דרושה מפלגה ישראלית


סלמאן מצאלחה ||


דרושה מפלגה ישראליתהחיים הפוליטיים בישראל מתנהלים על בסיס אתני ודתי. יש במדינה מפלגות יהודיות שלפעמים יש להן ערבי מחמד, ומפלגות ערביות שלפעמים יש להן יהודי מחמד. אך מעולם לא קמה כאן מפלגה ״ישראלית״ אמיתית.

במדינה שאזרחיה באים מרקע אתני ודתי מגוון, יש לאסור על מפלגות לשאת שם של קהילה אתנית או דתית; כלומר, להפקיע ולנכס לעצמן את הקהילה. זאת משום שבכל קהילה יש כמה זרמים פוליטיים וחברתיים, שונים זה מזה.

באחרונה נשמעים קולות של יהודים המתיימרים להיות שוחרי טוב, שמבקשים מהערבים לרוץ ברשימה אחת לבחירות לכנסת. אלא שנקודת המוצא שלהם היא בדיוק שורש הבעיה בישראל. מצד אחד, מי שמבקשים לשים את כל הערבים בסל פוליטי אחד שמים גם את עצמם, עם כל היהודים, בסל אחר. מצד אחר, הם לעולם לא ידרשו שכל היהודים ירוצו ברשימה אחת. היהודים, בעיניהם, הם רבגוניים, והערבים — זה כבר סיפור אחר.

אמנם הערבים משתתפים במשחק הדמוקרטי, בוחרים ושולחים לכנסת נציגים ״אותנטיים״ משלל מפלגות. אפשר לומר, דמוקרטיה במיטבה. בהשוואה לאחיהם הערבים באזור הזה של העולם, אפשר גם לומר ששפר עליהם גורלם.

אולם עד כאן. מרגע השבעת חברי הכנסת הערבים בכנסת, הכל נעצר. מכאן והלאה, הדמוקרטיה הישראלית מתחילה לקרטע. שכן מאז קום המדינה, איש ממרכיבי הממשלות לא הביא בחשבון הקואליציוני את נציגי המפלגות ה״ערביות״. גם לא ראשי האופוזיציה, שכביכול רצו להחליף את השלטון. הנציגים הערבים נספרו אך ורק לצורך הרמת ידיים בהצבעות אי אמון בממשלה.

לכן כל מי שסבור שהקמת רשימה ערבית אחת, העלאת שיעור ההצבעה ושליחת יותר ח״כים ערבים לכנסת ישנו במשהו את המצב הפוליטי של האזרחים הערבים — עתיד להתבדות. מי שהתעלם כל השנים מעשרה ח״כים ערבים בכנסת, סביר להניח שימשיך להתעלם מ–15 ואף 20 ח"כים ערבים. המפלגות היהודיות ירכיבו את הממשלה הבאה וישאירו את הערבים בחוץ. כך היה וכך ימשיך להיות במדינת היהודים.

כל עוד התפישות שקיבעו את המציאות הזאת אינן משתנות מן היסוד, אין לערבים מה לחפש בכנסת. השתתפות בבחירות במתכונת הנוכחית רק מנציחה את הדרתם. היא רק ממרקת את דמות ישראל בדעת הקהל העולמית.

האזרחים היהודים ההגונים מוכרחים להצביע אך ורק למפלגה המודיעה בפומבי, שח״כים ערבים הם חלק מכל קואליציה שלטונית עתידית. האזרחים הערבים, בשונה מהמפלגות הערביות הפופוליסטיות, רוצים להיות שותפים בקבלת ההחלטות המשפיעות על גורלם. לכן רק מפלגה החורתת על דגלה אזרחות ישראלית שווה, לא יהודית ולא ערבית, תהיה אלטרנטיבה ראויה בנוף הפוליטי הצחיח. כל עוד אין מפלגה כזאת, אנו עתידים להמשיך להתפלש בשיח הלאומני והגזעני, ולהטיל רפש איש ברעהו.

מצב העניינים החמור מחייב הקמת מפלגה חדשה כזאת. כל מי שהחיים בארץ וטובת אזרחיה יקרים לו מוכרח לדחוף להקמת מפלגה כזאת. זו האלטרנטיבה היחידה הראויה לתמיכה.

*
פורסם: הארץ, 08.01.2015

***
For English,
press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

1 comments:

 1. הכל נכון מאד.
  בתקווה שהכפפה תורם, הן על ידי מי שיקים את המפלגה, והן על ידי מי שיצביע עבורה.

  השבמחק

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים