נחשפה ערוות השמאל


השמאל צריך טיפול שורש -
כולם חולמים לזחול לקואליציה מדומיינת של מרכז מדומיין. כולם מתעסקים בחרא הישראלי העולה על גדותיו, ולא מנסים להדליק ניצוץ רעיוני חדש שיצית את הדמיון האזרחי.

סלמאן מצאלחה ||

נחשפה ערוות השמאל


השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים. ה"שמאל" הזה לא מצליח לשבור את המעגל האתני־לאומי ולשרטט אלטרנטיבה שמאלית אמיתית.

מי שמחפש אלטרנטיבה כזאת לא יכול להתעלם מחמישית מאזרחי ישראל. כל עוד השיח הזה שם את האוכלוסייה הערבית כולה בסל אחד ומתייחס אליה כאל מוקצה ומודרת משיתוף פעולה — כורת במו פיו את הענף שעליו הוא יושב. בעשותו כן, הוא שם את עצמו ואת כל אלה שהוא פונה אליהם בסל האחר, הסל היהודי־הציוני. בכך, הוא משחק לידי הימין על כל סוגיו, החל מחסידי בוז'י ועד מצדדי ביבי.

במצב העניינים השורר כיום בארץ, לא יכול להתקיים שמאל, אלא אם הוא חוצה את הגבולות האתניים, העדתיים והלאומיים. שמאל שראוי לשאת בתואר הזה חייב להחליף דיסקט ולהציג אלטרנטיבה אזרחית, המכילה את אזרחי ישראל כולם. הדרישה הזאת מופנית אל יהודים וערבים. במלים אחרות, האלטרנטיבה חייבת להיות מפלגה אזרחית ישראלית, לא רק יהודית ולא רק ערבית.

שום פלפול לא יכול לכסות על ערוות ה"שמאל" הזה, שנחשפה בוויכוח ב"הארץ". הוא החל בקריאתה של צביה גרינפילד ("הארץ", 5.12), לשעבר ממרצ, לפרקה ולמזגה במחנה הציוני, וזאת כדי שמישהו במחנה המדומיין הזה יואיל בטובו לצרפם לקואליציה עתידית. הטעם שלה פשוט: "הקואליציה שעליה ירצה מחנה זה להתבסס לא תוכל להסתמך על הרשימה הערבית המשותפת, או על מפלגות ערביות נפרדות".

בתגובה ("הארץ", 7.12), כתב נשיא ועידת מרצ, אורי זכי, כי לא מרצ צריכה להיטמע בעבודה, אלא ח"כים בעלי השקפות שמאליות צריכים לפרוש מהעבודה כדי להקים גוש שמאל סוציאל־דמוקרטי עם מרצ".

גם דימיטרי שומסקי לא חורג מהמתווה האתני של השמאל המדומיין הזה. שומסקי שקוע עמוק בתוך השיח הלאומי־ציוני מחד והפלסטיני מאידך, ואינו מצליח (ואולי אינו רוצה) למחוק את הגבול האתני בהוויה הפוליטית של ישראל. הכרחי בעיניו, שהמחאה נגד ההסתה הגזענית מימין ושיח נירמול הכיבוש מהמרכז תצא מתוך מפלגות ממוסדות — בתקווה שכך היא תמשוך אליה "בהדרגה יותר ויותר ישראלים מהאגף השמאלי של תומכי 'המחנה הציוני'". החלום שלו הוא להפוך את מרצ ל"גורם פוליטי כבד משקל, שאי אפשר יהיה שלא להתחשב בו... במלאכת הרכבת הקואליציה" ("הארץ", 14.12).

כך יצא המרצע מהשק של "השמאל" הישראלי. כולם חולמים לזחול לקואליציה מדומיינת של מרכז מדומיין. כולם מתעסקים בחרא הישראלי העולה על גדותיו, ולא מנסים להדליק ניצוץ רעיוני חדש שיצית את הדמיון האזרחי.

יש דרך אחרת לפתוח את הסתימה המדיפה ריח רע של הגזענות הציונית. לשם כך, צריך לפנות למקור הבעיה. מי שמדיר חמישית מאזרחי ישראל מחישוביו הפוליטיים אינו ראוי להיקרא שמאל. לא זאת אף זאת: לדעתי הוא אינו ראוי לחזור לשלטון, ועדיף שיתנדף ויהיה כלא היה.

*
הארץ, 23.12.16
*
For English, press here

שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

פרסום תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • חמאס בשירות ישראל

  אם הפלסטינים חפצי חיים, עליהם לבצע ניתוח מהיר ולהותיר ראש אחד לגוף הפלסטיני, שגם כך סובל ממחלות כרוניות. ראש אחד, שיקבל החלטות, ייתן הוראות ויצעיד את הגוף הפלסטיני על רגליו בבטחה.


 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת