הכל בערבייה ערווה


על נחשלות הערביםהרוח הרעה הזאת המנשבת בחברה הפלסטינית פרצה אף לאוניברסטאות. לא בעזה תחת שלטון האיסלאמיסטים, אלא בשכם באוניברסיטת אל־נג'אח, תחת שלטון הרשות הפלסטינית

סלמאן מצאלחה ||

הכל בערבייה ערווה


כדי להבין את עומק הנחשלות הערבית אין צורך לכתת רגליים במרחבי העולם הערבי; די לנו בהסתכלות פנימה על מה שקורה בשכונה שלנו שכן היא מיקרוקוסמוס שלו. אחד הגורמים העיקריים לנחשלות העולם הערבי הוא הדרת האשה ממרחב קבלת ההחלטות, הקובעות את גורל החברה בכל תחומי החיים, הדרה הזועקת לשמים.

ההנהגה הערבית היתה תמיד של גברים. מעולם לא ראינו מלכה, נשיאה, או ראשת ממשלה ערבייה, וגם לא ראשת עיר. חברה בריאה יכולה לעמוד ולצעוד קדימה רק על שתי הרגליים, הנשית והגברית. הרגל הנשית של החברה הערבית משותקת מקדמת דנא, לכן אין להתפלא על כך שהחברה צולעת, ותמיד תזדקק לקביים חיצוניים.

הנה דוגמה לכשל החברתי הערבי הזה. רק בשבוע שעבר ערכו ראשי השבטים והחמולות בהר חברון כינוס חירום, במחאה על אימוץ הרשות הפלסטינית את האמנה הבינלאומית "סדאו" (CEDAW) לביעור כל סוגי האפליה נגד נשים. הכינוס, שהיה על טהרת הגברים כמובן, קרא לרשות לסגת מחתימתה. בגילוי דעת שפירסמו הם קראו לאסור על פעילות של כל ארגוני הנשים — "המפוקפקים", כהגדרתם — ועל כניסתם לבתי הספר ולאסור להשכיר להם משרדים. בגילוי הדעת אף כללו אזהרה חמורה לשופטים, שלא לפסוק לאור האמנה הזאת. קצפם יצא על קביעת גיל הנישואין ל–18, בטענה שזה נוגד את חוקי האיסלאם.

חוקי האיסלאם האלה הכו באחרונה בילדי עזה. תושבי עזה, הנאנקים תחת המצור הישראלי־המצרי מחד גיסא ושלטון האיסלאמיסטים מאידך גיסא, היו עדים לאיסור על עריכת קונצרט של הקונסרבטוריון למוסיקה ע"ש אדוארד סעיד. האיסור בא בעקבות "פתווה", פסק הלכה איסלאמי, שפירסם אחד השייחים האיסלאמיסטים בשל הופעה מעורבת של ילדים וילדות על אותה במה. האם זה מזכיר משהו או מישהם במדינה היהודית?

הרוח הרעה הזאת המנשבת בחברה הפלסטינית פרצה אף לאוניברסטאות. לא בעזה תחת שלטון האיסלאמיסטים, אלא בשכם באוניברסיטת אל־נג'אח, תחת שלטון הרשות הפלסטינית. בתוך כותלי האוניברסיטה הופסק באמצע מופע תיאטרון, המתייחס למצב הנשים בעולם הערבי — על ידי פרופסור ודיקן הפקולטה לאמנויות. הדיקן עלה לבמה וטען, שהמופע אינו עולה בקנה אחד עם התרבות והערכים של החברה. קצפו יצא, שומו שמים, על השחקנית עשתאר מועלם, שבמהלך המופע פשטה מעליה כמה פריטי לבוש.

כך קורה בעזה, בחברון ובשכם, וגם בתוך היישובים הערביים בישראל. איסלאמיסטים אזרחי ישראל יוצאים לא אחת בשצף קצף נגד מופעי תרבות מעורבים ונגד ארגוני נשים הנלחמים על זכויות האשה הערבייה, ומטיחים בהם האשמות על פריקת עול ושיתוף פעולה עם אג'נדות זרות.

אם החברה הערבית כאן ובמרחב כולו רוצה באמת ובתמים לצאת מן הנחשלות שהיא שרויה בה מאות שנים, על האינטלקטואלים ומובילי דעת הקהל הערבים לשאת בגאון ובאומץ את לפיד השוויון המגדרי. שאם לא כן, הם בוגדים בשליחותם. עליהם להבהיר לאיסלאמיסיטים והפטריארכלים הערבים למיניהם, כי עקרון השוויון המגדרי איננו אג'נדה זרה. נהפוך הוא, השוויון המגדרי הוא האג'נדה היחידה היכולה להוציא את החברה הערבית מחושך לאור.

*
הארץ, 30.12.2019

***
For English, press here
For Arabic, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

פרסום תגובה

מסות
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל מחוזות רחוקים ולא שבה מעולם‮.

  כל הפרטים

 • געגועים לירושלים

  כל אחד מחפש את ירושלים שלו. ברגע שהוא משיג אותה, הוא פונה לחפש אותה במקום אחר. משורר פלסטיני צעיר, שחזר גם הוא לפלסטין בעקבות הסכמי אוסלו, נדרש להרחיק את עצמו בחזרה אל גלותו בסופיה כדי לכתוב על ירושלים

  כל הפרטים
בארץ
 • ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.
  כל הפרטים
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה"...
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים.

ארכיון

 
שירים
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת
 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

גלריה

גלריה
פיסול טבע - צילום: ס. מ.
קולות
מגרות
 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק...
 • ברית מלים

  מדפים עמוסים בספרי ילדים ניצבים בפינת האולם. כל ילד יכול להושיט את היד, לגעת, לדפדף או לקרוא להנאתו. עולם ומלואו של אותיות שמתחברות, שיושבות יחד ויוצרות מלים ומשפטים בשחור על גבי נייר.