8 בינואר 2015

דרושה מפלגה ישראלית


סלמאן מצאלחה ||


דרושה מפלגה ישראליתהחיים הפוליטיים בישראל מתנהלים על בסיס אתני ודתי. יש במדינה מפלגות יהודיות שלפעמים יש להן ערבי מחמד, ומפלגות ערביות שלפעמים יש להן יהודי מחמד. אך מעולם לא קמה כאן מפלגה ״ישראלית״ אמיתית.

במדינה שאזרחיה באים מרקע אתני ודתי מגוון, יש לאסור על מפלגות לשאת שם של קהילה אתנית או דתית; כלומר, להפקיע ולנכס לעצמן את הקהילה. זאת משום שבכל קהילה יש כמה זרמים פוליטיים וחברתיים, שונים זה מזה.

באחרונה נשמעים קולות של יהודים המתיימרים להיות שוחרי טוב, שמבקשים מהערבים לרוץ ברשימה אחת לבחירות לכנסת. אלא שנקודת המוצא שלהם היא בדיוק שורש הבעיה בישראל. מצד אחד, מי שמבקשים לשים את כל הערבים בסל פוליטי אחד שמים גם את עצמם, עם כל היהודים, בסל אחר. מצד אחר, הם לעולם לא ידרשו שכל היהודים ירוצו ברשימה אחת. היהודים, בעיניהם, הם רבגוניים, והערבים — זה כבר סיפור אחר.

אמנם הערבים משתתפים במשחק הדמוקרטי, בוחרים ושולחים לכנסת נציגים ״אותנטיים״ משלל מפלגות. אפשר לומר, דמוקרטיה במיטבה. בהשוואה לאחיהם הערבים באזור הזה של העולם, אפשר גם לומר ששפר עליהם גורלם.

אולם עד כאן. מרגע השבעת חברי הכנסת הערבים בכנסת, הכל נעצר. מכאן והלאה, הדמוקרטיה הישראלית מתחילה לקרטע. שכן מאז קום המדינה, איש ממרכיבי הממשלות לא הביא בחשבון הקואליציוני את נציגי המפלגות ה״ערביות״. גם לא ראשי האופוזיציה, שכביכול רצו להחליף את השלטון. הנציגים הערבים נספרו אך ורק לצורך הרמת ידיים בהצבעות אי אמון בממשלה.

לכן כל מי שסבור שהקמת רשימה ערבית אחת, העלאת שיעור ההצבעה ושליחת יותר ח״כים ערבים לכנסת ישנו במשהו את המצב הפוליטי של האזרחים הערבים — עתיד להתבדות. מי שהתעלם כל השנים מעשרה ח״כים ערבים בכנסת, סביר להניח שימשיך להתעלם מ–15 ואף 20 ח"כים ערבים. המפלגות היהודיות ירכיבו את הממשלה הבאה וישאירו את הערבים בחוץ. כך היה וכך ימשיך להיות במדינת היהודים.

כל עוד התפישות שקיבעו את המציאות הזאת אינן משתנות מן היסוד, אין לערבים מה לחפש בכנסת. השתתפות בבחירות במתכונת הנוכחית רק מנציחה את הדרתם. היא רק ממרקת את דמות ישראל בדעת הקהל העולמית.

האזרחים היהודים ההגונים מוכרחים להצביע אך ורק למפלגה המודיעה בפומבי, שח״כים ערבים הם חלק מכל קואליציה שלטונית עתידית. האזרחים הערבים, בשונה מהמפלגות הערביות הפופוליסטיות, רוצים להיות שותפים בקבלת ההחלטות המשפיעות על גורלם. לכן רק מפלגה החורתת על דגלה אזרחות ישראלית שווה, לא יהודית ולא ערבית, תהיה אלטרנטיבה ראויה בנוף הפוליטי הצחיח. כל עוד אין מפלגה כזאת, אנו עתידים להמשיך להתפלש בשיח הלאומני והגזעני, ולהטיל רפש איש ברעהו.

מצב העניינים החמור מחייב הקמת מפלגה חדשה כזאת. כל מי שהחיים בארץ וטובת אזרחיה יקרים לו מוכרח לדחוף להקמת מפלגה כזאת. זו האלטרנטיבה היחידה הראויה לתמיכה.

*
פורסם: הארץ, 08.01.2015

***
For English,
press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

תגובה 1:

 1. הכל נכון מאד.
  בתקווה שהכפפה תורם, הן על ידי מי שיקים את המפלגה, והן על ידי מי שיצביע עבורה.

  השבמחק

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים