הבחירות בישראל כפסטיבל גזעניאיפה רבין ואיפה גנץ -

כל עוד הדברים מתנהלים במגרש השבטי, האתני, הדתי, לא תצמח תקווה במקומותינו.


סלמאן מצאלחה ||

הבחירות בישראל כפסטיבל גזעני


ההיסטוריה, רבותי, חוזרת. אותו האיש שעמד בנובמבר 1995 על המרפסת בכיכר ציון והסית נגד ראש הממשלה יצחק רבין עומד בימים אלה על כל מרפסות הרשתות החברתיות הנקרות בדרכו כדי לחזור על אותה מנטרה. בימים ההם זעקו אנשי הימין בגרון ניחר, ובראשם אותו האיש, שאין לרבין רוב יהודי למימוש מדיניותו. וכל זאת מפני שממשלת רבין נשענה על רוב חוסם, שכלל חברי כנסת ערבים מהאופוזיציה.

דבר לא השתנה מאז. לאמיתו של דבר, המצב הלך והורע. האיש שעלה לשלטון בעקבות רצח רבין הפנים את הדרך לזכות לרוב בבחירות, ודומה שהוא לא מתכוון להחליף את הסוס הגזעני המנצח. הוא אולי לא יגיד "ערבים", כי הרי עדיין יש  זן מסוים של ערבים שמצביע לו בבחירות. לכן את סיסמת הקרב נגד הערבים הנוהרים הוא יחליף בחרוז המתבקש: או ביבי או טיבי.

בחברה גזענית, הרואה בכל ערבי "אחמד", הרי שח"כ טיבי, שגם שמו אחמד, מתאים לגזענים כמו כפפה ליד. זוהי יד המגואלת לא רק בגועל, אלא גם במועל. האיש הרע הזה, הלופת את צוואר ישראל עד חנק כבר שנים רבות ולא משאיר לה אוויר לנשימה, אינו מתכוון להפוך את עורו ולא את חברבורותיו הגזעניות.

ומה עושה האופוזיציה? ומה עושה בנימין האחר העומד בראשה ומתיימר להחליף את השלטון הרע? הוא נופל שוב ושוב לאותו בור גזעני שכורה לו בנימין הראשון, והוא ממהר להתנער מכל קשר וכל אפשרות לשיתוף פעולה עם ה"אחמדים" ה"לא־נחמדים" ברשימה המשותפת. לרבין, בשונה מאלה המתיימרים להחליף את בנימין נתניהו היום, היה האומץ המוסרי לקרוא לילד בשמו. רק ימים ספורים לפני הרצח בכיכר בתל אביב הוא אמר, שהדרישה ל"רוב יהודי" היא גזענית.

אלם מוסרי נופל בימים אלה על האופוזיציה הטוענת לכתר. שום אמירה בעלת ערך אזרחי ומוסרי לא נשמעת ברבים נגד מסע השיסוי הגזעני מבית מדרשו של נתניהו וחבר מרעיו.

במצב עניינים כזה, האם אפשר לנהל שיח אזרחי ישראלי אמיתי? התשובה לכך שלילית. הרי בני גנץ וחבורת הגנרלים והלפידים מסביבו לא ניחנו בחושים של מנהיגים זקופי קומה מבחינה מוסרית. המוסר היחיד שהם מכירים הוא סוג של דג, אולי. לכן הם ממלאים את פיהם מים לנוכח מופעי האימים של הגזענים.

לכן טועה גם גדעון לוי, הסבור כי הגדלת כוחה של הרשימה המשותפת תביא לשינוי כלשהו. "רק מפגן כוח גדול ומרשים של ערביי ישראל ישכנע את הישראלים, שאין להם ברירה אלא לשתף אתכם", כותב לוי ("הארץ", 13.2).

"רק מפגן כוח בבחירות יוכל לציונות", מוסיף לוי להטעות את קוראיו, היהודים והערבים. מפגן כוח בבחירות? נניח שהרשימה המשותפת תגיע ל–15 ואולי אף ל–20 מנדטים. כיצד תשנה תוצאה כזאת את המציאות הציונית הגזענית? תוצאה כזאת רק תחזק את הקריאה לממשלת אחדות לאומית, נטולת ערבים. צבי האוזר יישב עם ערבים? יועז הנדל ישתף ערבים? משה יעלון יישב עם ערבים? זאת עוד בדיחה גרועה מבית מדרשה של הציונות.

כל עוד הדברים מתנהלים במגרש השבטי, האתני, הדתי, לא תצמח תקווה במקומותינו. רק מפלגה ישראלית — לא יהודית ולא ערבית — שתציב בראש סדר העדיפויות את הפרדת הדת מהמדינה, שבראש מעייניה יהיה שוויון אזרחי, רק היא ראויה לקבל את קול הבוחר.

בצער רב וביגון קודר אפשר להודיע, שמפלגה כזאת עדיין איננה קיימת בישראל. לכן מה שהיה הוא מה שיהיה בעתיד הנראה לעין, ואף גרוע יותר.
*
הארץ, 20.2.2020

For English, press here


שיתופים:

תגובה 1:

 1. שלום מר מסאלחה
  אני לא יודע אם אתה יודע כמה אתה צודק"
  נאזם בדר

  השבמחק

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת