הכל בערבייה ערווה


על נחשלות הערביםהרוח הרעה הזאת המנשבת בחברה הפלסטינית פרצה אף לאוניברסטאות. לא בעזה תחת שלטון האיסלאמיסטים, אלא בשכם באוניברסיטת אל־נג'אח, תחת שלטון הרשות הפלסטינית

סלמאן מצאלחה ||

הכל בערבייה ערווה


כדי להבין את עומק הנחשלות הערבית אין צורך לכתת רגליים במרחבי העולם הערבי; די לנו בהסתכלות פנימה על מה שקורה בשכונה שלנו שכן היא מיקרוקוסמוס שלו. אחד הגורמים העיקריים לנחשלות העולם הערבי הוא הדרת האשה ממרחב קבלת ההחלטות, הקובעות את גורל החברה בכל תחומי החיים, הדרה הזועקת לשמים.

ההנהגה הערבית היתה תמיד של גברים. מעולם לא ראינו מלכה, נשיאה, או ראשת ממשלה ערבייה, וגם לא ראשת עיר. חברה בריאה יכולה לעמוד ולצעוד קדימה רק על שתי הרגליים, הנשית והגברית. הרגל הנשית של החברה הערבית משותקת מקדמת דנא, לכן אין להתפלא על כך שהחברה צולעת, ותמיד תזדקק לקביים חיצוניים.

הנה דוגמה לכשל החברתי הערבי הזה. רק בשבוע שעבר ערכו ראשי השבטים והחמולות בהר חברון כינוס חירום, במחאה על אימוץ הרשות הפלסטינית את האמנה הבינלאומית "סדאו" (CEDAW) לביעור כל סוגי האפליה נגד נשים. הכינוס, שהיה על טהרת הגברים כמובן, קרא לרשות לסגת מחתימתה. בגילוי דעת שפירסמו הם קראו לאסור על פעילות של כל ארגוני הנשים — "המפוקפקים", כהגדרתם — ועל כניסתם לבתי הספר ולאסור להשכיר להם משרדים. בגילוי הדעת אף כללו אזהרה חמורה לשופטים, שלא לפסוק לאור האמנה הזאת. קצפם יצא על קביעת גיל הנישואין ל–18, בטענה שזה נוגד את חוקי האיסלאם.

חוקי האיסלאם האלה הכו באחרונה בילדי עזה. תושבי עזה, הנאנקים תחת המצור הישראלי־המצרי מחד גיסא ושלטון האיסלאמיסטים מאידך גיסא, היו עדים לאיסור על עריכת קונצרט של הקונסרבטוריון למוסיקה ע"ש אדוארד סעיד. האיסור בא בעקבות "פתווה", פסק הלכה איסלאמי, שפירסם אחד השייחים האיסלאמיסטים בשל הופעה מעורבת של ילדים וילדות על אותה במה. האם זה מזכיר משהו או מישהם במדינה היהודית?

הרוח הרעה הזאת המנשבת בחברה הפלסטינית פרצה אף לאוניברסטאות. לא בעזה תחת שלטון האיסלאמיסטים, אלא בשכם באוניברסיטת אל־נג'אח, תחת שלטון הרשות הפלסטינית. בתוך כותלי האוניברסיטה הופסק באמצע מופע תיאטרון, המתייחס למצב הנשים בעולם הערבי — על ידי פרופסור ודיקן הפקולטה לאמנויות. הדיקן עלה לבמה וטען, שהמופע אינו עולה בקנה אחד עם התרבות והערכים של החברה. קצפו יצא, שומו שמים, על השחקנית עשתאר מועלם, שבמהלך המופע פשטה מעליה כמה פריטי לבוש.

כך קורה בעזה, בחברון ובשכם, וגם בתוך היישובים הערביים בישראל. איסלאמיסטים אזרחי ישראל יוצאים לא אחת בשצף קצף נגד מופעי תרבות מעורבים ונגד ארגוני נשים הנלחמים על זכויות האשה הערבייה, ומטיחים בהם האשמות על פריקת עול ושיתוף פעולה עם אג'נדות זרות.

אם החברה הערבית כאן ובמרחב כולו רוצה באמת ובתמים לצאת מן הנחשלות שהיא שרויה בה מאות שנים, על האינטלקטואלים ומובילי דעת הקהל הערבים לשאת בגאון ובאומץ את לפיד השוויון המגדרי. שאם לא כן, הם בוגדים בשליחותם. עליהם להבהיר לאיסלאמיסיטים והפטריארכלים הערבים למיניהם, כי עקרון השוויון המגדרי איננו אג'נדה זרה. נהפוך הוא, השוויון המגדרי הוא האג'נדה היחידה היכולה להוציא את החברה הערבית מחושך לאור.

*
הארץ, 30.12.2019

***
For English, press here
For Arabic, press here


שיתופים:
תגובות באתר -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

בארץ
 • פייק דרוז

  יש מי שסבור, כי השר קרא נמצא בתנועת הליכוד במשבצת של נציג המגזר הדרוזי. ובכן, לא דובים, לא חמורים ולא יער. אין לדרוזים יד ורגל בהתנהלותו של השר ה״מהולל״.
  כל הפרטים
 • בחירות בנדמה לי

  כל עוד הסכסוך הישראלי־פלסטיני אינו בא על פתרונו, הוא ימשיך לשמש מאגר דלק המניע את גלגלי קטר ההסתה של הימין. על הקטר הזה מופקד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעצם היותו נהג מנוסה ומיומן במלאכת ההסתה.
 • פעמי משיח

  המהפכה האיסלאמית, שהעלתה את האייתוללות באיראן, העירה שדים משיחיים מרבצם. השליטים חלמו על איראן הגדולה ופעלו לייצא את המהפכה אל מחוץ לגבולותיהם.
 • השמאל הישראלי

  לא יכול להתקיים שמאל אנטי־ציוני בקרב הציבור היהודי בישראל. משמעות קיומו של שמאל כזה היא שלילה עקרונית של הזכות להגדרה עצמית של הציבור היהודי בארץ...
במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


מסות
 • עיר הפרח המהלך

  לא נולדתי בירושלים. הגעתי אליה בשנות השבעים, כדי להצטרף אל עדת הזרים, כי ירושלים היא בסופו של דבר עיר הזרים הנצחיים.
 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  עונות רבות של מסיק נקפו ולהקות רבות של צפורים זרמו במטעים‮, ‬עד שבגרתי ושמתי את פעמי לירושלים לקנות בה דעת וחכמה‮. ‬אך‮, ‬בצד החכמה שהעניקה לי ירושלים פרחה התמימות אל

  כל הפרטים

ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

הכי נקראים

ארכיון האתר


מוסיקה קלאסית


ג׳אז

תרבות וספרות
 • סקס ללא אהבה

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם

  כל הפרטים

 • כאלה הם הציונים

  ניסיון ערבי מתחילת המאה ה-20 לתהות על קנקן התנועה הציונית חושף רגשות מעורבים לנוכח הבלתי נודע המתרגש על האזור.
 • מזמור משתה

  דֶּרֶךְ הַפֶּה נִכְנָס הַיַּיִן
  הָאַהֲבָה - דֶּרֶךְ הָעַיִן;
  רַק אֶת זֹאת נֵדַע כָּאֱמֶת