ברית המשיחיות של נתניהו ונסראללה

אכן, זהו אזור מאוד אפל. מקור האופל הוא החיים לאורם של מיתוסים מן העבר. הרבה עבר יש באזור הזה ומרוב עבר קשה לראות את העתיד.

 

סלמאן מצאלחה ||

ברית המשיחיות של נתניהו ונסראללה


בשונה מקולות אחרים בתקשורת, אני מציע להאמין לדבריהם של מנהיגים משיחיים דוגמת ראש הממשלה בנימין נתניהו וחסן נסראללה מנהיג חיזבאללה. שכן, אנו ניצבים מול מנהיגים השקועים עמוק בתורת הנסתר.

"רב הנסתר על הגלוי", הדגיש נתניהו בהצהרתו לתקשורת עם תחילת המבצע לניטרול המנהרות שחפר חיזבאללה לתוך שטח ישראל. קודם לכן, עם קידום הרגיעה מול חמאס בעזה ופרישת ליברמן ממשרד הביטחון, הוא הצביע על האתגרים הביטחוניים שישראל עומדת מולם, הדורשים הקרבה.

מן העבר השני, חזר נסראללה בעבר לא אחת על כך שמשאת נפשו היא למות מות קדושים. מי שזוהי משאת נפשו לא מתכוון לנוח על זרי דפנה ולא לפרוש לגמלאות כדי להתפנות ללמוד משניות ב"כולל" שיעי כלשהו בארץ הארזים. מי שחדור באמונה כזאת עתיד ללכת אתה עד הסוף, עד שיעלה בסערה השמימה. על ידי כך הוא מבטיח לעצמו הנצחה של "שהיד" בפנתיאון הקדושים השיעים, וקברו יהיה מוקד של עלייה לרגל מרחבי העולם השיעי.

בשנים האחרונות גם חזר נסראללה בנאומיו על כך שבמערכה הבאה תינתן ללוחמיו פקודה לכבוש את הגליל. הדברים לא נאמרו סתם כדי להרים את המורל של אנשיו. הוא לבטח ידע לפרטי פרטים על מערך המנהרות ההתקפיות החודרות לשטח ישראל וידע על התוכניות המבצעיות של הארגון שהוא עומד בראשו.

יותר משנסראללה קשור באייתוללות, אלה קשורים בו, שכן, ביסוסה של הדוקטרינה המשיחית השיעית באיראן במאה ה–16 נעשה, בין השאר, על ידי מלומדים שיעים שהיגרו לאיראן ותפסו עמדות בכירות בשלטון.

המשיחיות השיעית עומדת בימים אלה מול המשיחיות היהודית־הנוצרית. גם נתניהו, למרות שאיננו איש דת, חדור אמונה משיחית. הוא רואה את עצמו כנושא שליחות היסטורית להצלת עם ישראל היושב בציון. הוא והימין קשורים בקשר הדוק, הן עם הימין המשיחי בארה"ב והן עם הימין הלאומני באירופה. נתניהו ינק את שליחותו ההיסטורית בבית אבא, ודברים שיונקים בילדות נחרתים בנפש עד כלות הנשמה. "עלינו להבין שבינינו ובין הערבים יש ניגוד תרבותי עמוק", אמר פרופ׳ בן־ציון נתניהו בראיון לפני שנים, והוסיף: "הציונות מיסודה היא תנועה מערבית. זוהי תנועה אשר חיה על גבול המזרח אך פניה תמיד למערב; במובן ידוע הציונות היתה תמיד עמדה קדמית של המערב במזרח. וכך היא גם היום: עמדה מול הנטיות הטבעיות של המזרח לחדור אל המערב ולשעבד אותו... הערבים רואים בנו יצור זר... הם חשים שאנו מסכנים את התרבות שלהם ואת הדת שלהם ואת מבנה החברה והמשטר שלהם. ועל כן הם מסמנים אותנו כמטרה".

במפגשיו עם מנהיגים מן המערב, לא אחת חוזר הבן בנימין על דברי האב בן־ציון ומדגיש ביתר שאת את שליחותה הקדושה של ישראל: "אנחנו קו החזית שמגן גם על אירופה", הצהיר בפני אורחו ובן־דמותו, ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה. בהקלטה שדלפה ממפגש עם מנהיגים אירופים בבודפשט נשמע נתניהו חוזר על המנטרה באוזני עמיתיו: "אנחנו עמדת מבצר של ערכים אירופיים באזור מאוד מאוד אפל".

אכן, זהו אזור מאוד אפל. מקור האופל הוא החיים לאורם של מיתוסים מן העבר. הרבה עבר יש באזור הזה ומרוב עבר קשה לראות את העתיד. נשאלת השאלה, האם הספירה לאחור לפרוץ עוד מלחמת חורבן, דם, יזע ודמעות החלה?
*
הארץ, 11.12.2018


***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים