26 ביוני 2015

האנטישמיות היא נגד ערבים


סלמאן מצאלחה || 

האנטישמיות היא נגד ערביםבעיני הימין הישראלי, כל העולם הוא אנטישמי. בכך אין כל חדש. רק שבפועל "האנטישמיות״ של העולם לא מופנית כלל כלפי ישראל והיהודים, אלא דווקא כלפי הערבים. העולם אנטישמי עד כדי כך, שאינו מתייחס לעולם הערבי כפי שהוא מתייחס למדינת ישראל וליהודים. שכן בעיני העולם ה״אנטישמי״ הזה, הן ישראל והן היהודים נתפשים כחלק מהמשפחה, כחלק מהתרבות ״שלו״. לעומת זאת, העולם הערבי והאיסלאמי הוא ה"אחר". וזה כבר סיפור אחר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא בשצף קצף נגד הצביעות של העולם, שמבקר את ישראל ומדיניותה. הוא התרעם על כך שהעולם ה"אנטישמי״ לא קורא להחרים את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אלא מתמקד, לדבריו, בהחרמת ישראל. הנה אם כן, ראש הממשלה במדינת היהודים בכבודו ובעצמו שם את מדינת ישראל ואת דאעש בסל אחד. לו הייתי במקומו של ראש הממשלה, לא הייתי מעלה על דל שפתי השוואה כזו. שכן, יש בהשוואה הודאה במשהו רע מאוד שקורה במדינה שהוא מנהיג.

השאלה הנשאלת היא, אם כן, מדוע הוא יוצא בהצהרות כאלה? התשובה לכך פשוטה בתכלית. פיו ולבו של האיש אינם שווים. הוא שומר את צפונות ״הלב הציוני״ עמוק בחזהו, אך מה לעשות, המחשבות האמיתיות עולות לפעמים לפני השטח וחושפות את זרמי המעמקים שהוא מנסה להסתיר. כך, למשל, נהרו הערבים על שפתיו באוטובוסים לקלפי בבחירות האחרונות. וכך גם, כפי שדווח מפיו, לא תקום מדינה פלסטינית כל עוד הוא ראש הממשלה. נתניהו יכול לטעון שדבריו הוצאו מהקשרם, אבל האמת היא שדבריו יצאו מהקרביים שלו דווקא.

כאמור, העולם הוא אנטישמי נגד הערבים דווקא. שהרי הערבים לא ראויים לביקורת בתוך המשפחה, משום שלא גדלו על ברכי התרבות היהודית־נוצרית. לעומתם, ישראל משתייכת לעולם ה"נאור״ הזה. לכן, זה עשרות שנים מטפל בה העולם ה"אנטישמי״ בכפפות של משי. אמנם הקהילה הבינלאומית לא הכירה מעולם בכיבוש הישראלי, אך עם זאת היא לא נקפה אצבע כדי להביא לסיומו. כל ההחלטות של העצרת הכללית של האו״ם ושל מועצת הביטחון הלכו והצטברו, והן מעלות אבק על המדפים. מדי פעם הן נשלפות על ידי בעלי האינטרס ומוטחות בפני דעת הקהל הבינלאומית כתזכורת, ותו לא.

עכשיו כולם בארץ, מימין ומשמאל, מתרעמים על המסע המתוקשר של תנועת BDS, הקוראת להחרים מוצרים שמקורם בהתנחלוית. אבל יש לומר בפה מלא, שנחוץ דווקא להרחיב את החרם. ערך השוויון בין בני האדם אמור להיות אוניברסלי. לכן, תנועת BDS, הפועלת למען הטלת חרם על מוסדות ישראליים בהתנחלויות, חייבת לפעול להרחבת החרם ולכלול בו מוסדות, חברות ואנשי עסקים פלסטינים, המקיימים קשרים עם ההתנחלויות.

זאת ועוד: לא רק את המוצרים שמקורם בהתנחלויות צריך לסמן, אלא גם את אלה המייצרים אותם, וגם את אלה הגרים שם, וגם את כל אלה ששלחו אותם לשם. על מדינות אירופה להפסיק לשתף פעולה עם שלטון האפרטהייד שישראל מנהיגה בשטחים הכבושים זה קרוב לחמישה עשורים. שכן, כיום מדינות אירופה נוהגות איפה ואיפה בתושבי השטחים על רקע אתני ודתי.

מדינות אירופה צריכות לנקוט יחס שווה כלפי כל תושבי השטחים הפלסטינים הכבושים, ללא הבדל דת, גזע ומין. הן צריכות להפסיק את האפליה בין דם לדם. ואם הן דורשות מהאזרחים הפלסטינים לעמוד בתור לוויזה, הן חייבות להחיל את הדרישה הזאת גם על האזרחים היהודים החיים בשטחים הכבושים. כלומר, על אירופה להפסיק את האפרטהייד שהיא בעצמה מנהיגה. ואפשר ללכת עוד צעד, ולהחיל את הדרישה הזו על כלל תושבי ישראל.
במלים אחרות, על אירופה להפסיק להיות אנטישמית באמת.
*
הארץ, 25.06.2015

שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים