הפתרון: לקחת את הדרכון

די, אם כן, להסתתר מאחורי מלל תפל. הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו: הכיבוש בפלסטין איננו רק כיבוש ישראלי — זהו כיבוש מערבי; אירופי, אמריקאי, רוסי ועוד.

סלמאן מצאלחה || הפתרון: לקחת את הדרכון


האמת צריכה להיאמר. לו המערב, בהנהגת ארה״ב, רצה באמת ובתמים להביא לסיום הכיבוש הישראלי ולפתרון הסכסוך הישראלי־הפלסטיני, הוא היה עושה זאת מזמן. בארגז הכלים של העולם המערבי יש אמצעים מאוד אפקטיביים שיכולים לשנות את המצב.

תחת שימוש באמצעים הללו, מה אנו מקבלים? מבול של הצהרות. שוב ושוב משמיעים מנהיגי המערב את אותו מלל צבוע המגדיר את ההתנחלויות בשטחים הכבושים כבלתי חוקיות וכמכשול לשלום. גילן של ההצהרות האלה הוא כגיל הכיבוש הישראלי — מאז יוני 67' ועד עצם היום הזה.

העולם לא למד שהצהרות חסרות שיניים לא יעצרו את שוד הנדל״ן המתקרא ״התיישבות יהודית בארץ־ישראל״. כל ההצהרות שהושמעו במרוצת השנים לא הורידו ולו קרוואן ציוני אחד מגבעה פלסטינית כלשהי. לאורך שנות הכיבוש שימשו ההצהרות משככי כאבים לגוף הנמצא במצב אנוש.


די, אם כן, להסתתר מאחורי מלל תפל. הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו: הכיבוש בפלסטין איננו רק כיבוש ישראלי — זהו כיבוש מערבי; אירופי, אמריקאי, רוסי ועוד. לכן, התביעה הפלסטינית צריכה להיות מופנית אל העולם המערבי כולו: הפסיקו למכור לנו מתק שפתיים שאין מאחוריו דבר. הגיע הזמן לבקש מהעולם שינקוט צעדים אופרטיביים, שבכוחם לחבר את הפרק האחרון של הסימפוניה הבלתי גמורה של הכיבוש הישראלי הבלתי מוסרי.

אין צורך בחרם אקדמי על ישראל, ולא בחרם על מוצרים מההתנחלויות. צעדים כאלה לא יביאו לסיום הכיבוש. יש דרכים אפקטיביות יותר להשגת המטרה הנכספת. הן יביאו לפירוקו של מפעל ההתנחלויות בתוך זמן קצר.

באחרונה פורסם כי ספרד שוקלת להעניק אזרחות לצאצאיהם של היהודים שגורשו מספרד בתקופת האינקוויזיציה. הפרסום עורר התעניינות רבה בקרב צאצאים בפוטנציה מקרב ציבורים רחבים בישראל. אולם אליה ספרדית וקוץ בה. שכן, לפני זמן פורסמה עוד ידיעה חשובה, שחשפה את קיומה של הוראה פנימית באגף כוח אדם בצה״ל, המזהירה ישראלים שנושאים דרכון ספרדי.

בצה״ל מזהירים, לפי הידיעה שפורסמה באפריל בעיתון זה, כי "אדם בעל אזרחות כפולה, ישראלית־ספרדית, או אזרח ספרדי שהינו תושב קבוע בארץ המשרת בצבא זר ודבר שירותו הגיע לידיעת שלטונות ספרד, עלול לאבד את אזרחותו הספרדית ואף צפוי להיענש על פי החוק הספרדי". לכן, ומכיוון שהצבא דואג לאזרחיו, הוא מאפשר לצעירים "הספרדים־הישראלים" מבין חייבי הגיוס לבקש לדחות בשנתיים את השירות, תקופה שאחריה יוכלו להגיש בקשה חדשה, עד שבסופו של דבר יקבלו פטור משירות צבאי בכלל.

ישראלים רבים מחזיקים כיום באזרחות כפולה, וסביר להניח, כי רבים מאוד מה״פטריוטים״ ו״זקופי הקומה״ מבין יושבי ההתנחלויות שמעבר לקו הירוק מחזיקים בדרכון זר. זוהי עוד הוכחה לכך שהכיבוש בפלסטין איננו ישראלי נטו, כי אם כיבוש בינלאומי לכל דבר ועניין.

ובכן, הנה מזומנת לפנינו דרך מאוד אלגנטית לפירוק ההתנחלויות וסיום הכיבוש הישראלי בפלסטין. נחוצה לשם כך רק החלטה מינהלית פשוטה של מדינות המערב: לדרוש מכל מי שמחזיק בדרכון שלהן לפנות את אותם מקומות שהם ״מכשול לשלום״, כהגדרתן. אותן מדינות צריכות להוסיף אזהרה, כי מי שימשיך להתגורר ב״מכשולי השלום״ יאבד את אזרחותו. או אז נראה כיצד כל ה״פטריוטים״, חסידי ההתיישבות ו״זקופי הקומה הלאומית״ אורזים את מיטלטליהם וחוזרים אל גבולות ישראל המוכרים על ידי העולם. מכאן, הדרך לסיום הכיבוש תהיה קצרה מאוד.
*
פורסם: הארץ, 22 באוקטובר 2014

***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים