18 במרץ 2011

על עורו וחברבורותיו של נתניהו


סלמאן מצאלחה


על עורו וחברבורותיו של נתניהו


בעקבות הצבעת גרמניה במועצת הבטחון בעד גינוי ההתנחלויות בשטחים הכבושים יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו שיחת בירור, ליתר דיוק טרוניה, עם הקנצלרית אנגלה מרקל. סביר להניח, כי בשיחה הוא ניסה לשחק שוב על רגשי הגרמנים והביע באוזניה אכזבה עמוקה מהצבעת גרמניה. זו, כנראה, הסיבה לכך שהקנצלרית רתחה מזעם והשיחה ביניהם הגיעה לטונים צורמים, כפי שדווחה התקשורת.


"אשא נאום מדיני חדש בתוך שבועיים-שלושה", ניסה נתניהו להתגונן ולהפיג מעט את המתח שעלה בשיחה. והנה, לא שבוע אחד חלף ולא שבועיים מאז ההבטחה שנתן לה. שבועות חלפו מאז ואין נאום, אין מדיני ואין חדש, לא תחת השמש ואף לא תחת השמשיה של נתניהו.

בימים אלה מרבים לדווח באמצעי התקשורת על כך שראש-הממשלה עמל בקדחתנות על נאום מדיני חשוב, בר-אילן 2 קוראים לו, שהוא אמור לשאת בפני שני בתי הנבחרים בארה"ב. ובכן, פעם נוספת בורח נתניהו אל מגרש המשחקים החביב עליו - אמריקה. שם באמריקה, הוא מקווה, יטילו בני-בריתו הרפובליקנים או האוונגליסטים הסהרוריים את כל כובד משקלם ויהוו עבורו קהל אוהדים מחריש אוזניים במגרש "הבית" שלו. הוא מניח כי השופט אובמה, שעיניו נשואות עכשיו לקדנציה שניה, יעלים עין מן העבירות הבוטות שהוא, נתניהו, מבצע על כל צעד ושעל על כר הדשא הפוליטי במזרח התיכון.

מה כבר הוא יכול למכור שם באמריקה? עוד אנגלית מצועצעת שתיקרא, משום מה, נאום מדיני חשוב. הפתגם הערבי אומר: כל הגדל על דבר-מה בבית אביו ואמו הוא עתיד להזדקן עימו. כלומר קשה, ואולי אף בלתי אפשרי, שאנשים יהפכו את עורם ויפנו עורף לכל החינוך שקיבלו מהוריהם או מסביבתם הקרובה. האם, אחרי כל השנים האלה עם החינוך שקיבל, יש לנתניהו הרצון, הכלים והעוז למחוק את כל חברבורות האידיאולוגיה שקיבל בבית-אבא?

אין מה לצפות מן מנאום בר אילן 2. כפי שבר-אילן הקודם היה אך ורק אחיזת עיניים, אפשר לנחש מה מחכה לנו בנאום החדש. על הנאום הראשון סיפרו לנו, כי עד אחר הצהריים היו שלוש גרסאות לנאום, ורק זמן קצר לפני שעלה לנאום הוא בחר בגרסה אחת מבין השלוש.

מה כבר אמר בבר-אילן 1 שגרם לרבים לקנות ממנו את הסחורה הפגומה? מדינה פלסטינית מפורזת? מדינה איפה, מתי, על איזה שטח? צריך לזכור, בנאום בר-אילן ההוא אמר נתניהו גם: "אמרתי לאובמה - אם נסכים על המהות, הטרמינולוגיה לא תהווה בעיה". אכן, הטרמינולוגיה איננה הבעיה.

ובכן, המהות היא היא הבעיה אצל נתניהו. ומהי המהות הזאת? התשובה נמצאת בפתגם הערבי שהובא לעיל. אני נוטה יותר להאמין לדבריו של האבא, בן ציון נתניהו, אביו של ראש-הממשלה. שכן, בשיחה עם ערוץ 2 הוא חשף דבר מה על צפונות ליבו של הבן: "בנימין לא תומך במדינה פלסטינית, אלא רק בתנאים שהערבים לא יקבלו לעולם. שמעתי זאת ממנו", סיפור נתניהו האבא.

אם כן, זוהי המהות הבעייתית שחוסמת כל דרך לפתרון הסיכסוך. מהות בעייתית זו איננה נחלתו של נתניהו בלבד. היא נחלת הממשלה כולה על שלל מפלגות הקואליציה, כמו גם מפלגות שנמצאות באופוזיציה.

עכשיו, איזה מוצר חדש, ללא פגם, הוא יכול למכור לאובמה בנאומו החדש? על ענין כגון דא אפשר לחזור ולהעמיק במאמר הפתגם. ובפרפרזה על דבר הנביא, אפשר לומר גם: היהפוך ביבי עורו ונתניהו חברבורותיו?
*
_________________

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים