עמירה הס || שאלות למנהיגי חמאס

אז מה בעצם השגתם?

לולא אסר צה"ל על כניסתנו לרצועה ולו הסכימו בכירי התנועה האיסלאמית להתראיין לתקשורת הישראלית, זה מה שהייתי שואלתעמירה הס ||

שאלות למנהיגי חמאס

1. האם אתם דבקים בעמדה שהמלחמה האחרונה הסתיימה בניצחונכם?

2. ניצחון פלסטיני או ניצחון החמאס?

3. הצלחתם לבלבל את הצבא החזק באזור. זהו הניצחון?

4. לתיירות הישראלית נגרמו הפסדים. תקציב החינוך הישראלי יקוצץ. תקציב הביטחון יעלה. ביישובי עוטף עזה מתוסכלים, חשים נבגדים וחסרי ביטחון. אם זהו הניצחון, האם ולמה המחיר ששילמו עזה ותושביה כדאי?

5. ידעתם מראש שהמערב ירוץ ויבטיח לשלם את מחיר השיקום של עזה ותושביה לאחר ההרס שגרמה ישראל. זה מה שהוא עושה מאז 1994 (גם בגדה), קצת מטעמים הומניטריים ובעיקר משיקולים פוליטיים: כדי להשאיר את הרשות הפלסטינית במקומה (בתפקיד סוכנת השיקום) וכדי שמערכת האיזונים עם ישראל לא תזדעזע יתר על המידה. לולא ידעתם שהמערב והאו"ם יתגייסו לשיקום — האם הייתם פועלים בדיוק כפי שפעלתם?

6. אתם שומרים לעצמכם את הזכות לבחור בדרך המלחמה (המאבק המזוין) בשביל הפלסטינים, אבל על כל משימה אזרחית שיש לבצע אתם עונים: זהו תפקיד ממשלת הפיוס. אין פה סתירה וצביעות?

7. דמי השכירות ברצועה עלו, בגלל הירידה בהיצע (בתים שישראל הרסה) והפיכתם של כ–100 אלף בני אדם לפחות לחסרי בית. עלו גם שיעורי העוני והאבטלה. מהי התוכנית שלכם להורדתם?

8. כושר הלחימה של לוחמיכם השתפר לעומת 2008–2009 (אם כי גם אז התפארתם בכושר לחימה זה, ולא שיכנעתם אף אחד חוץ מנאמני חמאס). ברור שלמדתם משגיאות והקדשתם זמן רב לאימונים צבאיים. האם שיפור כושר הלחימה ושכלול הנשק שבידיכם הפכו מאמצעי למטרה, ולכן משהושגו — אתם רואים בכך ניצחון?

9. אמרתם שהסכם הפסקת האש עם ישראל הוא הישג גדול. מה יש בו, בדיוק, שגורם לו להיות כזה הישג? אנחנו, ההדיוטות, לא הצלחנו להבין. בינתיים הסגר לא הוסר וישראל לא מתכוונת להסירו, חיל הים הישראלי ממשיך לירות על דייגי עזה ולעצור אותם בצאתם להתפרנס מהים ותושבי עזה חיים באותו כלא שבו כולאת אותם ישראל כבר כעשרים שנה.

10. למה ויתרתם על הדרישה המקורית לערבויות בינלאומיות כדי שישראל תעמוד בהתחייבויותיה?

11. המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות וסקרי דעת קהל מצא בסקר אחרון שתמיכת הפלסטינים בכם זינקה. האם לדעתכם התוצאות היו דומות גם לולא הצלחתם לפטור את עצמכם מראש מעולה של האחריות לשיקום אזרחי ולהטיל אותה על ממשלת הפיוס, שיוצאת לגמרי נעבעך במדגם?

12. מעמדכם לפני המלחמה היה בשפל. הזהו ניצחונכם — שהתמיכה בכם זינקה אל על?

13. האם כששקלתם אם להיכנס להסלמה צבאית (לדעתי אתם וישראל גם יחד בחרתם בכיוון ההסלמה הצבאית, לא רק ישראל) — עמד לנגד עיניכם הסיכוי הסביר שמעמדכם הציבורי ישתקם, כפי שהוא משתקם תמיד אחר מערכות צבאיות?

14. לפי הסקר, 43% מתושבי הרצועה שתחת שלטונכם רוצים להגר (20% רוצים להגר מהגדה המערבית). האם אתם מתנערים מאחריות לשיעור גדול זה של יורדים בפוטנציה?

15. הצגתם את ההתנתקות (פינוי ההתנחלויות ברצועה) כניצחון הדרך הצבאית שלכם. אבל מה שקרה זה ניתוק עזה מהגדה המערבית, מטרה שהיתה עמוד התווך של מדיניות ישראל מאז 1990. הדרך הצבאית שלכם רק עזרה לכוונה המקורית של ישראל להנהיג בעזה משטר אחר, שונה ונפרד מזה שבגדה המערבית. מה התשובה שלכם לזה?

16. בגלל ההתנתקות ישראל מרשה לעצמה לשקר שנגמר כיבוש הרצועה (מה שאינה מרשה לעצמה לטעון לגבי הגדה). לכן, כפי שנהגה בהתקפותיה נגד לבנון הריבונית, גם ברצועה היא חוצה גבולות ועוברת קווים אדומים: הורסת, כותשת והורגת בלי חשבון. האם אין זו חובתכם להביא בחשבון עובדה זו, שלכובש המתיימר להיות מותקף אין אלוהים?

17. אתם טוענים (בצדק, לדעתי) שדרך המו"מ של אש"ף ואבו מאזן הוכיחה את אפסותה וכישלונה. עובדה: הבנק העולמי זועק שבלי שטח C אין כלכלה פלסטינית, וישראל מצפצפת. היא ממשיכה לבזוז אדמות, להרוס בתים פלסטיניים. הצבא והמשטרה בשלהם: הורגים מפגינים צעירים ומבוגרים שאינם מסכנים את חיי חמושיהם. ירושלים המזרחית היא שכונת עוני אחת גדולה. מה אתם מציעים לעשות במקום מו"מ?

18. גילה של הדרך הצבאית והמיליטריזציה שבה בחרתם מאז שנות התשעים הוא יותר משנות המו"מ. מה היא השיגה? באינתיפאדה הראשונה דחפתם לשימוש בנשק חם, אבל בשטחים הכבושים בלבד. אחרי הטבח שביצע ד"ר ברוך גולדשטיין בחברון בפברואר 1994 עברתם לפיגועי התאבדות נגד אזרחים בישראל. בשנות האלפיים קפצתם שלבים רבים במיליטריזציה ועברתם לשכלול הרקטות. ובכל זאת הכל גרוע משהיה: השטח הפלסטיני מפוצל יותר. לא רק ההתנחלויות, גם הפערים הכלכליים אצל הפלסטינים התרחבו. הייאוש גדול. אז אולי המסקנה היא שגם הדרך החמושה שלכם הוכיחה את כישלונה ואפסותה?

*

פורסם: הארץ, 14 בספטמבר 2014

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים