לימודי דיבה

״תלמדו עברית״, האיץ נתניהו בתלמידים הערבים כמי שאינו יודע שלימודי העברית הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים שלהם. אולם לא רק עברית צריך ללמוד.

סלמאן מצאלחה ||

לימודי דיבה


לפתע נחה עליו הרוח והוא נזכר איך צריך לנהוג ראש הממשלה של ״כולם״ במדינה מתוקנת. לא באוטובוסים, אלא בשיירה של מכוניות שרד ומאבטחים הוא נהר אל הכפר טמרה. כך בחר בנימין נתניהו לפתוח את שנת הלימודים.

לא נהיה קטנוניים ולא נחפש מניעים עלומים מאחורי הצעד. כולם צפו בו נואם בלהט וקורא לתלמידים: ״תלמדו עברית״ ומדגיש בקול ניחר: ״ותלמדו את האמת״. מלים כדורבנות. מי לא ירצה ללמוד את האמת? אולם חקר האמת דורש הרחבת אופקים ועידוד התלמידים לשאול שאלות, להטיל ספקות ולערער על מוסכמות.

אמיתות מוסכמות קיימות רק במתמטיקה. בתחומי מדע אחרים כל מסקנה כפופה לבדיקות ולניסויים, להפרכה ולאישוש. ודאי ידוע לראש הממשלה, שמתמטיקה ומדעים הם חלק מלימודי הליבה שבתי הספר הערביים מחויבים בהם. אין זה סביר שהוא חושב שמורים ערבים מרביצים בתלמידיהם תורות מדעיות מזויפות. יש להניח שכוונתו היתה לאמת אחרת, ״אמת״ היסטורית. ובמלים אחרות, ל״אמת״ הציונית היוצאת מפיו, שנודע בהפקת מרגליות היסטוריות. האם כשהאיץ בתלמידים ללמוד את האמת הוא התכוון ל״אמת״ שהפריח, כשטען שהמופתי שיכנע את היטלר לאמץ את הפתרון הסופי?

״תלמדו עברית״, האיץ נתניהו בתלמידים הערבים כמי שאינו יודע שלימודי העברית הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים שלהם. אולם לא רק עברית צריך ללמוד. צריך ללמוד מדעים, אמנויות, היסטוריה, פילוסופיה, מדע הדתות וכו׳. צריך מדיניות חינוכית וחברתית המלווה בתוכניות אופרטיביות, שאותן אמורה לממש הזרוע המבצעת שהוא עומד בראשה. מיותר לציין, שמדיניות כזו צריכה להיות מונהגת בכל מוסדות הלימוד של ילדי ישראל, על שלל עדותיהם.

לא סיסמאות ריקות צריך להפריח ראש הממשלה. הנה, למשל, באחרונה פורסם דו"ח שבישר, כי בשנים האחרונות חלה הידרדרות בציוני הבגרות בספרות והבעה. צריך להזכיר לממשלה ולעומד בראשה שעושר רוחני ולשוני אינם דבר של מה בכך. ההידרדרות הזאת היא אחד הגורמים העיקריים לעליית מפלס האלימות המשתוללת בבתי הספר ובחברה הישראלית.
לכן, לא דילול של מדעי הרוח צריך להנהיג, אלא להיפך. לצד הקניית כלים מדעיים לתלמידים שיסייעו להם בהתמודדות עם העולם המודרני, צריך להקנות להם גם כלים במדעי הרוח, ובמרכזם עושר לשוני בעברית, בערבית ובאנגלית. אלה ירחיבו את דעתם בתחומים רבים, יפחיתו את המתחים ויורידו את מפלס האלימות. דומה כי ראש הממשלה, כשאר השרים הסרים לגחמותיו, לא מתכוון ברצינות שהתלמידים הערבים, ותלמידי ישראל בכלל, ילמדו לחשוב, לא בעברית ולא בערבית. הוא לא מתכוון שהתלמידים ילמדו לשאול שאלות ולערער על אמיתות המוקנות להם על ידי הממסד.

מיותר לציין, כי בתחומי הרוח אין אמיתות שלא ניתנות להפרכה. ה״אמיתות״ במדעי הרוח הן סוג של רשומון. לכן, כדי להגיע לחקר ה״אמת״ בתחומים האלה צריך להקיף את הנושא הנלמד מכל זווית אפשרית. וכדי לעשות כן יש צורך להפקיד את מערכת החינוך בידי אנשים ראויים; ובפרפראזה: תדע כל אם ישראלית, יהודייה כערבייה, שהיא מפקידה את ילדיה לא רק בידי מחנכים ראויים, אלא בעיקר בידי שרים ראויים.

דומה כי שרים כאלה לא מצויים במקומותינו בשנים האחרונות.
*
הארץ, 9 בספטמבר 2016


שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים