21 בינואר 2015

שורשי הטרור מצויים באיסלאם

 רק טיפול שורש ברעיונות האיסלאם יוכל להצעיד את העולם הערבי והמוסלמי לעבר המודרנה.

סלמאן מצאלחה || 

שורשי הטרור מצויים באיסלאם

אחת מבעיות היסוד באיסלאם היא התפישה שתורתו — ככתבה וכלשונה, וכפי שצמחה ועוצבה במדבר הערבי במאה השביעית — ״טובה לכל עת ולכל מקום״. האידיאולוגיה הדתית, שכל חכמי האיסלאם על כל זרמיהם מחזיקים בה, נשענת על הטקסט הקוראני ועל המסורות הקאנוניות המיוחסות לנביא מוחמד.

לפי האיסלאם, העולם נחלק לשניים: מחנה האמונה — זה הכולל את המאמינים בדת האיסלאם, ומחנה הכפירה — המורכב משאר העולם וכולל גם את הנוצרים והיהודים: ״הכופרים נחלקים לשלוש קטגוריות: אנשי ספר — היהודים והנוצרים... ומי שמחזיקים במעין ספר — הזורואסטרים... ואלה שאין להם ספר — עובדי האלילים והכוכבים״, כפי שכתב במאה העשירית המלומד השיעי אלטוסי. ואילו התייחסות האיסלאם אל הכופרים בימים אלה מובהרת היטב בדבריו של פוסק ההלכה, עבד אל־עזיז בן באז, המופתי הכללי של סעודיה: ״הן הקוראן, הן הלכות הנביא והן הסכמת כלל המוסלמים מלמדים אותנו, שמוטלת חובה על המוסלמים להיות אויבי הכופרים — היהודים, הנוצרים ושאר עובדי האלילים״.

כאשר הופיע הטרור האיסלאמי על בימת העולם בעשורים האחרונים נזעקו מוסלמים רבים וטענו, כי הוא משחיר את פני האיסלאם ואינו מייצגו. ״הטרוריסטים האלה חטפו את האיסלאם", הם אמרו. אלא שהשאלה המתבקשת היא: מי חטף את מי בהקשר הזה, והאם לא סביר יותר להניח, שהטקסטים האיסלאמיים הם שחטפו את הטרוריסטים ולא להיפך.

באחרונה, כאשר פורסם בעקבות כינוס של חכמי הלכה במוסד אל־אזהר בקהיר, כי מדברי אחד הפוסקים משתמע שאנשי דאעש הם כופרים — נאלץ אל־אזהר לפרסם הכחשה. חכמי ההלכה המוסלמים מוצאים את עצמם בעמדת נחיתות מול נושאי דגל האיסלאם המיליטנטי. שכן, עיון בפרסומים של אותם ארגונים פונדמנטליסטיים מלמד, שהם שואבים את כוחם והשראתם מאותם טקסטים מכוננים של האיסלאם עצמו.

איסלאמיסטים אלה לא מתביישים לפרסם ברבים את תפישת העולם שלהם. בעיניהם, האיסלאם הוא ״דת כוחנית, דת מלחמה, דת ג׳יהאד, דת של עריפת ראשים ושפיכות דמים״, כפי שכתב חוסיין בן מוחמד במאמר שהתפרסם באתר איסלאמיסטי תחת הכותרת ״סוגיית עריפת הראשים״. ״לא עריפת ראשי הכופרים ולא הטרור הם שמשחירים את פני האיסלאם״, הוא טוען, כי אם ״כל אלה שרוצים שהאיסלאם יהיה בדמות מנדלה או גנדי, ללא שפיכת דם ועריפת ראשים״. וממשיך הכותב ומתריס: ״אין זו הדת של מוחמד, אשר נשלח עם החרב עד יום הדין, מוחמד, שהסורה היחידה בקוראן הנושאת את שמו נקראת סורת המלחמה... כל מי שמנסה לצייר את האיסלאם כדת של שלום, יונים ואהבה... עושה זאת בהשפעת תפישות המערב השקריות ורעיונותיו המרושעים המיוצאים אל האומה האיסלאמית כדי להחלישה״.

הכותב לא ממציא דבר. הוא מצטט ממקורות איסלאמיים. אלה הם אותם מקורות שכל חכמי ההלכה המוסלמים שואבים מהם את תפישותיהם.

מי אפוא החוטף ומי החטוף בסיפור הזה?

דומה כי האיסלאם זקוק לניעור רעיוני רציני. ליתר דיוק, הוא זקוק למהפכה שתתאים אותו לעידן המודרני. התפקיד ה״קדוש״ של נשיאת נס המהפכה הזאת צריך להיות מוטל על כתפיהם של האינטלקטואלים המוסלמים בכל מקום. שכן, רק טיפול שורש ברעיונות האיסלאם יוכל להצעיד את העולם הערבי והמוסלמי לעבר המודרנה.
*
פורסם: הארץ, 21.01.2015

***
For English, press here*


קרא הרחבה על הנושא בשפה הערבית: ״שורשי הטרור האסלאמי״.

***

על הגזענות ביהדות, ראה: כביסה מלוכלכת והרב ליאורשיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
ישראל - פלסטין
 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים