ברית המשיחיות של נתניהו ונסראללה

אכן, זהו אזור מאוד אפל. מקור האופל הוא החיים לאורם של מיתוסים מן העבר. הרבה עבר יש באזור הזה ומרוב עבר קשה לראות את העתיד.

 

סלמאן מצאלחה ||

ברית המשיחיות של נתניהו ונסראללה


בשונה מקולות אחרים בתקשורת, אני מציע להאמין לדבריהם של מנהיגים משיחיים דוגמת ראש הממשלה בנימין נתניהו וחסן נסראללה מנהיג חיזבאללה. שכן, אנו ניצבים מול מנהיגים השקועים עמוק בתורת הנסתר.

"רב הנסתר על הגלוי", הדגיש נתניהו בהצהרתו לתקשורת עם תחילת המבצע לניטרול המנהרות שחפר חיזבאללה לתוך שטח ישראל. קודם לכן, עם קידום הרגיעה מול חמאס בעזה ופרישת ליברמן ממשרד הביטחון, הוא הצביע על האתגרים הביטחוניים שישראל עומדת מולם, הדורשים הקרבה.

מן העבר השני, חזר נסראללה בעבר לא אחת על כך שמשאת נפשו היא למות מות קדושים. מי שזוהי משאת נפשו לא מתכוון לנוח על זרי דפנה ולא לפרוש לגמלאות כדי להתפנות ללמוד משניות ב"כולל" שיעי כלשהו בארץ הארזים. מי שחדור באמונה כזאת עתיד ללכת אתה עד הסוף, עד שיעלה בסערה השמימה. על ידי כך הוא מבטיח לעצמו הנצחה של "שהיד" בפנתיאון הקדושים השיעים, וקברו יהיה מוקד של עלייה לרגל מרחבי העולם השיעי.

בשנים האחרונות גם חזר נסראללה בנאומיו על כך שבמערכה הבאה תינתן ללוחמיו פקודה לכבוש את הגליל. הדברים לא נאמרו סתם כדי להרים את המורל של אנשיו. הוא לבטח ידע לפרטי פרטים על מערך המנהרות ההתקפיות החודרות לשטח ישראל וידע על התוכניות המבצעיות של הארגון שהוא עומד בראשו.

יותר משנסראללה קשור באייתוללות, אלה קשורים בו, שכן, ביסוסה של הדוקטרינה המשיחית השיעית באיראן במאה ה–16 נעשה, בין השאר, על ידי מלומדים שיעים שהיגרו לאיראן ותפסו עמדות בכירות בשלטון.

המשיחיות השיעית עומדת בימים אלה מול המשיחיות היהודית־הנוצרית. גם נתניהו, למרות שאיננו איש דת, חדור אמונה משיחית. הוא רואה את עצמו כנושא שליחות היסטורית להצלת עם ישראל היושב בציון. הוא והימין קשורים בקשר הדוק, הן עם הימין המשיחי בארה"ב והן עם הימין הלאומני באירופה. נתניהו ינק את שליחותו ההיסטורית בבית אבא, ודברים שיונקים בילדות נחרתים בנפש עד כלות הנשמה. "עלינו להבין שבינינו ובין הערבים יש ניגוד תרבותי עמוק", אמר פרופ׳ בן־ציון נתניהו בראיון לפני שנים, והוסיף: "הציונות מיסודה היא תנועה מערבית. זוהי תנועה אשר חיה על גבול המזרח אך פניה תמיד למערב; במובן ידוע הציונות היתה תמיד עמדה קדמית של המערב במזרח. וכך היא גם היום: עמדה מול הנטיות הטבעיות של המזרח לחדור אל המערב ולשעבד אותו... הערבים רואים בנו יצור זר... הם חשים שאנו מסכנים את התרבות שלהם ואת הדת שלהם ואת מבנה החברה והמשטר שלהם. ועל כן הם מסמנים אותנו כמטרה".

במפגשיו עם מנהיגים מן המערב, לא אחת חוזר הבן בנימין על דברי האב בן־ציון ומדגיש ביתר שאת את שליחותה הקדושה של ישראל: "אנחנו קו החזית שמגן גם על אירופה", הצהיר בפני אורחו ובן־דמותו, ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה. בהקלטה שדלפה ממפגש עם מנהיגים אירופים בבודפשט נשמע נתניהו חוזר על המנטרה באוזני עמיתיו: "אנחנו עמדת מבצר של ערכים אירופיים באזור מאוד מאוד אפל".

אכן, זהו אזור מאוד אפל. מקור האופל הוא החיים לאורם של מיתוסים מן העבר. הרבה עבר יש באזור הזה ומרוב עבר קשה לראות את העתיד. נשאלת השאלה, האם הספירה לאחור לפרוץ עוד מלחמת חורבן, דם, יזע ודמעות החלה?
*
הארץ, 11.12.2018


***
For English, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת