22 באוקטובר 2014

הפתרון: לקחת את הדרכון

די, אם כן, להסתתר מאחורי מלל תפל. הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו: הכיבוש בפלסטין איננו רק כיבוש ישראלי — זהו כיבוש מערבי; אירופי, אמריקאי, רוסי ועוד.

סלמאן מצאלחה || הפתרון: לקחת את הדרכון


האמת צריכה להיאמר. לו המערב, בהנהגת ארה״ב, רצה באמת ובתמים להביא לסיום הכיבוש הישראלי ולפתרון הסכסוך הישראלי־הפלסטיני, הוא היה עושה זאת מזמן. בארגז הכלים של העולם המערבי יש אמצעים מאוד אפקטיביים שיכולים לשנות את המצב.

תחת שימוש באמצעים הללו, מה אנו מקבלים? מבול של הצהרות. שוב ושוב משמיעים מנהיגי המערב את אותו מלל צבוע המגדיר את ההתנחלויות בשטחים הכבושים כבלתי חוקיות וכמכשול לשלום. גילן של ההצהרות האלה הוא כגיל הכיבוש הישראלי — מאז יוני 67' ועד עצם היום הזה.

העולם לא למד שהצהרות חסרות שיניים לא יעצרו את שוד הנדל״ן המתקרא ״התיישבות יהודית בארץ־ישראל״. כל ההצהרות שהושמעו במרוצת השנים לא הורידו ולו קרוואן ציוני אחד מגבעה פלסטינית כלשהי. לאורך שנות הכיבוש שימשו ההצהרות משככי כאבים לגוף הנמצא במצב אנוש.


די, אם כן, להסתתר מאחורי מלל תפל. הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו: הכיבוש בפלסטין איננו רק כיבוש ישראלי — זהו כיבוש מערבי; אירופי, אמריקאי, רוסי ועוד. לכן, התביעה הפלסטינית צריכה להיות מופנית אל העולם המערבי כולו: הפסיקו למכור לנו מתק שפתיים שאין מאחוריו דבר. הגיע הזמן לבקש מהעולם שינקוט צעדים אופרטיביים, שבכוחם לחבר את הפרק האחרון של הסימפוניה הבלתי גמורה של הכיבוש הישראלי הבלתי מוסרי.

אין צורך בחרם אקדמי על ישראל, ולא בחרם על מוצרים מההתנחלויות. צעדים כאלה לא יביאו לסיום הכיבוש. יש דרכים אפקטיביות יותר להשגת המטרה הנכספת. הן יביאו לפירוקו של מפעל ההתנחלויות בתוך זמן קצר.

באחרונה פורסם כי ספרד שוקלת להעניק אזרחות לצאצאיהם של היהודים שגורשו מספרד בתקופת האינקוויזיציה. הפרסום עורר התעניינות רבה בקרב צאצאים בפוטנציה מקרב ציבורים רחבים בישראל. אולם אליה ספרדית וקוץ בה. שכן, לפני זמן פורסמה עוד ידיעה חשובה, שחשפה את קיומה של הוראה פנימית באגף כוח אדם בצה״ל, המזהירה ישראלים שנושאים דרכון ספרדי.

בצה״ל מזהירים, לפי הידיעה שפורסמה באפריל בעיתון זה, כי "אדם בעל אזרחות כפולה, ישראלית־ספרדית, או אזרח ספרדי שהינו תושב קבוע בארץ המשרת בצבא זר ודבר שירותו הגיע לידיעת שלטונות ספרד, עלול לאבד את אזרחותו הספרדית ואף צפוי להיענש על פי החוק הספרדי". לכן, ומכיוון שהצבא דואג לאזרחיו, הוא מאפשר לצעירים "הספרדים־הישראלים" מבין חייבי הגיוס לבקש לדחות בשנתיים את השירות, תקופה שאחריה יוכלו להגיש בקשה חדשה, עד שבסופו של דבר יקבלו פטור משירות צבאי בכלל.

ישראלים רבים מחזיקים כיום באזרחות כפולה, וסביר להניח, כי רבים מאוד מה״פטריוטים״ ו״זקופי הקומה״ מבין יושבי ההתנחלויות שמעבר לקו הירוק מחזיקים בדרכון זר. זוהי עוד הוכחה לכך שהכיבוש בפלסטין איננו ישראלי נטו, כי אם כיבוש בינלאומי לכל דבר ועניין.

ובכן, הנה מזומנת לפנינו דרך מאוד אלגנטית לפירוק ההתנחלויות וסיום הכיבוש הישראלי בפלסטין. נחוצה לשם כך רק החלטה מינהלית פשוטה של מדינות המערב: לדרוש מכל מי שמחזיק בדרכון שלהן לפנות את אותם מקומות שהם ״מכשול לשלום״, כהגדרתן. אותן מדינות צריכות להוסיף אזהרה, כי מי שימשיך להתגורר ב״מכשולי השלום״ יאבד את אזרחותו. או אז נראה כיצד כל ה״פטריוטים״, חסידי ההתיישבות ו״זקופי הקומה הלאומית״ אורזים את מיטלטליהם וחוזרים אל גבולות ישראל המוכרים על ידי העולם. מכאן, הדרך לסיום הכיבוש תהיה קצרה מאוד.
*
פורסם: הארץ, 22 באוקטובר 2014

***
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים