האזרחים הערבים רוצים שרים ערביםאם האזרחים הערבים שואפים להשתלב בכל מוסדות המדינה וגם דורשים, בצדק, שוויון מוחלט במדינה, מן הראוי שנציגיהם בכנסת יתנהגו בהתאם לשאיפות ולדרישות אלו.

 

סלמאן מצאלחה ||

האזרחים הערבים רוצים שרים ערבים


לאחר שנודעו תוצאות הבחירות לכנסת היוצאת, התברר שהרשימה המשותפת, שהכניסה 13 ח"כים, היתה השלישית בגודלה. על פי הנוהל הנוהג בחלוקת הוועדות בכנסת, התברר שהרשימה המשותפת זכאית להכניס שני חברים לוועדת החוץ והביטחון. ואולם, הפלא ופלא, נציגי הרשימה המשותפת אצו־רצו להודיע שהם מוותרים על חברות בוועדה החשובה, ומבקשים להחליף את החברות בוועדה אחרת.

התנהלות זו של חברי הרשימה המשותפת חשפה באחת את הכשלים המבניים בתפישת האזרחות של נציגי המפלגות שהרכיבו את הרשימה. כנסת ישראל היא הזירה הפוליטית המרכזית, ובה נחקקים חוקים שקובעים את גורל האזרחים בכל תחומי החיים. כל מי שמקבל על עצמו את כללי המשחק הדמוקרטי, מקבץ אנשים במפלגות ורץ בבחירות כדי להימנות עם חבר המחוקקים בפרלמנט, חייב לעמוד על כל הזכויות הדמוקרטיות המוענקות לו.

זכויות אלו לא יכולות להיות מצומצמות לאפשרות של השמעת קול זעקה מעל דוכן הכנסת. לעתים אף ייתכן, שקול הזעקה מחוץ למשכן יישמע חזק יותר ומהדהד יותר מאשר זה הכלוא בין קירות הכנסת. מי ששולח נציגים מורשים מטעמו לכנסת, מצפה שנציגיו ישתתפו בכל הפורומים הפרלמנטריים שעתידים לקבוע את גורלו כאזרח במדינה. בין שאר הפורומים שהאזרח הערבי מצפה מנציגיו להימנות עמם נמצאות כל ועדות הכנסת, ללא יוצא מהכלל.

אפשר לומר, שהאזרח הערבי מצפה אף ליותר מכך; הוא רוצה שנציגיו לא יסתפקו במעמד של גוש חוסם, אלא ישתתפו בקואליציה ממשלתית, אם זו תהיה תלויה בהם, יכהנו כשרים על כל המשתמע מכך, וידאגו לכלל האזרחים במידה שווה.

המשמעות של השתתפות הערבים בבחירות לכנסת היא קבלה של מעמד האזרחות במדינת ישראל, ומתן לגיטימציה למשטר הנוהג בה. הח"כים הערבים, הנשבעים אמונים למדינה מעל דוכן הכנסת, חייבים לדרוש, וגם לקבל, את כל הזכויות המוקנות לחברי הכנסת, ללא שום חריגים. לזה מצפים מהם המצביעים, אשר שלחו אותם להיות להם לפה.

אם האזרחים הערבים שואפים להשתלב בכל מוסדות המדינה וגם דורשים, בצדק, שוויון מוחלט במדינה, מן הראוי שנציגיהם בכנסת יתנהגו בהתאם לשאיפות ולדרישות אלו. שאם לא כן, מה הטעם בכל ההשתתפות הזאת במשחק הדמוקרטי?

ייתכן שהדרך הזאת אינה סוגה בשושנים אלא סוגה בגזענים ציונים, שיציבו בפני הח"כים הללו חומה בצורה עם חיישנים אלקטו־אתניים, במטרה להשאיר את נציגי האזרחים הערבים מחוץ לגדר. ואולם, אם הנציגים הערבים מודיעים מראש שהם לעולם יישבו על ספסלי האופוזיציה, אין טעם לישיבתם בכנסת. שכן, בהתנהלות כזאת הם רק משחקים לידיה של התעמולה הציונית ותו לא. הם משמשים עלה תאנה, המכסה על ערוות "הדמוקרטיה היחידה" במזרח התיכון.

חייבים לשבור את כלוב הזכוכית, החוסם את יציאתם של הנציגים הערבים אל האוויר האזרחי הצח. האזרחים הערבים ראויים לנציגים שמבינים לעומק את מעמדם האזרחי במדינת ישראל. את המעמד האזרחי הזה חייבים למלא בתוכן. התוכן הזה חייב להיות השתתפות בכל מוסדות השלטון של המדינה, ודאגה כנה לכלל האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מגדר.

ישנם כאלה, המעדיפים להמשיך להיות אסורים בכבלי העבר. הגיעה העת שכולנו, יהודים וערבים, נחשוב על המחר.

הארץ, 22.1.2019

For English, press here

For Arabic, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת