התפוח שלא נפל מהעץ

גם על המזרחים אינו פוסח -

נתניהו יודע שה"מזרחים" תמיד יקנו ממנו את הסחורה שמוטבע עליה תו תקן של שנאת ערבים.

סלמאן מצאלחה ||

התפוח שלא נפל מהעץ


"את קולות המצביעים המזרחים אתה לא תקבל אף פעם, רק אני יודע להביא אותם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר, המזרחי, משה כחלון. את הדברים גילה נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". ראש הממשלה אף חשף בפני בן שיחו את הסוד שמאחורי קביעתו: "אני יודע את מי הם שונאים: הם שונאים את הערבים. ואני יודע להביא להם את הסחורה".

את התואר "בני עדות המזרח" המציאו הציונים האשכנזים, שהקימו את המדינה והדביקו אותו ליהודים יוצאי ארצות ערב. כל ההוויה החברתית־התרבותית של ה"מזרחים" האלה היא הוויה ערבית מגוונת, המשתרעת מקזבלנקה עד בגדאד, מדמשק עד צנעא.

על רקע המלחמות והמתיחות הלאומית המתמשכת בין ישראל לסביבה הערבית, ה"מזרחים" מצאו את עצמם בקונפליקט מובנה. משום כך הם מיהרו לאמץ אל לבם את התואר הזה, בניסיון לברוח מן המורשת הערבית שלהם. זאת ועוד, באין דרך להיבדל מהערבים מבחינת המראה הפיזי, הם מצאו מפלט בדת, אם במגבעות מזרח אירופיות דוגמת אנשי ש"ס, ואם בכיפות על הראש ומגיני דוד המשתלשלים על החזה.

כמו הכלכלה, גם השוק הפוליטי מתנהל לפי היצע וביקוש. כאיש מכירות ממולח למד ראש הממשלה לעשות הון מה"סחורה" שהוא מוכר להמונים. הוא יודע שבתקופות מתח ביטחוני או ברגעי משבר עולה הביקוש לשנאת ערבים ושמאלנים. כך ידע בעבר לנצל את ההזדמנות שנקרתה לפניו וללחוש על אוזנו של המקובל ה"מזרחי" יצחק כדורי: "השמאל שכחו מה זה להיות יהודים".

מפעל השנאה של נתניהו אינו מסתפק במוצרים נגד הערבים. היהודים ה"מזרחים" צריכים לזכור שהוא אינו פוסח גם עליהם: ״אנחנו האירופים עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם, המרוקאים, שלא ניראה שמנים״, הטיחה שרה נתניהו במני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה.

כדי להבין לעומק את התנהלותו של ראש הממשלה צריך לחזור אל כור מחצבתו. אפשר לתמצת את דרכו בדברים שאמר אביו, פרופ׳ בן־ציון נתניהו, בראיון לארי שביט: "עלינו להבין שבינינו ובין הערבים יש ניגוד תרבותי עמוק. הציונות מיסודה היא תנועה מערבית. זוהי תנועה אשר חיה על גבול המזרח, אך פניה תמיד למערב" ("אין דבר כזה עם פלסטיני", "הארץ", 18.9.1998)

דומה כי הבן הפנים את הדברים היטב. השפעתם ניכרת בכל צעד שלו. "במציאות המקפת אותנו, הרעיון של שלום אמת הוא אשליה. זוהי הנחה דמיונית שאין לה שום יסוד במציאות״, אמר פרופ׳ נתניהו באותו ראיון. תפישה זו היא שמנחה את ראש הממשלה מאז שנכנס לתפקידו. הוא רוצה לנהל את הסכסוך, לא לפתור אותו. הניהול מבטיח רמה מסוימת של מתח לאומי, שמשרת את הימין. על רקע המתח תמיד אפשר לשלוף את ״הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפי״, ותמיד אפשר לפרוט על נימי ה״כבוד״ השבטי־הלאומי.

אכן, נתניהו יודע שה"מזרחים" תמיד יקנו ממנו את הסחורה שמוטבע עליה תו תקן של שנאת ערבים. השבטיות הערבית־המוסלמית האנטי־יהודית, מן הצד השני, רק מחריפה את הסבך שבו כולנו שקועים עד צוואר.
*
הארץ, 19.02.2016שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים