לא לנוע לקלפיות

כמי שיודע את נפש הפוליטיקאים הערבים, אני סמוך ובטוח שהם לא יוותרו על הכיסא, על המשכורת הנאה ועל הכבוד שבצעידה שלובי זרוע בראש תהלוכות עונתיות. 


סלמאן מצאלחה ||

לא לנוע לקלפיות


לנציגי המפלגות הערביות הנמנים עם האופוזיציה בכנסת ישראל היתה עדנה רק פעם אחת. זה קרה בממשלת יצחק רבין השנייה, כאשר הם היוו גוש חוסם נגד הימין.

כל הקיום של המפלגות האלה, החל ממפלגת "מפא"י" הערבית־יהודית הנקראת חד"ש, דרך מפלגת "הבית המוסלמי" הנקראת רע"ם וכלה במפלגת "פלסטין ביתנו" העונה לשם בל"ד, הוא קיום של עלה תאנה, המסתיר את ערוות ה"דמוקרטיה" הישראלית.

על תנועתו של האיש הבודד אחמד טיבי אין להכביר מלים, שכן במהלך חייו הפוליטיים הוא נישא על כתפי כל שלוש המפלגות האלה כדי להגיע לכנסת. האידיאולוגיה תמיד היתה ממנו והלאה. מבחינתו המטרה, חברות בכנסת, קידשה את כל הדילוגים על כתפי מפלגות אחרות.

העלאת אחוז החסימה לפני הבחירות האחרונות דחפה את כל הגוורדיה הנ"ל לחסות באוהלה של "הרשימה המשותפת" שזכתה ב–13 מושבים. ואולם, במהרה נחשפה ערוותה של רשימה זו כשפרצו המאבקים בין מרכיביה על מימוש הסכם הרוטציה וחשפו את הפן המכוער של הפוליטיקאים הערבים, המתיימרים לייצג את האינטרסים של האזרחים ששלחו אותם לכנסת.

13 מנדטים זאת התקרה שהרשימה המשותפת יכולה להשיג, לפי הסקרים — וזה ביום טוב. ומכיוון שהם לעולם לא יובאו בשום חשבון קואליציוני — הרי שהקיום שלהם חסר כל ערך. ייתכן שהוא מהווה סידור עבודה מושלם ל–13 צווחנים באולם המליאה — אך אליה וקוץ בה.

הקוץ הוא היותם משרתים קבל עם ועולם (וזה מה שחשוב באמת), את יחסי הציבור של ממשלות ישראל ושל מדינת ישראל. כל עוד הם יושבים במליאה ונואמים נאומים חוצבי להבות בכנסת הם לעולם מייפים את פניה של המדינה, שתופיע בעולם כדמוקרטיה תוססת, ה"יחידה" במזרח התיכון, אשר נראה בעיניים מערביות כספינת־מדבר גוססת.

כל עוד אלה הם פני הדברים סביר להניח שרבים יגיעו למסקנה שאין תועלת ברשימה המשותפת, כפי שהיא מתנהלת, ולכן הם לא "ינועו בכמויות" לקלפיות. הרשימה תאבד הרבה קולות ולא תזכה להגיע לתקרת 13 המנדטים.

כמי שיודע את נפש הפוליטיקאים הערבים, אני סמוך ובטוח שהם לא יוותרו על הכיסא, על המשכורת הנאה ועל הכבוד שבצעידה שלובי זרוע בראש תהלוכות עונתיות. מן הפוליטיקאים האלה לא תצמח שום תועלת לאזרחים הערבים.

לכן, עומדות לפני אזרחים אלה שתי אפשרויות או שתי הזדמנויות לומר לעולם דבר מה בעל ערך:
אפשרות אחת היא, לחולל מפץ פוליטי־אזרחי באמצעות החרמת הבחירות הבאות עלינו לרעה. אפשרות זו תרוקן את האוויר מבלונו של המסית הראשי העומד בראשות הממשלה. לקריאת הקרב "הערבים נעים בכמויות", האזרחים הערבים צריכים להשיב בקריאת קרב אזרחית: "הערבים מחרימים בכמויות" את תרמית הדמוקרטיה הישראלית.

אפשרות שנייה: אם בכל זאת ייצאו להצביע הם צריכים לדרוש מנציגיהם הנבחרים להודיע מראש כי במקרה שהם יהוו לשון מאזניים, הם לא ישמשו יותר גוש חוסם. הם חייבים לבוא בדרישות קונקרטיות, החל מביטול החוקים המפלים וכלה בקבלת משרדים ממשלתיים. זו הדרך לחולל שינוי עמוק בחברה הישראלית.

מכיוון שדמיון פוליטי הוא מצרך נדיר בקרב הערבים והנהגתם אני לא חוזה שדבר כזה עומד להתרחש. לכן מה שהיה הוא שיהיה. כולנו נמשיך לבוסס במי אפסיים.

הארץ, 1.1.2019

For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת