ישראל נוחרת


 50 גוונים של ימין מתחרים בבחירות הללו — מהעבודה ועד הליכוד, שכן, בנושאים המהותיים קשה להצביע על משהו שמבדיל בין כל מרכיבי הימין הזה.סלמאן מצאלחה ||

ישראל נוחרת


זהו זה. פצה האיש את פיהו. כל הציפיות להצגת דרך חדשה נמוגו, ונבלעו בתוך הקריאות הקצובות "הו הא מי זה בא". על הצגה כזאת אפשר לומר, יחיל ההר ויוליד עכבר.

"לא ימין ולא שמאל", מבשרת לנו סיסמתו של הגנרל המתיימר להחליף את שלטון הימין. סיסמה זו חושפת את פניה החיוורים של החברה הישראלית. זוהי חברה חלולה, השרויה בעצירות כרונית של כיבוש זה עשרות שנים. "ישראל לפני הכל", ממשיכה הסיסמה לפרוט על מיתר הדגדוג הלאומני, בידיעה שהבוחר הישראלי האוויל לא רק שנוהג לטמון את ראשו בחול ולהתכחש למציאות הכיבוש המבחיל, אלא גם מעדיף להתכרבל בעור של פיל.

הנה נחת בזירה מושיע חדש ופצה את פיו. עוד גנרל שנטל עשרה קבין של מלל לעוס ויצא לכיכר העיר, נושא על כתפיו את "חוקן לישראל", שבאמצעותו הוא מבקש לשחרר את העצירות הישראלית.

במשטרים דמוקרטיים אמורה האופוזיציה להציב אלטרנטיבה לשלטון הקיים. אלטרנטיבה כזאת צריכה להציג דרך אחרת — מבחינה רעיונית, חברתית ופוליטית. בהנחה שלאופוזיציה יש דרך כלשהי, היא אמורה להיאבק עליה ולא לפזול להצטרפות לשלטון שהיא מתיימרת להחליף.

לכל מערכות הבחירות בשנים האחרונות הודבק התואר "גורליות". מפלגות צצו ונעלמו. גנרלים באו והלכו. ח"כים מדושני עונג תקשורתי קיפצו מרשימה לרשימה והפריחו סיסמאות פופוליסטיות במסווה של דאגה לאזרח, אך זה האחרון תמיד נפל בפח.

גם מערכת הבחירות הנוכחית מוגדרת כגורלית. מרוב "גורליות" אנו צופים שוב ושוב במבצע נטיעות של חוטרי מפלגות הנישאות על כתפי איש או אשה ללא כל תוכן המצביע על אלטרנטיבה אמיתית. כל הרעש והצלצולים המלווים את מערכת הבחירות לא יכולים לכסות על העובדה, שמדובר בסך הכל בקולות של נחירות. ישראל שקועה בתרדמה עמוקה, ורק נחירותיה הגורליות נשמעות למרחקים.

50 גוונים של ימין מתחרים בבחירות הללו — מהעבודה ועד הליכוד, שכן, בנושאים המהותיים קשה להצביע על משהו שמבדיל בין כל מרכיבי הימין הזה. כיוון שכך, אולי הגיעה העת להציג אלטרנטיבה של שמאל אמיתי הסולל באמת ובתמים דרך חדשה. דרכו של השמאל החדש חייבת להיות מושתתת על היסודות הבאים:

חתירה בלתי נלאית לסיום הכיבוש וחלוקת הארץ לשתי מדינות לשני עמים. ללא חלוקה כזאת לא תהיה כאן שום מדינה, אלא הידרדרות למצב בלקני; הפרדת הדת מהמדינה, על כל המשתמע מעיקרון זה; שוויון אזרחי מוחלט בפני החוק; חלוקה שוויונית של כל משאבי המדינה למען רווחתם של כלל האזרחים; חלוקה שוויונית של הנטל על כלל האזרחים, ללא הבדל דת, גזע או מגדר; איסור על שימוש ברקע אתני או דתי כמצע פוליטי. במלים אחרות, ייאסר השימוש בתואר "יהודי", "מוסלמי", "נוצרי" ,"דרוזי" וכו' כשם של מפלגה פוליטית. שכן, רבים מהנמנים עם הקטגוריות הללו לא רואים את עצמם חלק ממפלגות שניכסו לעצמם את השם.

שמאל אמיתי במצבה של ישראל אינו יכול להיות "יהודי" ואינו יכול להיות "ערבי". שמאל אמיתי הוא מי שמחבר בין אזרחים על בסיס אידיאולוגיה חברתית ופוליטית. השמאל החדש חייב להציג את האלטרנטיבה היחידה לשלטון הימין על כל גוניו, והמפלגה המייצגת אותו מוכרחה לחבר בין חד"ש למרצ. ללא חיבור כזה הלאומנות תמשיך לחגוג על חורבות הארץ המאובטחת.

הארץ, 3.2.2019


For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר

תרבות וספרות
 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • אדם אחרון

  אָדָם אַחרוֹן עִם הָרִאשׁוֹן נִברָא,
  וּמִנִּי-אָז יְבוּל אַחרוֹן נִזרָע;
  וּגְזַר יוֹם דִּין אַחרוֹן – יוֹם דִּין אַחרוֹן! –
  נִכתַּב מֵעוֹד רֵאשִׁית הַיְּצִירָה.