19 בפברואר 2016

התפוח שלא נפל מהעץ

גם על המזרחים אינו פוסח -

נתניהו יודע שה"מזרחים" תמיד יקנו ממנו את הסחורה שמוטבע עליה תו תקן של שנאת ערבים.

סלמאן מצאלחה ||

התפוח שלא נפל מהעץ


"את קולות המצביעים המזרחים אתה לא תקבל אף פעם, רק אני יודע להביא אותם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר, המזרחי, משה כחלון. את הדברים גילה נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". ראש הממשלה אף חשף בפני בן שיחו את הסוד שמאחורי קביעתו: "אני יודע את מי הם שונאים: הם שונאים את הערבים. ואני יודע להביא להם את הסחורה".

את התואר "בני עדות המזרח" המציאו הציונים האשכנזים, שהקימו את המדינה והדביקו אותו ליהודים יוצאי ארצות ערב. כל ההוויה החברתית־התרבותית של ה"מזרחים" האלה היא הוויה ערבית מגוונת, המשתרעת מקזבלנקה עד בגדאד, מדמשק עד צנעא.

על רקע המלחמות והמתיחות הלאומית המתמשכת בין ישראל לסביבה הערבית, ה"מזרחים" מצאו את עצמם בקונפליקט מובנה. משום כך הם מיהרו לאמץ אל לבם את התואר הזה, בניסיון לברוח מן המורשת הערבית שלהם. זאת ועוד, באין דרך להיבדל מהערבים מבחינת המראה הפיזי, הם מצאו מפלט בדת, אם במגבעות מזרח אירופיות דוגמת אנשי ש"ס, ואם בכיפות על הראש ומגיני דוד המשתלשלים על החזה.

כמו הכלכלה, גם השוק הפוליטי מתנהל לפי היצע וביקוש. כאיש מכירות ממולח למד ראש הממשלה לעשות הון מה"סחורה" שהוא מוכר להמונים. הוא יודע שבתקופות מתח ביטחוני או ברגעי משבר עולה הביקוש לשנאת ערבים ושמאלנים. כך ידע בעבר לנצל את ההזדמנות שנקרתה לפניו וללחוש על אוזנו של המקובל ה"מזרחי" יצחק כדורי: "השמאל שכחו מה זה להיות יהודים".

מפעל השנאה של נתניהו אינו מסתפק במוצרים נגד הערבים. היהודים ה"מזרחים" צריכים לזכור שהוא אינו פוסח גם עליהם: ״אנחנו האירופים עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם, המרוקאים, שלא ניראה שמנים״, הטיחה שרה נתניהו במני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה.

כדי להבין לעומק את התנהלותו של ראש הממשלה צריך לחזור אל כור מחצבתו. אפשר לתמצת את דרכו בדברים שאמר אביו, פרופ׳ בן־ציון נתניהו, בראיון לארי שביט: "עלינו להבין שבינינו ובין הערבים יש ניגוד תרבותי עמוק. הציונות מיסודה היא תנועה מערבית. זוהי תנועה אשר חיה על גבול המזרח, אך פניה תמיד למערב" ("אין דבר כזה עם פלסטיני", "הארץ", 18.9.1998)

דומה כי הבן הפנים את הדברים היטב. השפעתם ניכרת בכל צעד שלו. "במציאות המקפת אותנו, הרעיון של שלום אמת הוא אשליה. זוהי הנחה דמיונית שאין לה שום יסוד במציאות״, אמר פרופ׳ נתניהו באותו ראיון. תפישה זו היא שמנחה את ראש הממשלה מאז שנכנס לתפקידו. הוא רוצה לנהל את הסכסוך, לא לפתור אותו. הניהול מבטיח רמה מסוימת של מתח לאומי, שמשרת את הימין. על רקע המתח תמיד אפשר לשלוף את ״הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפי״, ותמיד אפשר לפרוט על נימי ה״כבוד״ השבטי־הלאומי.

אכן, נתניהו יודע שה"מזרחים" תמיד יקנו ממנו את הסחורה שמוטבע עליה תו תקן של שנאת ערבים. השבטיות הערבית־המוסלמית האנטי־יהודית, מן הצד השני, רק מחריפה את הסבך שבו כולנו שקועים עד צוואר.
*
הארץ, 19.02.2016
שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים