וערבים. במלים אחרות, האלטרנטיבה חייבת להיות מפלגה אזרחית ישראלית, לא רק יהודית ולא רק ערבית.

שום פלפול לא יכול לכסות על ערוות ה"שמאל" הזה, שנחשפה בוויכוח ב"הארץ". הוא החל בקריאתה של צביה גרינפילד ("הארץ", 5.12), לשעבר ממרצ, לפרקה ולמזגה במחנה הציוני, וזאת כדי שמישהו במחנה המדומיין הזה יואיל בטובו לצרפם לקואליציה עתידית. הטעם שלה פשוט: "הקואליציה שעליה ירצה מחנה זה להתבסס לא תוכל להסתמך על הרשימה הערבית המשותפת, או על מפלגות ערביות נפרדות".

בתגובה ("הארץ", 7.12), כתב נשיא ועידת מרצ, אורי זכי, כי לא מרצ צריכה להיטמע בעבודה, אלא ח"כים בעלי השקפות שמאליות צריכים לפרוש מהעבודה כדי להקים גוש שמאל סוציאל־דמוקרטי עם מרצ".

גם דימיטרי שומסקי לא חורג מהמתווה האתני של השמאל המדומיין הזה. שומסקי שקוע עמוק בתוך השיח הלאומי־ציוני מחד והפלסטיני מאידך, ואינו מצליח (ואולי אינו רוצה) למחוק את הגבול האתני בהוויה הפוליטית של ישראל. הכרחי בעיניו, שהמחאה נגד ההסתה הגזענית מימין ושיח נירמול הכיבוש מהמרכז תצא מתוך מפלגות ממוסדות — בתקווה שכך היא תמשוך אליה "בהדרגה יותר ויותר ישראלים מהאגף השמאלי של תומכי 'המחנה הציוני'". החלום שלו הוא להפוך את מרצ ל"גורם פוליטי כבד משקל, שאי אפשר יהיה שלא להתחשב בו... במלאכת הרכבת הקואליציה" ("הארץ", 14.12).

כך יצא המרצע מהשק של "השמאל" הישראלי. כולם חולמים לזחול לקואליציה מדומיינת של מרכז מדומיין. כולם מתעסקים בחרא הישראלי העולה על גדותיו, ולא מנסים להדליק ניצוץ רעיוני חדש שיצית את הדמיון האזרחי.

יש דרך אחרת לפתוח את הסתימה המדיפה ריח רע של הגזענות הציונית. לשם כך, צריך לפנות למקור הבעיה. מי שמדיר חמישית מאזרחי ישראל מחישוביו הפוליטיים אינו ראוי להיקרא שמאל. לא זאת אף זאת: לדעתי הוא אינו ראוי לחזור לשלטון, ועדיף שיתנדף ויהיה כלא היה.

*
הארץ, 23.12.16
*
For English, press here

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים