16 בספטמבר 2014

דיכוי ראש

ראשים מתגלגלים - היסטוריית הראשים הערופים

סלמאן מצאלחה || דיכוי ראש

אירוע שהתרחש לפני שנה וחצי במלחמת העדות הניטשת בסוריה סימל את אשר עתיד לקרות בהמשך. כוחות אסלאמיסטים השתלטו על העיר אל-מערה בצפון מערב סוריה ולא פסחו על מתן טיפול לפסל של משורר ערבי נודע, אבו אל-עלאא אלמערי, מן המאה ה-11. משורר-פילוסוף זה הביע לא אחת בשיריו ספקות באשר לדתות: ״עורו עורו, הו פתאים! הן כל דתותיכם מעשי הונאה ונְכָלִים של הקדמונים.״

האסלאמיסטים שכבשו את העיר לא הסתפקו בניפוץ הפסל שעמד במקום עשרות שנים, אלא כרתו את ראש הברונזה שלו. הראש המפוסל שניתז בעיר הוא האקדח שהופיע במערכה הראשונה של המלחמה באיזור המוכה דתות וכתות. מכאן, הדרך היתה קצרה להופעתו של ארגון דאע״ש ולפשעים שהוא מבצע, כגון עריפת ראשים בשר-ודם, בדרך להקמת ח׳ליפות אסלאמית.

חסידי דאע״ש, בדומה לכל התנועות האסלאמיות, שואפים להחזיר עטרה מוסלמית לישנה ולייסד מדינה המתנהלת לפי כללים שהיו נוהגים בראשית האסלאם. זוהי תקופה שנתפסת בעיניהם כתקופת הזוהר והטוהר הבראשיתי של האסלאם. אולם אין שקר גדול מזה. שכן, הטוהר, כביכול, היה רחוק מהמדינה הזו כמרחק מזרח ממערב. שלושה מתוך ארבעת הח׳ליפים הראשונים אחרי מוחמד לא מתו מוות טבעי כלל וכלל. הם היו מטרה למתנקשים שנעצו בהם פגיונות והם נפלו על הארץ מתבוססים בדמם.

כך, עוד מראשית האסלאם, נסללה הדרך למלחמת הירושה העקובה מדם ולמלחמות האינסופיות על השלטון השבטי והעדתי בעולם הערבי והמוסלמי.

הנה עדות ראיה על הראשים המתגלגלים בהיסטוריה המוסלמית. ההיסטוריון אל-מסעודי (נ. 957 לספירה) מדווח מפי איש שנכח בבית הממשל המוסלמי בעיר אל-כופה שבעיראק: ״ראיתי את ראשו של אל-חוסיין [נכדו של מוחמד ובנו של עלי מייסד השיעה] כשהובא והונח בבית הממשל באל-כופה בפני עובייד אללה בן זיאד. לאחר מכן, ראיתי את ראשו של עובייד אללה בן זיאד שהובא והונח באותו מקום בפני אלמוח׳תאר. אחרי כן, ראיתי את ראשו של אלמוח׳תאר שהובא והונח בפני מוסעב בן אלזובייר. לאחר מכן, ראיתי את ראשו של מוסעב בן אלזובייר שהובא והונח באותו מקום בפני עבד אלמלכּ.״

אפשר להוסיף עוד ולספר גם על מעלליו של ח׳אלד בן אל-ווליד, המפקד המוסלמי ה״מהולל״ מימי ראשית האסלאם, שלא בחל להורות על הרג שבויים ולהשתמש בראשיהם הערופים, כולל ראשו של המשורר מאלכ בן נוירה, כעין אבנים כדי לשְפּוֹת עליהם קדרות הבישול לצבאו, כפי שדווח לנו ההסטוריון אלטברי.

לא זו אף זו: גם לנביא מוחמד, כך מספרת מסורת אחרת שאותה מצטט אלטברי, הוגש ראשו הערוף של אחד מגדולי מתנגדיו, הוא אבו ג׳הל. כאשר הונח הראש הערוף בפניו הוא בירך על המוגמר ונשא תפילה לאללה.

אם כך נגזר גורלם של ערבים ומוסלמים בידי ערבים ומוסלמים, אין לתמוה על סרטוני עריפות הראשים שמפיץ דאע״ש. שכן, עריפת ראשים של כופרים לא תיחשב עבירה על הקוד הדתי. זאת ועוד, במונח ״כופרים״, לפי פוסקי ההלכה המוסלמית, נכללים כל מי שאינם מוסלמים, כולל גם נוצרים ויהודים.

משום כך, אין לתמוה על שתיקת הכבשים של מוסד אל-אזהר, ההתאחדות העולמית של חכמי הסונה וכל שאר ״החכמים״. איש מהם לא פצה פה ולא הוציא שום פסק הלכה שקובע שהפשעים שמבצע דאע״ש מנוגדים לאסלאם.

העולם הערבי זקוק למהפכה שונה מזו שהתרחשה ב״אביב הערבי״. עולם זה זקוק להחלפת הדיסק הקשיח שבו מותקנת מערכת הפעלה אפלה היונקת מעולם פראי של עבר שבטי שהורס כל חלקה טובה. לכן, אפשר לומר שרק הופעתו של אתאטורק ערבי תוכל להציל את הערבים והמוסלמים מעצמם.
***
גירסה של המאמר התפרסמה ב: דעות-הארץ, 16 בספטמבר 2014
שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים